הצבא והמודיעין הסוריים הרחיבו המלחמה ללבנון. הרמטכ"ל הלבנוני פועל לפי פקודות המתקבלות מדמשק

בעוד שעד כה היו מלחמת האזרחים הסורית והמלחמה החשאית המודיעינית המערבית-ערבית מסביבה מתנהלות בשטח לבנון באמצעות חיזבאללה והמודיעין האיראניים, הסירו  בימים האחרונים נשיא סוריה בשאר אסד, והצבא ושירותי המודיעין הסוריים את הכפפות מעל ידיהם והחלו לפעול בגלוי בתוך לבנון, כשהם מתייחסים לצבא לבנון (56,000 חיילים), כאל כוח צבאי אותו אפשר להפעיל בפעולות מבצעיות בדיכוי המרד הסורי.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי זו  היא הסיבה האמיתית לפרוץ הקרבות בעיר טריפולי בצפון לבנון ביום א' 13,5, בין צבא לבנון, כוחות סוניים של תנועת אל-מוסטקבאל Al-Mustaqbal, בראשותו של סעד חארירי, מליציות צבאיות סלפיות, וכוחות של עלוואים לבנוניים הנאמנים לאסד.
ביום שני 14.5, שרר בשעות הבוקר בעיר שקט מתוח כאשר כל הצדדים נערכים לחידוש האש.
המספר הרשמי של ההרוגים בקרבות ביום א' היה שלושה, אולם המקורות של תיקדבקה מוסרים, כי מספר ההרוגים הוא גדול יותר, וכי הצבא הלבנוני הטיל איפול על מספרי ההרוגים והפצועים, בניסיון למנוע התדרדרות נוספת.
הקרבות בטריפולי, מדווחים המקורות הצבאיים שלנו, הם שלוחה של הקרב הגדול המתחולל בסוריה כבר למעלה מחצי שנה על העיר הסורית חומס.
בטריפולי מרוכזים שני הגורמים המרכזיים המעבירים לחומס בסוריה, לוחמים, נשק, כספים, תרופות ומזון. גורמים אלה  מורכבים משלושה אלמנטים: תנועת אל-מוסטקבאל הסונית. בראש התנועה הזו עומד סעד חארירי, מי שהיה ראש ממשלת לבנון, ואשר נשבע להפיל את בשאר אסד שסוכניו רצחו את אביו ראפיק חארירי ב-2005.  אל-מוסטקבאל הקימה בטריפולי מפקדה קדמית אשר מתפקידה לתמוך במורדים באסד ולספק להם עורף לוגיסטי.
מליציות צבאיות סלפיות בפיקודו של השייח' שאחדי אל-מאוולאויי
Shadi al-Mawlawi. מליציות אלה עומדות בקשר מבצעי עם גורמים באחים המוסלמיים ואל קעידה הפועלים בתוך סוריה. מאחורי שני גורמים לבנוניים אלה עומדים שירותי המודיעין של סעודיה וקטאר המספקים להם נשק, תחמושת, כספים ומודיעין על המתרחש בתוך סוריה.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים, כי כבר בשבוע שעבר העביר המטכ''ל הסורי בדמשק אזהרה משולבת באיום אל הרמטכ''ל הלבנוני  גנרל ז'אן קאוואג'י  Gen. Jean Kahwagi, כי באם צבא לבנון לא יפעל בטריפולי וישים קץ  לפעולתם של מרכזי התמיכה  הלבנוניים והערביים הפועלים שם,  תפעיל דמשק כוחות צבא סוריים בתוך לבנון במטרה לחסלם.
כתוצאה מאזהרה סורית זו, החל מנגנון הביטחון הכללי הלבנוני the General Security Department, לפי הוראה מביירות, לבצע מעצרים של ראשי רשתות התמיכה הלבנוניות במורדים הסוריים. השיא של מעצרים היה מעצרו בסוף השבוע של השייח' הסלפי שאחדי אל-מאוולאויי אשר נחשד על ידי שלטונות הלבנוניים 'בפעילות טרור'. 
ביודעם כי המקור והסיבה לפעולה של כוחות הביטחון הלבנוניים, היא דמשק ולא ביירות, החלו  בתגובה אנשי המליציות הסוניות תוקפים באש את השכונה העלוואית של טריפולי שם מתגוררים תומכיו הלבנוניים של בשאר אסד. מטרתם לאלץ את צבא ושירותי הביטחון הלבנוניים להפסיק את המעצרים ולשחרר את העצורים. 
תנועת אל-מוסטקבאל, קראה ביום א' להתפטרותו של ראש ממשלת לבנון  נאביל מיקאטי Najib Miqati, בגלל הקרבות בטריפולי,כאשר היא מאשימה אותו בעקיפין בפעולה נגד גורמים לבנוניים, לפי הוראות המתקבלות מדמשק.
קודם לכן הודיע מיקאטי כי פעולת הצבא הלבנוני בטריפולי ננקטה, לאחר שנתקבלה החלטה בדרגים לאומיים בביירות 'לא לאפשר כיסוי פוליטי לשום מפירי סדר ביטחוניים בעיר הצפונית טריפולי'. ציטוט המקור: Decision was taken not to provide political cover for any security violator in the northern city of Tripol.
במאמץ להפסיק את זרימת הלוחמים והנשק לתוך סוריה הרחיב בימים האחרונים צבא סוריה המוצב על הגבול בין שתי המדינות  את הפגזותיו על כפרים ושטחים בתוך לבנון, וכוחות של חיזבאללה הפועלים בתיאום עם המפקדות הסוריות, החלו פועלות משני עברי הגבול במטרה לעזור לאסד להפסיק את זרימת הלוחמים והנשק לחומס.  

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות