הצבת המשטרה הצבאית הרוסית בגולן: מה יעשה צה"ל אם יצטרך להיכנס לאזור החיץ? כוחות שיעים וחיזבאללה שיפרו עמדות ליד הגבול

הצבת יחידות המשטרה הצבאית הרוסית, בשמונה נקודות לאורך קו הגבול של ישראל עם סוריה באזור רמת הגולן, ביום ה' 2.8, מעלה כמה שאלות חמורות לגבי מצבה הביטחוני של ישראל בחזית הצפון, כך מדווחים המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה:

 • קודם כל כדאי להבהיר בדיוק ממה הכוח הרוסי הזה מורכב. הכוח כולו מורכב מחיילים מוסלמים של הכוחות המיוחדים הצ'צ'נים ( לפי החוקה הצ'צ'נית אסור לשלוח חיילים להילחם מחוץ לגבולות צ'צ'ניה ולכן הם לבושים במדים של שוטרים צבאיים רוסיים), עליהם מפקדים קצינים רוסיים.
 • לכוח הזה שיפעל לצד/ביחד עם כוחות האו"ם-יונ"דוף UNDOF, אין שום מעמד חוקי באזור, מאחר והסכמי הפסקת האש בין ישראל וסוריה משנת 1974, שתוקפם הוארך רק בחודש שעבר בידי מועצת הביטחון, אינם מזכירים בשום סעיף אפשרות של שהיית/פעולת כוחות צבאיים אחרים באזור, ובוודאי שלא כוחות צבאיים רוסיים.
 • על פניה מדובר בבעיה פורמאלית. זה נכון, עד לאותו הרגע בו הכוחות הרוסיים האלה יפעלו. השאלה היא כמובן כיצד הם יפעלו ומה תהייה עמדתם המבצעית?
 • מה בדיוק  יעשו הדרגים המדיניים והצבאיים הישראלים באם ההחלטות המבצעיות הרוסיות תסתורנה את העמדות והאינטרסים הישראליים, או מה שיותר גרוע תתערבנה כדי לחסום את הפעולות הישראליות?
 • לדוגמא, חיל האוויר הישראלי יתקשה, באם יהיה צורך בכך, לפעול נגד מטרות טרור באזור החיץ מחשש לפגיעה בכוחות רוסיים.
 • מה יתרחש באם כוח של צה"ל יצטרך לעבור את קו הגבול ולהיכנס לאזור החיץ, כדי לפעול נגד כוחות שיעיים תחת פיקוד איראני, או כוחות של חיזבאללה? המקורות של תיקדבקה מציינים, כי לא מדובר במצבים תאורטיים, אלא במצבים  שכבר מתרחשים בימים האחרונים.
  זה שההנהגות המדיניות והצבאיות מנסות להעלים את המצב האמתי באזור החיץ מדעת הקהל בישראל, איננה משנה את העובדה כי ישראל הסכימה להצבת כוחות המשטרה הצבאית הרוסית באזור מבלי להתנות זאת קודם לכן ביציאתם של כוחות המיליציות השיעיות וחיזבאללה מהאזור.  במילים אחרות, ישראל נתנה, בצורה עקיפה, את הסכמתה בשתיקה, כי באזור החיץ לאורך הגבול עם רמת הגולן יהיו כוחות רוסיים, כוחות האו"ם, כוחות סוריים, כוחות של מליציות שיעיות, וכוחות של חיזבאללה.
 • רק לפני יומיים, ביום ד' 1.8, אמר שליחו של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין לסוריה, אלכסנדר לאבראנטייב Russian Presidential Special Envoy for Syria Alexander Lavrentyev, לאתר הרוסי 'ספוטניק'  Sputnik News, 'כי בהיענות לדאגותיה של ישראל, 'הצלחנו להשיג את נסיגתם של היחידות האיראניות 85 ק"מ מגבול.' מאז כמה כלי תקשורת ברחבי העולם ובישראל חוזרים על דברים אלה כאילו היו עובדה.
  המקורות הצבאיים של תיקדבקה חוזרים ומדווחים, כי דבריו לאבראנטייב לא רק שאינם נכונים, אלא מאז שאמר אותם ביומיים האחרונים התקרבו הכוחות השיעים בפיקוד איראני ושל חיזבאללה כמה עשרות מטרים מערבה, קרוב ליותר לגדר המערכת הישראלית כשהם משפרים את עמדותיהם. 

אם אי אפשר לתת אמון בדבריו של הדיפלומט הרוסי הבכיר ביותר בנושאי סוריה והמקורב לנשיא פוטין, איך ישראל יכולה להפקיד את בטחון אזור החיץ בידי כוחות משטרה צבאית רוסיים הממלאים אחר הוראותיו?

Print Friendly, PDF & Email