הצהרה מסוכנת של שר הביטחון גנץ בוושינגטון לגבי איראן. מיישר קו עם האמריקנים. האם ראש הממשלה המיועד בנט מסכים לכך?

שר הביטחון בני גנץ ביקר בימים האחרונים בוושינגטון ונפגש שם עם שורה של בכירים בממשל הנשיא ג'ו ביידן: שר ההגנה גרל לויד אוסטין, שר החוץ אנתוני בליקן, והיועץ לביטחון לאומי של ארה"ב ג'יק סאליבן.
הנושא המרכזי בנסיעתו של גנץ הייתה מילוי הבטחתו של נשיא ארה"ב ג'ו ביידן למממן את מילוי המלאים של צה"ל בטילי 'טמיר' של מערכת 'כיפת ברזל' ובפצצות מדויקות לאחר מבצע 'שומר חומות' בעזה.
המקורות של תיקדבקה בוושינגטון מדווחים, כי גנץ היה עסוק במשימה מרכזית נוספת:  
הוא הקפיד ליישר קו עם הממשל האמריקני בנושא המרכזי של ביטחון ישראל-איראן.
כשהוא יושב, ביום חמישי 4.6, בלשכתו של  שר ההגנה האמריקני אוסטין, אמר גנץ את הדברים הבאים: 'הדיאלוג בינינו ( ארה"ב וישראל ), הוא כל כך חשוב כדי להבטיח שכל הסכם ( בין ארה"ב ואיראן ) , ישיג את המטרה להרחיק את איראן מנשק גרעיני', Our dialogue is so important to ensuring that any deal effectively meets its goal of keeping Iran away from nuclear weapons.
'כמובן בהתחשב בגודלו של האיום (הגרעיני ) ישראל חייבת להבטיח שתהייה היכולת להגן על עצמה', Of course, given the scope of the threat, Israel must always make sure that it has the ability to protect itself.
'אנחנו נמשיך בדיון האסטרטגי החשוב הזה רק בשיחות פרטיות ולא בצורה פרובוקטיבית  דרך אמצעי התקשורת- הדיאלוג יהיה רק מאחורי דלתיים סגורות. We will continue this important strategic dialogue in private discussion … only, not in the media in a provoking way. Open dialogue behind closed door.
פקידים ישראלים שנלוו אל שר הביטחון גנץ אמרו לעיתונאים אמריקנים שכיסו את הפגישה, 'כי השינוי בטון היה מכוון', The Israeli official made clear the change in tone was purposeful.
באותו זמן בדיוק במרחק של 10,500 ק"מ ברעננה בישראל נשאל ראש הממשלה המיועד נפתלי בנט בראיון טלוויזיה ראשון שנתן, באם הוא חושב שיש לו את התכונות והיכולות לעמוד מול הנשיא ג'ו ביידן ולומר לו שישראל איננה מסכימה להסכם הגרעיני המתגבש בין וושינגטון וטהרן, וכי ישראל תתקוף את איראן?
תשובתו של בנט הייתה: 'בוודאי. קודם כול, המצפן הוא ביטחון ישראל. עכשיו, ביטחון ישראל יותר חשוב ממה יגידו עלינו בעולם, עם זאת, ארה"ב, היא באמת… השותפות איתם, כולל עם הממשל ועם הנשיא ביידן היא שותפות אסטרטגית יסודית. עשיתי עסקים הרבה מאוד שנים בארה"ב, הגישה שלי היא כנות. לדבר בפנים, להגיד את האמת, לזהות מחלוקות'.
במילים אחרות, בעוד גנץ מבטיח לאמריקנים שלא להתעמת אתם בגלוי בנושא הגרעיני, בנט מבטיח שהוא לא יהסס לעשות זאת.
במצב כזה, ברור שממשל הנשיא ביידן רשם לפניו כי קיימים חילוקי דעות בנושא האיראני בין ראש  הממשלה מיועד נפתלי בנט, ובין שר הביטחון שלו בני גנץ.
ההבדלים ברורים: בעוד גנץ מתחייב לדון בחדרי חדרים עם ארצות הברית בהתפתחות שבה ישראל תמצא את עצמה מחויבת לתקוף את התוכנית הגרעינית האיראנית, נפתלי בנט אינו מוכן לתת התחייבות כזו.  
זו לא פעם ראשונה שגנץ מנסה לסלול לעצמו דרך ישירה עצמאית משלו לממשל בוושינגטון, שתעקוף את המדיניות של ראש ממשלת ישראל. גם בתחילת דרכו של גנץ בממשלת נתניהו, הוא ניסה ליצור ערוץ הידברות משלו עם ממשל הנשיא דונלד טראמפ, באמצעות יועצו של השיא ג'ראלד קושניר

Print Friendly, PDF & Email