הצי האיראני מקים בסיס באיטליה. ארה"ב: מזהירה את ישראל


מפקד חיל הים האיטלקי תת-אדרמיל  רוברטו מארצ'לה Rear-Admiral Roberto Chia Marcella משמאל, נפגש עם מפקד חיל הים האיראני תת-אדמירל חאביבולה סאיירי  Rear-Admiral Habibollah Sayyari. )
הפנטגון ומפקדי הצי האמריקני העבירו באחרונה עצה-אזהרה לישראל, לפיה כוחות חיל הים הישראליים אינם מתאימים יותר לזירה הימית המשתנה בים התיכון.  האמריקנים אמרו, כי ישראל חייבת לשדרג את רמת וגודל אוניות המלחמה הישראליות, בהתחשב בגדול אוניות המלחמה שהרוסים, המצרים, והאיראנים מפעילים/עומדים להפעיל בים התיכון.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה שכבר פרסמו אזהרה כזו ב-11 לאוגוסט, במאמר 'חיל הים שוקל להצטייד ב'ספינת קרב חופית' אמריקנית-LCS', מדווחים, כי האמריקנים מגדירים את המצב בו נתון חיל הים הישראלי בים התיכון כ'מילוי חללים'.
עליכם (הישראלים) למלא את החללים שנוצרים עתה בים התיכון, בעיקר בגלל החלטתו של הצי הרוסי להציב החל מחודש הבא בדרך קבע את נושאת המטוסים הרוסית 'אדמירל קוזנטצוב' Admiral Kuznetsov, והופעתן של שתי נושאות מסוקים מצריות חדשות מדגם 'מיסטראל' Mistral, אנואר סאדאת, וג'מאל אבו נאצר Anwar El Sadat  and Gamal Abdel Nasser, (נושאת המסוקים נמסרה לידי הצי המצרי ביום ו' האחרון 16.9)  שעל סיפוניהן מוצבים 92 מסוקי תקיפה חדישים.
לא ידוע מה הייתה התשובה הישראלית לאזהרה האמריקנית.
אולם בעוד ישראל שוקלת את השינויים הדחופים שארצות הברית מייעצת לה לבצע לגבי כוחה הימי, איראן כבר פועלת.
מנהיג איראן האייטוללה עלי חמנאי והמועצה הצבאית הצבאית האיראנית העליונה הורו למפקד חיל הים האיראני תת-אדמירל חאביבולה סאיירי Iran's Navy Commander Rear-Admiral Habibollah Sayyari, להתחיל להיערך לקראת הקמת בסיסים ימיים איראניים בסוריה ובאיטליה שתבטיח את נוכחותו של הצי האיראני בים התיכון.
עד עתה המקום המרוחק ביותר שאליו הצי האיראני הגיע הוא מפרץ עדן. מלחמת תימן, והמעורבות הפעילה של ציי מצרים, סעודיה וה-UAE  במלחמה זו, דחקו את רגלי הצי האיראני מהים האדום, ובלמו את תוכניות התפשטותו לעבר הים התיכון. עוד בתחילת שנה שעברה הייתה לצי האיראני נוכחות בנמלים בתימן ובסעודיה. אולם פעולה משותפת של קהיר, ריאד ואבו דאבי,  וכיבוש האיים החולשים על מיצרי באב אל מנדאב בכניסה לים האדום, על ידי מרינס מצריים וסעודיים, הביאו לכך כי האיראנים נאלצו לפנות את אוניות המלחמה הבודדות שהיו להן בים האדום.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי אחת הבעיות העיקריות שיש לצי האיראני עם הוראה כזו, שאין לו אוניות מלחמה ולא צוללות חדישות שמתאימות  למשימה אסטרטגית כזו. זו הסיבה מדוע בשבוע הראשון של ספטמבר  (5.9), הגיעה לטהרן משלת צבאית איטלקית בראשותו של מפקד חיל הים האיטלקי תת-אדרמיל  רוברטו מארצ'לה Rear-Admiral Roberto Chia Marcella. המשלחת התקבלה ונפגשה עם מפקד חיל הים האיראני תת-אדמירל חאביבולה סאיירי  Rear-Admiral Habibollah Sayyari.
לאיראן יש את הכסף ואת הרצון להשקיע בקניית אוניות מלחמה חדשות, לאיטליה יש את הרצון לבנות עבור הצי האיראני את האוניות הדרושות לו. האיטלקים אינם נרתעים גם מהרעיון כי בסיסי צי איטלקיים יהוו בעתיד בסיסים עורפיים עבור הצי האיראני בים התיכון.
מלבד ההכנסות הכספיות, אחת הסיבות העיקריות מדוע האיטלקים מוכנים לעסקה כזו, היא העובדה שהולך ומתמעט מספר אוניות המלחמה שהצי השישי האמריקני מחזיק בשנה האחרונים בבסיסי הצי האיטלקיים. כבר עברה כמעט שנה  מאז נושאת או נושאות מטוסים אמריקניות עגנו בנמלים איטלקיים. במשרד ההגנה ובמטה הכללי  האיטלקיים מבינים, כי אם הנשיא האמריקני שייכנס בינואר לבית הלבן ימשיך במדיניותו של הנשיא אובמה להסיג את הכוחות הימיים האמריקנים מהמזרח התיכון, הבסיסים הימיים האיטלקיים יישארו ברובם ריקים מאוניות מלחמה.
צריך להקשיב לדבריו של מפקד הצי האיראני בקבלת הפנים למפקד הצי האיטלקי בטהרן.
איטליה נהנית מגבולות ימיים שאורכם כ-8,000 ק"מ. אמר האדמירל סאיירי. 'החשיבות האסטרטגית של הים התיכון היא גבוהה מאוד בהתחשב בעובדה שהוא מקשר את תעלת סואץ החשובה, ומצרי גיבראלטר'. ציטוט המקור:
Italy enjoys around 8,000 kilometers (4970 miles) of maritime border and the Mediterranean is also strategically very significant given the fact that it connects the important Suez Canal and the Strait of Gibraltar.
במילים אחרות, איראן רוצה  שבאזורים ימיים אסטרטגיים אלה  תהייה לצי שלה נוכחות. 
גם האיראנים וגם האיטלקים  פעלו במהירות רבה להתחיל ליישם את ההסכם בינהם.
 בשבת 24.9, שבועיים בלבד לאחר ביקור מפקד הצי האיטלקי בטהרן, הגיעה כבר פריגאטת הטילים האיטלקיים 'יורו' Euro, לנמל באנדר עבס Bandar Abbas  במפרץ הפרסי. בבאנדר עבאס נמצאות מפקדות הצי ומשמרות המהפכה האיראניים.
עכשיו צריך להמתין לבואן של אוניות המלחמה האיראנית הראשונות לבסיסי הצי האיטלקיים.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות