הצי ההודי טיבע 'ספינת פיראטים'. אם דבר נכון החלו שודדי הים לפעול בכניסה למפרץ עומן, לא הרחק ממצרי הורמוז.

תיקדבקה: הצי ההודי הודיע ביום ד' 19.11, כי פריגאטת החמקן שלו stealth frigate, החסינה מפני מעקב של מערכות מכ"ם, 'טאבאר' INS Tabar, הטביעה ביום ג' 18.11 בצפון מפרץ עומן ספינה של שודדי ים. הצי ההודי אמר כי ההיתקלות עם שודדי הים התרחשה כ- 528 ק"מ דרומית-מערבית לסלאלה Salalah בעומן. הפריגאטה ההודית הבחינה בספינה שעל סיפונה אנשים נושאים נשק ו-RPG, ציוד האופייני לשודדי הים הסומאלים, ודרשו מהספינה לעצור. בתגובה איימו האנשים המזוינים כי אם ספינת המלחמה ההודית תתקרב אל ספינתם הם יפוצצו אותה ביחד עם אוניית המלחמה ההודית. ההודים פתחו ראשונים באש והטביעו את האונייה. אולם מקורות צבאיים אמריקנים, ומקורות ספנות במפרץ, אינם בטוחים כי המדובר באוניית פיראטים.
המקורות של תיקדבקה במפרץ מציינים כי לכך יש 3 סיבות עיקריות:
1. שודדי הים הסומאלים לא פעלו אף פעם במרחקים גדולים כאלה מהחוף הסומאלי. הם גם לא פעלו אף פעם בצפון מפרץ עדן, אלה רק בחלקו הדרומי-מערבי.
2. צפון מפרץ עומן הוא אזור בו מצויה נוכחות של אוניות מלחמה רבות של מדינות האו"ם ושל ארצות הברית. הפיראטים הסומאלים נמנעים מלהיכנס ולפעול באזורים בהם יש נוכחות של אוניות מלחמה.
3. אם אכן האונייה שטובעה הייתה אונייה של שודדי ים, ולא של מבריחי נשק למשל, או אפילו של אנשי אל קעידה להם יש נוכחות על חופי מפרץ עדן, פירוש הדבר כי שודדי הים החליטו לאיים על הנתיב הימי העיקרי של המפרץ הפרסי-מצרי הורמוז. ההערכה הצבאית והמודיעינית היא כי הפיראטים הסומאלים לא בחרו באופציה מבצעית כזו.
מאחר והאונייה טובעה, יעבור זמן עד שתיוודע הזהות המדויקת של האנשים אשר היו עליה, ומה הייתה מטרתם.

Print Friendly, PDF & Email