הצי הרוסי שיגר 3 אניות מלחמה לסוריה, מהן שתי נחתות, לקראת האופנסיבה על אידליב. נסראללה מסרב לשתף את חיזבאללה באופנסיבה

הצי הרוסי שיגר בימים האחרונים 3 אניות מלחמה לנמל טרטוס בסוריה, לקראת פתיחת האופנסיבה של כוחות רוסיה, איראן וסוריה, על כוחות המורדים הסוריים במחוז אידליב שבצפון סוריה.
מקורות צבאיים טורקיים מדווחים, כי ביום חמישי 23.8, עברה את מצרי בוספורוס שייטת רוסית שהייתה בדרכה לנמל טרטוס בסוריה.
בשייטת הרוסית היו שלוש אניות המלחמה הבאות כולן שייכות לצי הרוסי בים השחור: פריגטת הטילים הרוסית 'פיטוווי'  Krivak Class frigate Pytlivy . אניית הנחיתה 'ניקולאי פילצ'נקוב' Nikolay Filchenkov, ואניית הנחיתה 'אורסק'  Tapir class LST Orsk.
אניית הנחיתה 'ניקולאי פילצ'נקוב' נחשבת לגדולה מסוגה בצי הרוסי והיא מסוגלת להוביל ולהנחית 300 חייל, 20 טנקים מלווים במשאיות אספקה, או 40 נושאי גייסות משוריינים.
לא ידוע באם הנחתות הרוסיות נשאו אתן כוחות, או ציוד צבאי.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי עצם העובדה שהרוסים משגרים מהים השחור לטרטוס שתי נחתות רוסיות גדולות מעידה על כך, כי המתכננים הצבאיים הרוסיים של האופנסיבה על אידליב, עומדים להנחית על חפי אידליב, הנמצאת צפונית ללטקיה, כוחות מריס רוסיים, או/ו כוחות מיוחדים סוריים ובכך לתקוף את המורדים הסוריים גם דרך הים.
אידליב, הגובלת בדרום טורקיה, מצויה היום תחת השלטון של כוחות המיליציה הסונית 'חאיית תאריר אל-שם' Hay'at Tahrir al-Sham  ,  בפיקודו של אבו מוחמד אל-ג'ולאני Abu Mohammad al-Julani,   שהייתה בעבר ידועה יותר בשם 'חזית אל נוסרה', ושל כוחות 'אל קעידה'. מודבר בכ-60,000 עד 70,000 נושאי נשק.
ארגון 'חאיית תחריר אל-שם' מקבל תמיכה צבאית וכספית מטורקיה, וצבא טורקיה הקים מסביב לגבולות אידליב, הגובלת בדרום טורקיה, 13 מוצבים/מתחמים צבאיים.
בשבועות האחרונים מתקיימים מגעים בין נשיאי רוסיה וטורקיה, ולדימיר פוטין וראסיפ טאייפ ארדואן, ובין הדרגים הצבאיים הרוסיים והטורקיים הגבוהים ביותר במטרה לנסות ולמנוע את פתיחתה של האופנסיבה הרוסית-איראנית-סורית על אידליב, בה אנקרה רואה כאזור השפעה טורקי.
מצבה של טורקיה באידליב, דומה מאוד למצב בה מצאו את עצמם ישראל וצה"ל כאשר רוסיה, סוריה, איראן, וחיזבאללה כבשו בחודש שעבר את אזורי הגבול הסוריים מול רמת הגולן. כמו שישראל לא יכלה למנוע התפתחות צבאית זו, נראה כי  גם טורקיה לא תצליח למנוע את פתיחת האופנסיבה על אידליב.
המקורות שלנו מוסרים, כי בניגוד לישראל שהייתה צריכה לוותר על כל עמדותיה הצבאיות ואזורי ההשפעה שלה באזורי הגבול עם סוריה, מול התיאום האמריקני-רוסי בדרום סוריה, מוסקבה תסכים לכך כי צבא טורקיה יוכל להמשיך את המוצבים/מתחמים הצבאיים שהוא הקים מסביב לגבולות מחוז אידליב. ארה"ב אינה מתעניינת ומתערבת במתרחש באידליב.
הבדל גדול נוסף בין המערכה על אידליב עם זו שהייתה בדרעא וקונטרה, היא העובדה, שבעוד שבקרבות ליד גבול ישראל השתתפו כוחות של מליציות איראניות וחיזבאללה, במערכה על אידליב לא ישתתפו כוחות של חיזבאללה.
זו הפעם הראשונה בשלוש האחרונות שכוחות של חיזבאללה אינם לוקחים חלק במערכה צבאית חשובה במלחמה בסוריה.
הסיבה: המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים בלעדית, כי מנהיג חיזבאללה מסרב בפעם הראשונה להוראותיה של טהרן לשלוח כוחות לאזור אידליב כדי להשתתף באופנסיבה זו. המקורות שלנו מציינים, כי מדובר בהתפתחות דרמטית ביחסי חיזבאללה עם טהרן, ועדיין צריך להמתין ולראות לאן התפתחות זאת תוביל.
ההערכה המודיעינית היא, כי נסראללה העסוק עתה בהחזרת חלק מכוחותיו שנלחמו בדרום ומזרח סוריה ללבנון, איננו מוכן לחזור ולשלוח אותם להילחם שוב בחזיתות בסוריה.      

Print Friendly, PDF & Email