הצלחות במתקפת קדאפי. אובמה הקים וועדת מודיעין לובית. התרופפות בשליטת הכת בקהיר

בעוד כוחות הנאמנים לקדאפי פתחו בליל שבת, ובשבת בבוקר 5.3, בהתקפת נגד כמעט בכל החזיתות לאורך מפרץ סידרה, שם נמצאות הערים הלוביות העיקריות, מדברים בארצות הברית ובבריטניה על התערבות צבאית במלחמה, מבלי שיש לוושינגטון וללונדון מידע מודיעני ממשי על המתרחש בשטח.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי אין לאמריקניים מידע מודיעני לא על הכוחות הנלחמים לצד קדאפי ובניו, ויש להם עוד פחות מידע על כוחות האופוזיציה.
המידע המודיעיני הזורם לוושינגטון, בעיקר מקציני מודיעין אמריקנים הנלווים אל כוחות האופוזיציה הוא מקוטע ומלא סתירות לאחר שגם לאנשים בשטח לא ברור מי הם מפקדי הכוחות, ובמידה וישנם מפקדים ממי הם מקבלים הוראות.
התמונה המתקבלת בסוף שבוע זה מצביעה על כך כי בשטח נלחמות נגד כוחות קדאפי קבוצות של אזרחים חמושים המתארגנים מידי פעם למליציות קטנות המחליטות על דעת עצמן לנסות ולהשתלט על אזור אסטרטגי, או עיר מסוימת, ולנסות להגן עליהם מפני כוחות קדאפי.
בדרך כלל, כוחותיו של קדאפי או שאינם נמצאים במקום, או שאינם מופיעים בכלל, ואז כוחות האופוזיציה מכריזים על 'התקדמות' ו'נצחון'.
תופעה כזו התרחשה ביום ו' 4.3 בלילה ובשבת בבוקר, כאשר כוח של האופוזיציה הכריז כי הצליח להשתלט סופית על העיר בראגה Brega, וכי נמצא בדרכו מערבה לכבוש את עיר הנפט החשובה ראס לאנוף Ras Lanuf. שליטה בשתי הערים האלה הייתה מנתקת את קדאפי וכוחותיו ממקורות הדלק שלהם, ולא הייתה מאפשרת לקאדפי להמשיך לייצא כ-500,000 חביות ליום (כשליש מיצוא הנפט הלובי) דבר המכניס לו, למרות הסנקציות שהוטלו עליו, כ-700 מיליון דולר הממנים את המאמץ המלחמתי שלו.
אולם המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים כי התפתחויות אלו, שדווחו בהרחבה על ידי כלי תקשורת מערביים כלל לא התרחשו. רק חלקים של ברגאה נמצאים בידי כוחות האופוזיציה, ורק חלק קטן מאוד שאין לו כל משמעות צבאית של הכוחות שאמרו כי הם כבשו את ראס לאנוף הגיעו לנקודה המרוחקת כ-15 ק''מ מהעיר וממתקני הנפט שלה, והם חונים בחולות כשהם נתונים להפגזות ולהפצצות מהאוויר של מטוסי קדאפי.
בלילה שבין יום שישי לשבת ספגו גם כוחות האופוזיציה מכה קשה, כאשר מסיבה שעדיין איננה ברורה מחסני הנשק העיקריים שהיו בידיהם ליד בנגאזי, עליהם הם השתלטו בשבוע השלישי של פברואר, התפוצצו וכל כלי הנשק והתחמושת שהיו בהם הושמדו. כמה מקורות מערביים מסרו כי ההתפוצצות אירעה בגלל חוסר ניסיונם של המורדים לטפל בנשק. מקורות אחרים מסרו כי מחבל מתאבד שנשלח על ידי אנשי קדאפי הצליח לחדור למחסנים ולפוצץ אותם.
התוצאה של פיצוץ זה היא כי כוחות האופוזיציה נשארו ללא מקורות נשק ותחמושת.
גם המידע המודיעיני על המתרחש בקרב כוחותיו של קדאפי מועט ביותר. הכוחות היחידים אשר נלחמים צידו של מועמר קדאפי הן 3 חטיבות העילית הלוביות הנמצאות תחת פיקודם של שני בניו קדאפי, חמיס קאדפי Khamis Gaddafi, מוטעסים קאדפי Mutassim Gaddafi, ושר ההגנה הלובי גנרל אבו באקר  יוניס ג'באר Major General Abu Baker Younis Jaber . המידע המודיעיני על חטיבות עילית אלה הוא מועט ביותר. הדבר היחיד הברור עליהם הוא כי הכוח הצבאי המאורגן והיעיל ביותר ביניהן, היא 'חטיבת חמיס' או חטיבה מס' 32 בצבא הלובי, שבשבת בבוקר מנהלת מתקפה גדולה בה מופעלים גם טנקים וגם טילי 'גראד' על כוחות המורדים בזאווייה Zawiya, הנמצאת כ-30 ק''מ מערבית לבירה טריפולי. לקראת שבת בצהרים כי נראה כי אנשי חטיבת חמיס הצליחו להשתלט על העיר.
המקורות של תיקדבקה בוושינגטון מוסרים  כי במצב הזה בו אין בידי הנשיא באראק אובמה, שר ההגנה האמריקני רוברטס גייטס, ושרת החוץ האמריקנית הילארי קלינטון את המידע המודיעיני המינימאלי הדרוש על המתרחש בשטח כדי לקבל את ההחלטות הדרושות כלפי לוב, הורה הנשיא אובמה להקים וועדה מודיעינית עליונה לנושאי לוב שתהייה מורכבת מנציגים של הפנטגון, המועצה הלאומית לביטחון לאומי ה-NSC, וסוכנות הביון המרכזית ה-CIA, שתפקידה לרכז את כל המידע המודיעיני הזורם מלוב, ולהכין מפה מודיעינית חדשה שעל הסמך הנתונים בה הנשיא יוכל להחליט על המדיניות הלובית שלו.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים שלנו מדווחים כי הקמת וועדה זו היא אולי הדרך הקצרה והיעילה ביותר לפתור, או לעקוף את חילוקי הדעות העמוקים השוררים בין הנשיא אובמה ושרי ההגנה והחוץ שלו לגבי איזה מדיניות לנקוט בלוב. אובמה הוא בעד מעורבות צבאית אמריקנית מוגבלת, בעוד שגייטס וקלינטון מתנגדים לכך בחריפות.
המקורות שלו מוסרים כי חילוקי הדעות האלה בנושא הלובי משפיעים גם על עמדותיה של וושינגטון לגבי המתרחש באזורי תסיסה אחרים במזרח התיכון, בייחוד במצרים, ובערב הסעודית.
במצרים חלה התדרדרות מסוכנת במצב כאשר שליטת הכת הצבאית בקהיר במתרחש הולכת ונחלשת והיוזמה שוב חוזרת לידי קבוצות המפגינים השונות ברחוב המצרי.

בלילה. שבין יום ו' לשבת השתלטו אלפי מפגינים על בנין שירותי הביטחון המצריים באלכסנדריה, והם עדיין מחזיקים בו. כמו כן ניכרת התחזקות הולכת וגוברת של תנועת האחים המוסלמיים ברחוב המצרי, כאשר ידיעות מהשטח מוסרות על הפיכה פנימית שקטה בתוך התנועה אשר העלתה לעמדות הכוח שבה צעירים מיליטנטיים.
מצב המידע המודיעיני שקיים בוושינגטון לגבי האופוזיציה המצרית הוא הרבה יותר טוב מאשר המידע שקיים לגבי לוב, אולם גם הוא מוגדר 'לא מספק'.  אין למקבלי ההחלטות בוושינגטון תמונה ברורה מי באמת עומד עכשיו מאחורי הקבוצות השונות ומי מכוון את פעולותיהן.
גם בסעודיה שהיא יצואנית הנפט הגדולה בעולם התסיסה בייחוד באזורי הנפט, שם מתגוררים כ- 2 מיליון שיעיים, הולכת ומתפשטת. כמעט כל יום נערכות הפגנות של שיעיים כאשר הם מעלים על פעם דרישות חדשות נוספות, וכאשר האופי האנטי-אמריקני של ההפגנות מחריף.
הידיעה שפורסמה בשבת 5.3 ב'וול סטרייט ג'ורנאל' WSJ, כאילו ממשל אובמה החליט כבר על מדיניות חדשה לפיה וושינגטון שמה לה עתה למטרה לתמוך בהישארותם בשלטון של בעלי ברית וותיקים המוכנים לבצע רפורמות דמוקרטיות בארצותיהם, ממשיכה לסתור את המתרחש בשטח. ציטוט המקור:ציטוט המקור: The U.S. is settling on a strategy in the Middle East aimed at keeping longtime allies who are willing to make democratic changes in power.
לאחר שממשל אובמה דרש בתוקף והביא במחצית השנייה של חודש ינואר לסילוקו של אחד מבעלי בריתו העיקריים של ארצות הברית במזרח התיכון חוסני מובראק, ספק גדול עם ממשל אובמה ימצא שליט אחד באזור שיאמין למדיניות כזו, וישתף אתה פעולה.
 

Print Friendly, PDF & Email