הצמרת האיראנית החליטה להפסיק את המו"מ הגרעיני עם ארצות הברית, אולם תהייה מוכנה לחזור אליו באם הוא יתנהל על בסיס חדש

הצמרת האיראנית בראשותם של המנהיג העליון האייטוללה עלי חמנאי, הנשיא איבריהם ראיסי, והיועץ לביטחון לאומי האיראני  האדמירל עלי שחמאני Admiral Ali Shamkhani, שבאחרונה כוחו והשפעתו על הצמרת האיראנית גברה קיבלו השבוע ארבע החלטות שפירושן המעשי הפסקת/הקפאת המשא ומתן הגרעיני עם ארצות הברית, והטלת האופציה לחידושו על ממשל הנשיא ביידן, כך מדווחים המקורות האיראניים של תיקדבקה.
ארבע ההחלטות הן:
1. אפשרות המשכו של המו"מ ( הגרעיני ) עם ארצות הברית על בסיס צורת העבר בו הוא יתנהל עד כה, לא תיתכן/ ואף תישקל יותר. The continuation of negotiations based on the past pattern will not be considered.
2. חזרתה של איראן לשולחן המו"מ, תהייה תלויה בהכנת גישה חדשה, ( על ידי ארה"ב למו"מ.)
Return to the table will be dependent on preparation of a new agenda.
3. החוקים של המג'ליס (הפרלמנט האיראני ), יהיו הגורם הראשי בעיצוב הבסיס החדש למו"מ. כלומר, המשא ומתן באם הוא יתקיים יהיה מבוסס על מה שיחליט הפרלמנט האיראני. Parliament's law will be the main factor in determining the new agenda.
4. כדי להבטיח את ביצוע המדיניות החדשה, המועצה לביטחון לאומי האיראנית תיקח בחזרה את התיק הגרעיני מידי משרד החוץ. The supreme security council will take back the nuclear case from the ministry of foreign affairs.

המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי עמדה איראנית חדשה זו לא הפתיעה את המודיעין הישראלי, ובכירים ישראליים הציגו אותה בפני ראש סוכנות הביון של ארצות הברית וויליאם ברנס Bill Burns, המבקר השבוע בישראל. הערכת המודיעין הישראלית על עמדות טהרן במו"מ הגרעיני היא, שאיראן תעשה ככל יכולתה לתקוע את המו"מ הגרעיני, מבלי שתושג בו התקדמות כלשהי במשך זמן ממושך. מטרת המדיניות הזו היא לאפשר לתוכנית הגרעינית האיראנית מרווח זמן בו תוכל להמשיך ולפתח אותה.
הבעיה עם העמדה הישראלית היא, שישראל רוצה שלא לאפשר לטהרן מרווח זמן זה, דבר שיביא אותה למצב בו יהיה לה מספיק אורניום מעושר להרכיב פצצה גרעינית, בעוד שהעמדה האמריקנית היא, להתעלם מכך שלאיראן יהיה מספיק אורניום מעושר, ומה שצריך למנוע  הוא שלאיראן תהייה פצצה גרעינית.
האיראניים מודעים להבדל הזה שבין עמדות ארצות הברית וישראל, ולכן הם עושים הכול כדי להאריך את המו"מ עד כמה שאפשר.


Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות