הצמרת האיראנית מתכנסת להתייעצויות על וויתורים נוספים. רוחאני וזריף לאייטוללה חמנאי: הקופה ריקה!

המקורות האיראניים של תיקדבקה מדווחים בלעדית, כי נשיא איראן חסן רוחאני ביקש פגישה דחופה עוד היום, יום א' 10.11, עם מנהיג איראן האיטוולה עלי חמנאי, כדי להחליט כיצד אפשר להתקדם בשיחות הגרעין התקועות בז'נבה. רוחאני יבוא אל המנהיג העליון בלווייתו של שר החוץ  מוחמד ג'וואד זריף. זריף חזר לטהרן ביום א' בשעות אחה"צ והלך ישירות לרוחאני כדי לעדכן אותו בפרטים המלאים של השיחות.
בשיחת טלפון מז'נווה לטהרן, לפנות בוקר עוד שלפני שעזב את ז'נבה, אמר זריף לרוחאני,  שאם איראן תמשיך לעמוד בפני דרישות המערב ולא תפגין גמישות בכמה נושאים, השיחות יישארו תקועות ואיראן לא תזכה בהקלה בסנקציות, דבר שהיא זקוקה לו כדי לצאת במידה מסוימת מן המשבר הכלכלי בו היא נתונה.
הערכה האיראנית היא, שיש שתי דרישות מינימאליות שהמערב לא יהיה מוכן לוותר עליהן, והן: הוצאת כל מאגר האורניום המעושר של 20 אחוז מחוץ לאיראן, וכן התחייבות לאי-הפעלת כור המים הכבדים עד סוף שיחות הגרעין וחתימת הסכם כולל. כלומר, איראן יכולה למצוא את עצמה כבר בשנה הבאה כשהיא מסיימת את בניית הכור, אבל איננה יכולה להפעילו, בגלל ההתחייבות הבינלאומיות שהיא תיקח על עצמה.
רוחאני,  אמנם אמר ביום א' 10.11 בטהרן, כי הזכות של איראן להעשיר אורניום, היא קו אדום.  'אנחנו אמרו לצדדים במו''מ כי אנו לא נגיב לשום איום, סנקציות, השפלות, או הפלייה'. הרפובליקה האיסלמית לא הרכינה ולא תרכין את ראשה בפני שום איום מצד גורם כלשהו'. ציטוט המקור: We have said to the negotiating sides that we will not answer to any threat, sanction, humiliation or discrimination. The Islamic Republic has not and will not bow its head to threats from any authority.
אולם בבקשת הפגישה שהעביר לאייטוללה עלי חמנאי, הוא ציין, שאם איראן תתעקש בעמדות הקודמות ולא תפגין גמישות השיחות עלולות  להתפוצץ סופית.
המקורות של תיקדבקה בטהרן מוסרים, כי לא נראה כי חמנאי יסכים להוצאת מאגר האורניום המועשר לדרגה של 20 אחוז מאיראן. אולם לא מן הנמנע כי הוא יקבל את הדרישה של הפיכת אורניום זה למוטות דלק גרעיני, כדי להסיר את חששות המערב, כפי שבאו לידי ביטוי בז'נווה.
עוד מוסרים המקורות שלנו, כי רוחאני וזריף, יבקשו מחמנאי סמכות להסכים להקפאת הרכבת הסרקזות האיראניות החדשות. שני המנהיגים האיראנים הדגישו  כי כל הויתורים האלה הם  רק לתקופה של שישה חודשים.
במסרים קודמים שרוחאני העביר בימים האחרונים לחמנאי הוא ציין, כי קופת המדינה האיראנית ריקה לחלוטין ואם לא יוסרו הסנקציות בחודשים הקרובים, הממשלה תמצא את עצמה במצב בו לא יהיה לה  כסף לממן אפילו הוצאות שוטפות.
מקורות מערביים המתמצאים בדיוניים שהתקיימו בסוף השבוע בז'נווה בין שש המעצמות ואיראן אומרים, כי היקף ההקלות שארה''ב הציעה לאיראן בסנקציות  מגיע ל-20 מיליארד דולר. במילים אחרות, אחרות, באם ייחתם הסכם גרעיני בין שש המעצמות ואיראן, קופת האוצר האיראני תתחיל להתמלא שוב.  
שר החוץ האמריקני ג'ון קארי, הציע לשר החוץ האיראני מוחמד זריף, כי המערב ישחרר מיד 3 מיליארד דולר, מהחשבונות המוקפאים של איראן במערב הנאמדים בכ-50 מיליארד דולר. במקביל תוסרנה כל הסנקציות על ייצוא מאיראן, של מוצרי נפט, מכוניות, וזהב.
הערכה היא, כי חידוש הייצוא האיראני בתחומים אלה היה מכניס לקופת המדינה האיראנית עוד כ-16.5 מיליארד דולר.  האיראנים ביקשו לכלול בהקלות את ביטול האיסור על בנקים איראניים לבצע עסקות במטבע חוץ עם בנקים ברחבי העולם, במסגרת המסלקה של מטבעות בינלאומיים האירופאית SWIFT.  
ההנהגה בטהרן, חוששת שהחרפת המשבר הכלכלי תביא להתפרצות מחאות והפגנות היכולות להתפשט ולהפוך להתקוממות עממית נגד המשטר

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות