הצמרת המדינית והביטחונית מתגוננת: צה"ל פועל בחשאי מול סוריה. מפקדים בכירים: רק כ-40 אחוז מהדרוש

שטופה בגלי ביקורת חיצוניים ופנימיים, על כי צה''ל פועל רק חלקית מול הסכנה המתהווה בסוריה-בייחוד מול רמת הגולן, וכי הנחות המודיעין של צה''ל לגבי סוריה וחיזבאללה הן מוטעות, התייצבה ביום ה' 27.6 הצמרת המדינית והביטחונית הישראלית להגן על עצמה, כאשר המוטו המשותף היה שצה''ל פועל בחשאי.
ראש הממשלה בנימין נתניהו אשר רק יום קודם לכן אמר ברמת הגולן, כי הדרך היחידה לשבור את האויב ולנצח, הוא להכניס בו פחד מוות, ונענה מיד על ידי ראש המוסד לשעבר מאיר דגן שזרק לעברו 'אל תדבר-תפעל', אמר בסיום קורס טייס בחצרים, כי מי שצריך לדעת שאנו לא רק מדברים, אלא גם עושים, יודע זאת.
הרמטכ"ל רב אלוף בני גנץ,
צפה למרחוק מעל בימת הטקס, כאשר הוא מבחין בשולי גלימתו של נסראללה עולים באש בסוריה ובצידון.
מפקד חיל האוויר, האלוף אמיר אשל, אמר כי רוב הפעילות של חיל האוויר השנה הייתה סמויה ורחוקה מן העין, 'על גבול הדמיון'.
אפשר וצריך להניח כי דברים אלה של ראש הממשלה, הרמטכ''ל ומפקד חיל האוויר נכונים ומדויקים. אזי נשאלת השאלה היכן התוצאות?
כיצד קורה שהולך ונוצר מצב שנשיא סוריה בשאר אסד השלים ללא הפרעה את ההיערכות של הכוחות בדרום סוריה מול רמת הגולן, אשר עליהם הוטל לפתוח במערכת טרור נגד ישראל. לפי ההכנות הסוריות מדובר בחדירת קבוצות חיילי קומנדו מתאבדים לתוך שטח רמת הגולן הישראלית במטרה לבצע פיגועים המוניים ביישוביים ובסיסים צבאיים ישראליים. בין מתאבדים אלה גם לוחמי חיזבאללה, שניצבים עתה בדרום סוריה מול ישראל,
למרות האש שבוערת בשולי גלימתו של נסראללה בלבנון.
אלפי לוחמים נוספים של חיזבאללה מוצבים עתה בתוך סוריה בשלוש חזיתות נוספות: ליד העיר דרעא. בדמשק, באל-קוסייר משם הם מפקחים על אזורי הגבול שבין סוריה ללבנון, ומול העיר חלב בצפון, שם עומדת להיפתח המתקפה הגדולה של צבא סוריה לכיבוש כל צפון סוריה.
מול ההישגים האלה של הציר איראן-סוריה-חיזבאללה-עיראק במלחמה, פיתחו ראש הממשלה, שר הביטחון וראשי צה''ל, אשר שגו והעריכו כי אסד נופל, תיאוריה, כי אסד איננו מנצח במלחמה, חיזבאללה איננו מצליח בה משום שביצועיו בקרבות בסוריה הם למטה מבינוניים ואבדותיו רבות, ואסד עוד ייפול.
זו אולי התופעה המדאיגה מכולן.
מדובר פה בהיצמדות לקיפאון של קונספציה. במקום להודות כי המודיעין הישראלי טעה והעריך במשך תקופה ארוכה מידי כי אסד מתמוטט, לשנות הערכה, מחשבה, וכיוון, ממשיכה הצמרת הישראלית להפגין ביטחון מדומה כי ההערכה שלהם לגבי המלחמה בסוריה שכבר התמוטטה ואיננה-היא הנכונה, והיא תברר נכונה לאורך זמן.
מפקדים בכירים בצה''ל, בייחוד בפיקוד צפון, אומרים כי דיבורים אלה הם תוצאה מכך שראש הממשלה בנימין נתניהו, ושר הביטחון משה יעלון, מפעילים להערכתם את צה''ל מול המתרחש בסוריה מול גבולות ישראל רק בהיקף של פלוס מינוס 40 אחוז ממה שהוא צריך לפעול. כפי שנתניהו, גנץ ואשל אמרו, רוב הפעילות הזו חשאית, וגם המקורות הצבאיים של תיקדבקה אינם יכולים לפרטה. אולם עם כל זאת חייבים להתריע ולומר את הדברים בצורה ברורה: הפעילות המצומצמת, האיטית ולפעמים המסורבלת של צה''ל מול סוריה, נובעת בעיקרה מהתאמת הפעילות הצבאית הישראלית בסוריה, לפעילות הצבאית האמריקנית שם. וזו היא החלטתו ואחריותו הבלעדית של ראש הממשלה בנימין נתניהו.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי בדרום סוריה הולך ונוצר מצב, בו ארצות הברית, סעודיה, ישראל וירדן, נערכות להשתלט על האזור, כתגובת נגד לכך שהם אינם יכולים לעצור את נפילת חלב וצפון סוריה לידי כוחותיו של אסד. הרעיון המרכזי הוא שבעוד אסד יכבוש את צפון סוריה, ארה''ב, סעודיה, ירדן וישראל, יביאו לנסיגתם של הכוחות הסורים וחיזבאללה מדרום סוריה.
שתי הבעיות המרכזיות עם טקטיקה זו הן:
1. הביצוע שלה בייחוד של ארה''ב וישראל, הוא איטי והססני מידי, דבר שמאפשר לאסד זמן להתארגן מול המהלכים האלה.
2.
כדי שהמהלך יצליח צריכות ארבעת המדינות, ביניהן ישראל, לשכנע את הדרוזים הסוריים המרוכזים בחלק המזרחי של דרום סוריה להצטרף למהלך כזה. בלי הדרוזים המהלך הזה לא יצליח. הדרוזים מסרבים ובינתיים הם משיכים לשבת על גדר הניטראליות כפי שעשו כל שתיים וחצי שנות המלחמה.
לפי כל הסימנים בשטח, מהלכיהם של ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון משה יעלון לא הצליחו עדיין להחדיר פחד מוות בלב האויב, ולהביא כדברי נתניהו 'לדרך היחידה לנצח בקרב'. זו הסיבה מדוע צה''ל ואנחנו צריכים להתכונן עתה לכך לפתיחה קרובה מאוד של חזית עם סוריה ועם חיזבאללה ברמת הגולן.

 

Print Friendly, PDF & Email