הצמרת הרוסית נסוגה מתוכנית השמדת הנשק הכימי. אסד בטוח כי הנשק הכימי לא יפורק

הצמרת המדינית והצבאית הרוסית, הודיעה במהלך מתואם של הנשיא ולדמיר פוטין ושר ההגנה הרוסי גנרל סרגיי שוגוי General Sergei Shoigu, חמישה ימים בלבד לאחר שהושג על כך הסכם בין וושינגטון ומוסקבה בז'נווה ב-14.9, כי הסיכויים למילוי ההסכם ולפירוק ולהשמדת הנשק הכימי קלושים, וכפי הנראה שהסכם זה לא יתבצע בכלל.
הבוטה והברור ביותר היה פוטין אשר אמר: אינני יכול להיות בטוח במאת אחוזים שהתוכנית להשמדת הנשק הכימי הסורי תצליח'. 'כל מה שראינו בימים האחרונים נוסך בנו אמון שדבר זה יקרה, אני מקווה כך'. ציטוט המקור: he could not be 100 percent certain the plan for the destruction of Syria's chemical weapons would succeed."But everything we have seen so far in recent days gives us confidence that this will happen," he said, adding, "I hope so”.
זמן קצר לפני, אמר שר ההגנה הרוסי גנרל סרגיי שוגוי, כי רוסיה לא תשמיד את הנשק הכימי הסורי על אדמת רוסיה. במילים אחרות, עתה נוצר מצב בו לא רק שאין מי שיפרק וישמיד את הנשק הכימי הסורי, אלא אין גם שום מדינה, חוץ מגרמניה שמוכנה לשלוח לסוריה כמה מומחים בודדים של נשק כימי, שתעמיד לרשות מבצע מסובך ויקר כזה, את כוח האדם הדרוש, את התקציבים לכך, ואת הטריטוריה בה יושמד הנשק המסוכן הזה.
דבריהם של נשיא ושר ההגנה הרוסיים מתואמים עם דבריו של נשיא סוריה בשאר אסד, אשר אמר כמה שעות קודם לכן בראיון שנתן לרשת הטלוויזיה האמריקנית FOX, כי רק השלב ההתחלתי של השמדת הנשק המבצעי הכימי, ייקח למעלה משנה, וייעלה כ-1 מיליארד דולר.
בתשובה לשאלה אם יסכים למסור את הנשק הכימי שלו לאמריקנים  אמר אסד את הדברים הבאים: 'זה מאוד מסוכן לסביבה'. 'אם הממשל האמריקני מוכן לשלם את הכסף ולקחת את האחריות להביא חומרים רעילים לארצות הברית, מדוע הם אינם עושים זאת?' ציטוט המקור: It is very detrimental to the environment. If the American administration is ready to pay this money and take the responsibility of bringing toxic materials to the United States, why don't they do it.
מומחי מודיעין מערביים שניתחו את דבריו של אסד בראיון הגיעו לשתי מסקנות מרכזיות:
1. אסד עושה הבחנה ברורה בין הנשק הכימי הסורי המבצעי operational weapon, ובין המאגרים stockpiles של הנשק, אותם אינם לו שום כוונה להשמיד. בראיון עם רשת FOX, אסד נמנע במתכוון להתחייב להשמיד את הנשק הכימי.
2. הביטחון העצמי שאסד מפגין בראיונות האחרונים שהוא נותן, וטון דבריו, מעידים שנשיא סוריה בטוח בזה שהנשק הכימי הסורי לא יפורק ולא יושמד.
קודם לכן, ביום ד' 18.9, קיבל אסד את סגן שר החוץ הרוסי סרגיי ריבקוב Sergey Ryabkov, שבא לדמשק בראש משלחת רוסית גדולה, שעל אנשיה נמנו אנשי צבא ומודיעין רוסיים רבים, ולאחר שתיאר בפניו כיצד סוריה מותקפת מכל הצדדים גם על ידי אל קעידה מצד אחד, וארצות הברית מצד שני, הביע תיקווה, כי מוסקבה תפעל למען יצירת מאזן כוחות עולמי חדש, כלומר כזה שאיננו תלוי בארה''ב. He raised hope of drawing a new map for global balance.
שר החוץ האמריקני ג'ון קארי שהבין כי המהלך העיקרי במדיניות החוץ האמריקנית-ההסכם לפירוק הנשק הכימי הולך ונשמט מידיו, הזדרז להופיע ביום ה' בעצמו במסיבת עיתונאים בסטייט-דפרטמנט, וחזר ואמר כי חשוב שההסכם האמריקני-רוסי יאושר על ידי מועצת הביטחון בשבוע הבא. קארי לא אמר איזה צעדים וושיגטון תנקוט באם ההסכם לא יאושר על ידי מועצת הביטחון, ואם ארה''ב תחזור לאופציה הצבאית נגד סוריה.
במילים אחרות, הנימוק העיקרי בו מנופפים התומכים הבודדים שישנם בוושינגטון למדיניות הנשיא אובמה בסוריה, לפיו הנשיא הצליח לערב אחרי שנתיים ומחצה של מלחמה, את רוסיה בפתרון המלחמה ובמהלך של השמדת הנשק הכימי, נכשל.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי עתה מתברר, כי במציאות לא קיים הסכם בין ארצות הברית ורוסיה על פירוק והשמדת הנשק הכימי הסורי, כפי שמכריזים החל משבת 14.9, שר החוץ האמריקני ג'ון קארי, ושר החוץ הרוסי סרגיי לברוב.
ההודעה הזו, מוסרים המקורות שלנו, נועדה לכסות על העובדה, כי השניים הגיעו להסכמה רק במספר סעיפים, אבל כי ביתר הנקודות הנוגעות לנושא הסורי, חילוקי הדעות בין וושינגטון ומוסקבה נשארו עמוקים וחריפים. בזאת אפשר היה להיווכח בימים האחרונים בכל הצעדים הרוסיים לגבי סוריה, כולל הדיונים שמתנהלים במועצת הביטחון.
המצב הזה לא מפריע לנשיא אובמה, להציג לפני דעת הקהל האמריקנית והעולמית, כאילו הושג הסכם אמריקני-רוסי בשאלות הנוגעות לנשק הכימי סוריה, ועתה נפתחה הדרך לקראת הסכם אמריקני-איראני דומה בדבר הנשק הגרעיני האיראני.

Print Friendly, PDF & Email