הצעת המאה: הפרטים הבלעדיים של ההצעה שנתניהו הציע להרצוג-שלא אמר לא! הקמת ממשלת מרכז ו-7 שרים

במגעים המתקיימים בשבועיים בין ראש הממשלה בנימין נתניהו ובין מנהיג 'המחנה הציוני' יצחק הרצוג, הניח נתניהו לפני ההצעה, שהיא ללא תקדים בפוליטיקה הישראלית. מקורות המתמצאים בפרטי ההצעה הגדירו אותה באזני תיקדבקה, 'כעסקת המאה'! 
המקורות שלנו בירושלים מוסרים, כי לשם השגת המטרה מוכן נתניהו לחולל רעידת אדמה פוליטית בישראל.
בפגישות, חלקן החשאיות, שנערכו בימים האחרונים בין נתניהו והרצוג ושליחיהם,  הציע נתניהו לפרק את ממשלתו הנוכחית, ולהקים ממשלה חדשה בו יינתנו ל'מפלגת העבודה'-צריך לשים לב לא 'למחנה הציוני'. נתניהו איננו רוצה לראות את ציפי ליבני בממשלה החדשה, אבל בלית ברירה הוא יקבל גם אותה- רוב התיקים המרכזיים בממשלה, כולל החוץ, האוצר, ביטחון הפנים, משפטים תקשורת ועוד.
נתניהו הבהיר להרצוג, כי הוא מוכן להיפטר מ'מפלגת הבית היהודי' ומראשה נפתלי בנט, ומשר האוצר הנוכחי משה כחלון וממפלגתו 'כולנו'. נתניהו סבור, כי כחלון איננו מתאים לתפקיד, וכי מדובר בטירון פוליטי וכלכלי. אותם הדברים נאמרו  גם לגבי שר השיכון יואב גלנט.
נתניהו בטוח שאם הרצוג יצטרף לממשלה, הדבר ייפתח את הדלת להצטרפותם של אביגדור ליברמן ומפלגת 'ישראל ביתנו' לממשלה. 
נתניהו אמר להרצוג, כי הוא מוכן לנסח אתו ביחד תוכנית מדינית חדשה בנושא הפלסטיני  ולהוציאה לפועל, והוא מוכן לקחת את מפלגתו 'הליכוד' ולהעביר אותה מהימין למרכז, בעוד הרצוג ייקח את מפלגת 'העבודה' מהשמאל למרכז. בכך תיווצר לקראת הבחירות הבאות בישראל (ב-2019 אם הממשלה לא תיפול קודם) מפלגת מרכז חדשה בישראל. 
המקורות שלנו מוסרים, כי הרצוג לא דחה ולא אמר 'לא' לתוכניתו של נתניהו, וכי המגעים נמשכים.
להלן רשימת התיקים שנתניהו הציע להרצוג:

  • המשנה לראש הממשלה, מ"מ מקום ראש הממשלה ושר החוץ– תפקידים המיועדים ליצחק הרצוג.
  • שר המשפטים. אם ציפי ליבני תחליט שהיא מצטרפת למהלך היא תקבל את התפקיד.
  • אוצר.
  • כלכלה. 'העבודה' תוכל לבחור בין אחד משני התיקים אוצר וכלכלה.  אם תבחר אוצר, ימונה סגן שר מטעם מפלגת 'העבודה' במשרד הכלכלה ולהיפך.
  • סגן שר הביטחון-עם סמכויות  ביצועיות בתחום הביטחון.
  • בטחון הפנים. נתניהו הבהיר שאין לו בעיה להיפטר מגלעד ארדן המחזיק היום בתיק.
  • תקשורת.

כדי להקל על הרצוג, שלא ייראה כאילו הוא ממהר להיכנס לממשלת נתניהו, מוכן נתניהו ללכת לנשיא המדינה רובי ריבלין ולהתפטר. לאחר מכן יכריזו נתניהו והרצוג, 'כי עקב המצב המדיני והביטחוני הקשה בעקבות ההסכם בין ששת המעצמות ואיראן', שניהם ביחד, מקימים ממשלת חירום לאומית.
עוד מציע נתניהו שלא להקים צוותים של מו"מ ולא לתת אותו בידי עורכי דין, אלא לנסח עמוד אחד בו יופיעו ככל עקרונות ההסכם בין השניים.
כמה מהשרים שייאבדו את משרותיהם ומשרדיהם בהתפתחות כזו פנו כבר השבוע בשאלה לנתניהו האם הדברים נכונים.
נתניהו הכחיש זאת!

 

Print Friendly, PDF & Email