הצפון קוריאנים אפשרו למשלחת איראנית לבקר בכור הגרעיני ובאתר הניסויים הגרעיניים בפאנגי-רי Punggye-ri site.

מקורות תיקדבקה בוושינגטון: נשיא ארצות הברית ג`ורג בוש לאחר פגישתו עם ראש הממשלה אהוד אולמרט ביום ב` 13.11: `כל צעד של איראן לפעול עם ארצות הברית כדי להקטין את הלהבות של העימות העדתי בעיראק חייב להיות מותנה בצעדים של טהרן לוותר על העשרת האורניום`. בזה התבטא בוש בפעם הראשונה בפומבי לגבי המדיניות האמריקנית החדשה לגבי איראן שנידונה ביום ב` בפגישת הצמרת המדינית והביטחונית האמריקנית ביחד עם עם וועדת ג"`מס בייקר James Baker , ןלי המילטון Lee Hamilton, על מצב המלחמה בעיראק. פירוש הדברים הם כי וושינגטון מוכנה לשיתוף פעולה עם טהרן וגם עם דמשק בנושא עיראק, אם איראן תוותר על תוכניתה הגרעינית. אין ספק כי איראן תדחה את הקוו המדיני הזה של בוש. לעומת זאת בפגישתו עם אולמרט סירב בוש להתחייב לפעולה אמריקנית צבאית נגד איראן במקרה שטהרן לא תפסיק את העשרת האורניום ואת התוכנית הגרעינית שלה. בוש אמר כי ארצות הברית תמשיך לבודד כלכלית את איראן. בוש גם דחה את דבריו של אולמרט כי הפעולות האמריקניות בשנתיים האחרונות לבודד את איראן לא הביאו להאטה בתוכנית הגרעינית האיראנית אלה להיפך להאצתה. המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מוסרים כי שני המנהיגים דנו במידע מודיעני אשר הגיע בימים האחרונים לוושינגטון וירושלים לפיו במחצית השנייה של חודש ספטמבר, כ-12 יום לפני ביצוע הניסוי הגרעיני הצפון קוריאני ב-9.10, ביקרה בפיונגיאנג משלחת צבאית איראנית, אשר כללה מומחי גרעין וטילים איראן.
המידע המודיעיני מוסר כי המשלחת האיראנית ביקרה בכור הגרעיני של צפון קוריאה יונגביון Yongbyon reactor (בתמונה), ובאתר הניסויים הגרעיני שלה בפאנגי-רי Punggye-ri site, הנמצא בצפון-מזרח קוריאה הצפונית, שם כבר היו ההכנות לביצוע הניסוי הגרעיני הצפון קוריאני בעיצומן. מידע זה הדליק כמה מנורות אדומות בוושינגטון ובירושלים שהצביעו על האפשרות כי הצפון קוריאנים הראו והסבירו לאיראנים חלק מההכנות שהם עושים לקראת הניסוי הגרעיני, כהתחלה של הדרכה ומאוחר יותר אף השתתפות צפון קוריאנית פעילה בניסוי גרעיני איראני.
המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מדווחים כי חידוש היחסים הגרעיניים בין פיונגיאנג וטהרן, שהיו במצב של הקפאה בשנתיים האחרונות, והאפשרות שצפון קוריאה תחדש את העברת הטכנולוגיות הגרעיניות שלה לאיראן היא ההתפתחות האחרונה המדאיגה ביותר בתוכנית הגרעינית האיראנית.
המידע המודיעיני הזה מצביע על שלוש אפשריות ביחסים הגרעיניים שבין איראן וצפון קוריאה.
הראשונה- הביקור נעשה בידיעה או אפילו הוסדר על ידי בייג`ין המהדקת בזמן האחרון יותר ויותר את קשריה עם איראן. סין מעוניינת כי בדעת הקהל בעולם תופיע צפון קוריאה ולא סין כשותפה הגרעינית העיקרית של איראן.
השנייה- אם הצפון קוריאנים הראו לאיראנים את ההכנות לעריכת ניסויי גרעיני, פירוש הדבר שלא רק ב`ייג`ין ידעה על הניסוי הצפון קוריאני זמן מה לפני שבוצע, אלא גם טהרן. בייג`ין רק העמידה פנים מופתעות כאשר הוא בוצע.
האפשרות השלישית- צפון קוריאה לא רק מוכנה לפתוח בפני האיראנים את מתקניה הגרעיניים הסודיים ביותר, אלה היא מוכנה להדריך בפיונגיאנג או בטהרן את האיראנים בהכנת ובביצוע ניסוי גרעיני. בוושינגטון ובירושלים מנסים עתה לבדוק מה הוא ההיקף של היחסים הגרעיניים המחודשים בין פיונגיאנג וטהרן, והאם כספים איראנים אינם מעורבים במימון התוכנית הגרעינית הצפון קוריאנית?
מבדיקת דבריו של ג`ורג בוש לאחר פגישתו עם אהוד אולמרט, צריך לשים לב לשינוי שחל בעמדתו של הנשיא בוש לגבי האפשרות שלאיראן יהיה נשק גרעיני. עד עכשיו בהתבטאויות קודמות היה בוש אומר בהחלטיות, כי ארצות הברית לא תרשה את חימושה הגרעיני של איראן. ביום ב` 13.11, אמר בוש `אני אומר בהתחשב באינטרס של שלום העולם, כי אם לאיראן יהיה נשק גרעיני זה יערער בצורה מסוכנת ביותר ( את העולם), ויהווה איום על בעלת בריתנו החזקה, (ישראל).` בוש נמנע מלומר כי ארצות הברית לא תרשה התפתחות כזו.

Print Friendly, PDF & Email