הקווים האדומים הישראלים בסוריה שנתניהו שרטט לפני פוטין נחצו כבר לפני זמן רב על ידי איראן וחיזבאללה

ראש הממשלה בנימין נתניהו הציג, ביום ד' 23.8, לפני נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, בעת פגישתם בסוצ'י Shoci שלחוף הים השחור, את מפת הקווים האדומים של ישראל בסוריה.
נתניהו לא הסתפק בכך, הוא גם רמז שאם איראן או חיזבאללה יחצו קווים אלה, תפרוץ מלחמה שתהייה מלחמה אזורית.
זו פעם ראשונה שנתניהו מאיים בפומבי בפתיחת מלחמה עם איראן ועם חיזבאללה בסוריה.
בדברו לאחר הפגישה, שנמשכה שלוש שעות, אמר נתניהו לכתבים שנלוו אליו, כי מה שחדש (בסוריה), זה הניסיון האיראני לעשות 'לבנוניזציה' של סוריה. כמו שהאיראנים השתלטו על לבנון באמצעות הסוכנים שלהם בחיזבאללה, אמר נתניהו, פה מדברים על השתלטות עתידית באמצעות מיליציות שיעיות'  
ישראל, לדברי נתניהו, מזהה שינוי מצב חמור במזרח התיכון שמתרחש במהירות בשבועות האחרונים. ישראל לא רוצה את איראן בסוריה ובטח לא רוצה שסוריה תהפוך לרצף יבשתי איראני דרך עיראק, סוריה ולבנון, ו'אנחנו בטח לא רוצים איראן עם חיזבאללה לכיוון רמת הגולן'.
' לא נישאר אדישים', אמר נתניהו. 'אמרנו את הדברים הללו בצורה הברורה ביותר לנשיא פוטין.'
קשה לדעת כיצד הנשיא פוטין התרשם מדברים אלה.
ברור, כי פוטין היה מעדיף שבסוריה לא תפרוץ מלחמה ישראלית-איראנית-חיזבאללה, בייחוד כאשר כוחות רוסיים, לא גדולים, של כוחות מיוחדים וחילות האוויר והצי הרוסי, נמצאים בה.
אבל במחשבה שנייה מקיפה יותר דבריו של נתניהו דווקא יכולים לעזור לפוטין לחזק את השליטה הרוסית בסוריה. 
אם איראן יודעת, ועכשיו הדברים נאמרו בצורה ברורה ומפורשת, כי  ישראל תצא למלחמה נגד כוחותיה בסוריה, ונגד חיזבאללה, האינטרס האיראני יהיה לחזק את הקשרים הצבאיים שבין טהרן ומוסקבה, כדי שהרוסים יפרשו מעליהם מטריה צבאית ומדינית בסוריה.
מצב זה נוח מאוד לפוטין בעיקר בגלל מתיחות שהשתררה בשבועות האחרונים בין מפקדים רוסיים ומפקדים איראניים בסוריה.
האיראניים מאשימים את הרוסים, אם כי לא בגלוי, כי רוסיה מציבה קצינים בדרגות קולונל בגזרות הרגישות ביותר בסוריה, וכי קצינים אלה לא רק מנהלים את המהלכים הצבאיים באזורים אלה, אלא גם את החיים האזרחיים.   האיראנים חוששים כי קצינים אלה משתלטים על המנגנונים הפוליטיים והכלכליים באזורים אלה, זאת כדי לדחוק את רגליהם.  התרחשויות כאלה היו בימים האחרונים בחאלב, חמה, חומס, ומזרח דמשק.
לאיראנים כבר יש ניסיון אותו רכשו בעיראק, כיצד משתלטים מבפנים על מדינה באמצעות הקמת מיליציות מזוינות, שלאחר מכן נבלעות והופכות לחלק מהצבא הסדיר של אותה מדינה. לאיראנים גם יש ניסיון כיצד מבצעים צעדים כאלה מבלי להסב את תשומת לבם של המעצמות הנמצאות בשטח.
אולם הבעיה בפניה נתקלת ישראל היא שונה.
אפילו אם נצא מתוך הנחה שפוטין שמע מנתניהו פרטים עליהם לא ידע לפני הפגישה על המעורבות האיראנית בסוריה, הוא בוודאי לא התקשה לראות, כי כל הקווים האדומים הישראליים עליהם נתניהו דיבר נחצו כבר בחודשיים הקודמים, חלקם בעזרתה של רוסיה, אם לא קודם לכן.
נזכיר רק ארבעה קווים אדומים כאלה:
1. איראן וחיזבאללה הקימו כבר שורה של בסיסים צבאיים בסוריה. מספיק להזכיר את בסיסי חיזבאללה בהרי קלמון.  בסיסים אלה יהוו אתרי ששיגור של טילים נגד ישראל.
2. הגשר היבשתי האיראני עם סוריה דרך עיראק, כבר הוקם. הוא עדיין לא הושלם, אבל הוא קיים. ישנן גזרות שלמות בגבול סוריה-עיראק הנשלטות עתה על ידי הצבא הסורי,  המליציות השיעיות הפרו-איראניות חיזבאללה, וכוחות שיעיים עיראקיים, הנמצאים משני עברי הגבול הסורי-והעיראקי.
3. נתניהו אומר שישראל לא תקבל לבנוניזציה של סוריה, אבל זה בדיוק תהליך שמתבצע שם .      
4. נתניהו אומר כי הקמת צבאות שיעיים בסוריה, תסכן את המרחב הסוני, אבל זה בדיוק מה שהרוסים עושים בעצמם כשהם עסוקים בקדחתנות בהקמתו של הגיס מס' 5 הסורי, המורכב ברובו מלוחמים שיעים.
לאור כל זאת נתניהו השאיר את פוטין תוהה בוודאי  מה הם לוחות הזמנים של ראש ממשלת ישראל ולמה הוא מתכוון  בדיוק כאשר הוא אומר שישראל תצטרך לפעול.
פוטין, סומך רק על דבר אחד. הוא יודע כי נתניהו לא יפעל  בסוריה מבלי לקבל לשם כך אור ירוק מנשיא ארצות הברית דולנד טראמפ.
בינתיים, בשלב זה, יחסיו של פוטין עם טראמפ בנושא הסורי, יותר מתואמים ומסוכרנים, מאשר יחסיו של נתניהו עם טראמפ.

Print Friendly, PDF & Email

10 תגובות עבור “הקווים האדומים הישראלים בסוריה שנתניהו שרטט לפני פוטין נחצו כבר לפני זמן רב על ידי איראן וחיזבאללה

 • אוג 24, 2017 @ 5:52 at 5:52
  Permalink

  Stop to just TALK and TALK and TALK and start to act

  Reply
  • אוג 24, 2017 @ 17:10 at 17:10
   Permalink

   ברור שביבי איים על פוטין במלחמה, אם לא יסלק את אירן מסוריה. אבל ההרתעה לא עבדה. פוטין לא נבהל מאיומי ביבי. לכן יש לביבי בעיה: האם על ישראל לצאת למלחמת מנע מקדימה נגד אירן, או להמתין? ואם להמתין אז למה? עד עכשיו ישראל לא יצאה לאף מלחמה ללא תאום עם ארה"ב. לכן התשובה לכך בידי טראמפ'.

   Reply
 • אוג 24, 2017 @ 15:09 at 15:09
  Permalink

  ככה זה כשמתעוררים בצהריים.

  Reply
 • אוג 24, 2017 @ 20:58 at 20:58
  Permalink

  באמת שלא מבין מה יש לפחד מאיראן? נכון שהם משתמשים ברטוריקה אנטי ישראלית אבל זה בעיקר לצרכים פנים ערביים/ מוסלמיים . תכלס הפרסים לא טמבלים ויש להם המון מהלהפסיד מעימות ישיר עם ישראל. צריך להבהיר להם בערוצים החשאיים שכל טיל של חיזבאללה יגרור טיל על טהרן ותראו שכולם ישבו בשקט. בקיצור אל תפחידו סתם. אם למישהו יש תובנות אחרות אשמח להשכיל

  Reply
 • אוג 25, 2017 @ 0:28 at 0:28
  Permalink

  מה שמדברים בקרמלין לא יודעים כי הוא לא דולף לא לכתבים ולא ללא מורשים. ספקולציות תמיד יהיו אבל הקומבינות של נתניהו ופוטין בינתיים מביאות שקט !

  Reply
 • אוג 25, 2017 @ 1:24 at 1:24
  Permalink

  מה יכולה ישראל לעשות אם פוטין יתעלם מדרישתה לסלק את אירן מסוריה? להסתבך במלחמה נוספת? לפנות לארה"ב?

  Reply
 • אוג 25, 2017 @ 6:02 at 6:02
  Permalink

  האזרחים באירן הם יחסית נורמלים, אז אם ההנהגה של אירן וכל המפקדים הקיצוניים והכנסת והפרלמנט שלהם היו נעלמים מהמפה, ע"י החלפת השילטון לנורמלי מערבי או בצורה אחרת ע"י האזרחים שלהם, והיו מתגברים את המשטרה ברחובות כדי שלא תיהיה ביזה ורציחות, עד להקמת השילטון הנורמלי מערבי- זה היה יכול להיות צעד שטוב לכל העולם, ובעיקר לירדן, לעם הסורי והעם בלבנון, שנמאס להם מהמלחמות ומהרוגים, שההנהגה האירנית כל כך אוהבת לייצור ולעודד
  הרי מה איכפת לאירן, הלוחמים שנהרגים הם לא שלהם, אולי כמה עשרות משלהם, אז מבחינת אירן שכולם ילחמו ויהרגו אחד את השני ואז הם מגיעים בסוף ומשתלטים, בעזרת כוחות קטנים שלהם

  Reply
 • אוג 25, 2017 @ 15:59 at 15:59
  Permalink

  מי שלא פעל נגד חיזבאלה בשנים 2014-15 כשהארגון היה שקוע עד צוואר בלחימה קשה מול דאעש, מוצא עצמו מול איראן בגולן.
  ביבי נכשל בכל דבר שהוא עושה או נמנע מעשותו.

  Reply
 • אוג 27, 2017 @ 12:01 at 12:01
  Permalink

  נתניהו חייב ללכת איראן תשב לנו על החמצן

  Reply
 • אוג 27, 2017 @ 16:34 at 16:34
  Permalink

  מתי ביבי עשה משהו בשנים האחרונות חוץ מלא היה כלום כי לא עשיתי כלום ?!

  Reply

תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי נאצה, הסתה או פגיעה, דיבה בהתאם לתקנון השימוש באתר של תיקדבקה

האימייל לא יוצג באתר.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות