הקומנדו הישראלי תקף את אוניית הפיקוד והביון האיראנית 'שאביז' לפי בקשה סעודית. הסעודים 'שכחו' לספר לישראל כי הם מנהלים משא ומתן עם איראן

שלושה ימים בלבד עברו מאז אנשי קומנדו ישראליים הצמידו מוקש ימי לאוניית הביון והפיקוד האיראנית 'שאביז' בים האדום, מול חופי אריתריה, ב-6 לאפריל, ובין התחלת השיחות החשאיות בין סעודיה ואיראן ב-9 לאפריל בבגדאד.
ההתקפה על אוניית הביון והפיקוד האיראני, כך מדווחים המקורות הצבאיים והמודיעינים של תיקדבקה, בוצעה לאחר שריאד ואבו דאבי הפנו בקשה מיוחדת לראש הממשלה בנימין נתניהו, לעזור להם להסיר את האיום האיראני מעליהם בים האדום.
בישראל שקלו את הבקשה, והחליטו כי פעולה כזו עונה גם על האינטרסים הישראליים בים האדום והפעולה יצאה לדרך.
אולם לא יורש  העצר הסעודי מוחמד בין סאלמן MbZ, ולא שליט אבו דאבי השייח' מוחמד בין זאייד MbZ, סיפרו לצמרת המדינית והביטחונית של ישראל, גם לא לנתניהו, כי תקיפת אוניית הביון האיראנית הייתה נחוצה להם בעיקר, כדי שהנציגים הסעודיים לשיחות החשאיות עם איראן, יוכלו להופיע שלושה ימים לאחר התקיפה בפגישה בבגדאד מעמדה של כוח.
אפשר וגם צריך להניח כי כאשר ישראל תקפה את האונייה האיראנית בריאד ואבו דאבי, כבר ידעו על השיחות העומדות להיפתח בבגדאד.
קשה לדעת כיצד ישראל הייתה נוהגת באם הייתה מודעת לשיחות האיראניות-סעודיות.
האם היא הייתה מבצעת את התקיפה, או שהייתה נמנעת מלבצע אותה?
ההגיון אומר שאם ישראל הייתה יודעת על קיום השיחות היא הייתה מעמידה לסעודיה תנאים לפיהם הסעודים מתחייבים להעלות במו"מ נושאים חשובים לישראל ולאינטרסים שלה.
במו למשל הסרת האיום ההוטי-איראני על ישראל לתקוף אותה במזל"טים מתפוצצים, איום שסעודיה מנסה להוריד מעליה.
 אין ספק,  כי הצמרת המדינית והביטחונית שלישראל, אשר התכנסה, ביום א' 18.4, לדון בנושא האיראני, הופתעה מההתפתחות הזו.  
בייחוד מטריד הפרסום ב'פייננשל טיימס' FT, ביום א', בו מגדיר מקור, שאינו רוצה להזדהות, את השיחות כמוצלחות ומהירות. 'הן ( השיחות ) מתקדמות מהר,' אומר הדובר, 'משום שהשיחות עם ארצות הברית ואיראן מתקדמות גם כן מהר, ובגלל ההתקפות של ההוטים,' ( בטילים ומזל"טים מתפוצצים על מטרות סעודיות. It's moving faster because the US talks [related to the JCPOA] are moving faster and [because of] the Houthi attacks. לדברי המקור, כבר נקבעה פגישה נוספת בין האיראניים והסעודיים בבגדאד בשבוע הבא. ברור שהגורם המדליף ל'פייננשל טיימס' רוצה ליצור את הרושם, כי השיחות עם איראן, ארצות הברית וסעודיה, מתקדמות במהירות לקראת הסכמות למרות כל ההודעות האיראניות השבוע כי הוחל בהעשרת אורניום לדרגה של 60 אחוז.
כמובן שגם טהרן וגם ריאד מכחישות את קיומן של שיחות כאלה. אבל צריך להניח כי עיתון רציני כמו 'הפייננשל טיימס' לא היה מפרסם ידיעה כזו באם לא היה בטוח במקור שמסר את הידיעה.
הלקח מכל הפרשה הזו לישראל ברור: ברוכים הבאים ללברינט החשוך של מדיניות שתי המעצמות של המפרץ  אבו דאבי וסעודיה.
לישראל אין מה לסמוך לא על ממשל הנשיא ביידן בוושינגטון, לא על ממשל הנסיך מוחמד בין סאלמן MbS, וגם לא על שליט אבו דאבי  השייח' מוחמד בין זאיד MbZ.
בנושא האיראיני ישראל יכולה לסמוך רק על עצמה!

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות