בהקמת הבסיס האווירי בקאמישלי יהפוך חיל האוויר הרוסי לשחקן מרכזי בזירות צפון ומזרח סוריה מול חיילות האוויר של ארה"ב וישראל

עד עכשיו המתכננים האסטרטגיים של ארצות הברית ונא"טו העריכו, כי מה שמעניין באמת את האסטרטגיים הצבאיים הרוסיים, הוא להקים שורה של בסיסים אוויריים לאורך חופי הים התיכון, מסוריה בצפון דרך מצרים ועד ללוב.
לכן ההערכה המודיעינית-אסטרטגית הייתה כי הרוסים יסתפקו בסוריה  בבסיס האווירי העיקרי אותו פיתחו בשנים האחרונים-בסיס חמיימים Hmeimim Airbase שליד לטקיה.
אולם כאשר בחודש האחרון החלו להגיע לעיר קאמישלי שהיא מרכז השלטון הכורדי בסוריה משלחות צבאיות רוסיות, הערכה זו השתנתה.
תחילה הערכה הייתה  שהרוסים בודקים את האפשרות להקים בקאמישלי בסיס לכוחותיהם המפטרלים, ביחד עם כוחות הצבא הטורקי ברצועת ביטחון לאורך גבול סוריה עם טורקיה שעומקה מגיע ל-10 ק"מ, לפי ההסכם שהושג בין נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ונשיא טורקיה ראסיפ טאייפ ארדואן, בפגישתם בסוצ'י ב-22 לאוקטובר.
אולם לאחר שצילומי מודיעין הראו, כי המשלחות הרוסיות מתרכזות בבדיקת נמל התעופה של קאמשלי, וכי הם דורשים ומקבלים מהסורים ומהכורדים מפרטים טכניים של המקום, עלה בוושינגטון החשד, כי הרוסים נערכים להקים במקום בסיס אווירי גדול בתגובה על המעורבות הצבאית האמריקנית ההולכת וגוברת באזור מזרח סוריה, בעיקר באזורי הנפט של דיר א-זור.
הערכות מודיעיניות אלה הפכו למידע מבוסס לאחר שנודע, כי בשבוע האחרון של חודש אוקטובר החלו הרוסים לנהל משא ומתן עם השלטונות המקומיים של הכורדיים  על התנאים להחכיר  את נמל התעופה לתקופה של 49 שנה. הרוסים  הבטיחו לכורדים כי אם הם יקבלו את הזיכיון להחזיק בנמל התעופה הם יקצו חלק ממתקניו לתעופה אזרחית, אולם חלקים אחרים של נמל התעופה ייסגרו ויהפכו לשטח צבאי רוסי סגור.
מקורות כורדיים שנשאלו בתחילת נובמבר היכן המשא ומתן עם הרוסים עומד השיבו תשובות מגומגמות מהן אי אפשר היה להבין באם נחתם הסכם כזה כבר לגבי נמל התעופה של קמישלי, ואם כן מה הם תנאי החכירה. אולם מהתשובות המתחמקות הכורדיות אפשר וצריך היה להבין, כי  למעשה הושגה כבר הסכמה עקרונית בין מוסקבה והכורדים על העברת נמל התעופה של קאמישלי לידי צוות רוסי שינהל ויפתח אותו.
כל ההתפתחויות האלה דווחו בגיליון מס' 869 של השבועון דבקה-נט-וויקלי DNW, מה-8 בנובמבר
השבוע הגיעו לנמל התעופה של קאמישלי כוחות הקרקע והאוויר הרוסיים הראשוניים.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים על הכוחות הרוסיים הבאים שהתמקמו בימים האחרונים בנמל התעופה של קאמישלי:

  • שיירה של 50 משאיות צבאיות רוסיות  בהן כ-300 אנשי צבא רוסיים, חלקם חיילים קרביים שישמשו לאבטחת בסיס התעופה הרוסי החדש, וחלקן אנשי יחידות ההנדסה של חיל האוויר הרוסי.
  • מסוקי קרב מדגם Mi-8 and Mi-35.
  • סוללות טילי נ"מ מדגם 'פנטסייר' Pantsir-S air defense systems, שנפרשו מסביב לנמל התעופה.

מאזור נמל התעופה נשמעים בימים האחרונים פיצוצים עזים המעידים, כי יחידות ההנדסה הרוסיות החלו להכשיר את המקום ולהפכו מבסיס אווירי קטן לבסיס אווירי גדול בו יוכלו לנחות מטוסי קרב ותובלה גדולים.
עד עתה שלטו במרחבים האוויריים של צפון ומזרח סוריה שני כוחות אוויר גדולים. חיל האוויר של ארצות הברית וחיל האוויר הישראלי.  
הבאתן והצבתן של סוללות הנ"מ ה'פנטסייר' הרוסיות לקאמישלי לא רק שמעידות על כך כי לרוסים תוכניות הרבה יותר נרחבות לגבי נמל התעופה של קאמישלי  מעבר להיותו בסיס אווירי מקומי רוסי קטן, אלא שבכך נעשה הצעד הרוסי הראשון להגביל את השליטה האווירית המוחלטת שעד עתה הייתה לארצות הברית ולישראל על אזורי הגבול שבין סוריה לעיראק, ועל הנוכחות הצבאית האיראנית באזורים אלה.

Print Friendly, PDF & Email