הקרבות מסביב לדרעא וקונטרה מקרבים את כוחות חיזבאללה לגבולות ישראל וירדן

ביומיים האחרונים (שבת ויום א' 25.6-24 )  מגיב צה"ל בירי מכלי טייס ומטנקים לעבר מטרות ועמדות של הצבא הסורי ליד פרבר הצפוני של קוניטרה הנקרא אל בעת' Baath city, הנמצא כ-3 ק"מ מגבול רמת הגולן  הישראלית. (ראה מפה מצורפת).
מאזור זה נורים, או לפי הטרמינולוגיה של צה"ל-'זולגים' פגזי מרגמה סוריים לתוך שטח ישראל. מקורם של פגזים אלה היא בלחימה שהצבא הסורי, כולל יחידות של חיזבאללה, מנהל בניסיון לעצור מתקפת של כוחות המורדים הסוריים באזור קוניטרה.
לצורך ההתקפה  הקימו המורדים באזור קוניטרה מה שהם מכנים 'מטה מבצעים משולב'  a joint operations, בו יש לכל קבוצות או מיליציות המורדים באזור נציגים, שמתאמים ביניהם את הפעולות הצבאיות. הכוח הדומננטי אצל המורדים מורכב מלוחמי מליצית  חאיית תאחריר אל-שם Hay’at Tahrir Al-Sham-HTS. זו מיליציה המוגדרת על ידי השלטונות הסוריים כשייכת לאל קעידה-סוריה, אולם למעשה מדובר בהתאגדות של כמה עשרות מליציות מוסלמיות קיצוניות ביניהן כאלה שהיו שייכות פעם, וכפי שהנראה חלק אף ממשיך להשתייך היום לחזית ג'הבת פאתח אל-שם-לשעבר אל-נוסרה Jabhat Fateh al-Sham-former al-Nusra Front.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי באל בעת' נמצאים שרידים של החטיבה הסורית מס' 90, המטה של משמרות המהפכה האיראנים בדרום סוריה, כוחות של חיזבאללה, וכוחות של המיליציה השיעית הפרו-איראנית האפגאנית.
לכל אלה מצטרפים גם כוחות המיליציה הנקראת 'חטיבת מגני הדרום'  Southern Shield Brigade. זו חטיבה שהוקמה על ידי חיזבאללה, ומשרתים בה פלסטינים, דרוזים, צ'רקסים, וסורים תושבי האזור, חטיבה זו פרושה לאורך הכפרים בשיפולי החרמון.
המטרה של החטיבה היא לבצע פגועים בתוך שטח ישראל.
הסיבוב הנוכחי של הלחימה החל למעשה כבר לפני עשרה ימים כאשר בשבת  17.6 חוסל  מהמארב ליד העיירה חאן ארנבה Khan Arnabah מג’ד א-דין חליל חיימוד מפקדה של החטיבה . יחד אתו נהרגו שני סגניו שהיו אתו במכונית.  שום גורם לא לקח עד עכשיו אחריות על החיסול.
בשבת כאשר המורדים החלו את המתקפה שלהם על הכוחות הסוריים, הם התרברבו והודיעו כי נפתחה האופנסיבה שלהם לעבר דמשק. זו הייתה כמובן הכרזה שלא היה לה כל בסיס. ההתקדמות של המורדים, שהפתיעו את הסורים, הייתה מועטה ביותר ולא הביאה להם שום הישגים ממשיים בשטח.
הסורים וחיזבאללה שלא היו מוכנים להתקפה ניסו להדוף אותה כאשר הפעילו מול המורדים כוח אש גדול. מאחר ורוב האש הסורית כוונה אל האזור שבו מרוכזים המורדים ליד קונטרה חלק מהפגזים התפוצצו בתוך שטח ישראל.
ביום א', כאשר המורדים הסוריים ראו שהם אינם מתקדמים בהתקפתם, ולאחר שמפקדם  יוסוף אל מוטאלב נהרג בקרבות, הם החלו לטעון כי ההתקפה באה אך ורק כדי לפתוח חזית שנייה בדום סוריה במטרה להקל את הלחץ הצבאי מעל  כוחות המורדים הסוריים המשתתפים בקרבות המתחוללים מסביב ובתוך העיר דרעא Darra שעל גבול סוריה ירדן.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי ישראל וירדן עומדות לפני אותה בעיה בדרעא ובאל-בעת'. מאחורי הכוחות הסוריים הפועלים בשתי גזרות המלחמה הזו ישנם כוחות גדולים של חיזבאללה. גם ירדן וגם ישראל מעוניינות להרחיק את חיזבאללה מה שרחוק יותר מגבולותיהן עם סוריה.
אולם מאחר ועדיין אין הכרעה בשתי החזיתות, בינתיים אין גם הכרעה לגבי המשך נוכחותם של כוחות חיזבאללה לא בדרעא מול ירדן ולא בקוניטרה מול ישראל.
כוחות אלה של חיזבאללה נמצאים לא יותר מאשר 3 ק"מ מגבול ישראל למרות הדיבורים הגבוהים של אנשי צמרת פוליטיים וביטחוניים ישראליים שלא נאפשר הצבת כוחות כאלה ליד הגבול.  

Print Friendly, PDF & Email