הקרב בין איראן לאל קעידה ISIS בתיכרית, הוא הוכחה טובה למה מדיניותו האיראנית של אובמה שואפת

לא פחות דרמטי, מההתנגשות הגלויה בנושא איראן, בין הנשיא אובמה וראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו, הוא הקרב המתחולל השבוע כ-10,000 ק''מ מוושינגטון, בתיכרית הנמצאת כ-130 ק''מ צפונית לבגדאד. קרב זה המתנהל בין כוחות איראניים ועיראקים ובין לוחמים של אל קעידה בעיראק ובלבנט ISIS, הוא הקרב הקרקעי הראשון הגדול המתנהל בעיראק, מאז התמוטטותו של הצבא העיראקי וכיבוש חלקים גדולים של מערב ומרכז עיראק בידי ISIS, ביוני 2014.
לקרב הזה ארבע משמעויות עיקריות לגבי מדיניותו האיראנית של הנשיא אובמה, ולגבי מעמדה של איראן כמעצמה אזורית מזרח תיכונית.
1. על הקרב הזה מפקד אישית הגנרל קסאם סוליימני, מפקד גדודי אל קודס האיראנים. מסביבו ישנה חבורה של כשני תריסר קצינים של משמרות המהפכה האיראניים. זו פעם ראשונה שאישיות צבאית איראנית בדרגה כל כך בכירה מפקדת ישירות ובגלוי על חזית מלחמה בתוך עיראק. במילים אחרות, ההנהגות הפוליטיות והצבאיות האיראניות הטילו את כל כובד משקלן כדי להשיג ניצחון צבאי איראני בקרב הזה.
2. המתקפה של כ-25,000 חיילים איראנים, עיראקים, ואנשי מליציות שיעיות עיראקיות, על תיכרית, החלה ביום א' 1.3, וכבר לאחר שלושה ימי קרבות ברור כי ההערכות האיראניות-עיראקיות כי בקרב הזה תושג הכרעה מהירה והכוחות התוקפים יפרצו לתוך העיר תוך ימים ספורים-התבדתה.
התקדמות הכוחות נבלמה בעיקר על ידי מאות מוקשים ומטעני צד שאנשי אל קעידה הטמינו בכל הדרכים המובילות לעיר. גם קבוצות מתאבדים המסתערים על הכוחות התוקפים ומפוצצים את עצמם ביניהם, טקטיקה מוכרת כבר של אל קעידה מהקרב על העיר קובאני שבסוריה, מאטה את התקדמות הכוחות האיראניים-עיראקיים.  אל קעידה הודיע, כי אחת מפעולות התאבדות בוצעה על ידי אזרח אמריקני שזוהה רק בשם אבו דאוד אל-אמריקני Abu Dawoud al-Amriki.
3. כוחות אמריקנים אינם משתתפים בהתקפה לא בייעוץ קרקעי וגם לא בהתקפות מהאוויר.  ביום ג' 3.3 כאשר נתניהו נשא את נאומו בפני בתי הנבחרים האמריקנים, והנשיא אובמה קבע כי לא היה שום דבר חדש בדברים אלה, חשף ראש המטות המזוינים של ארה''ב, הגנרל מרטין דמפסי Gen. Martin Dempsey, chairman of the Joint Chiefs of Staff, חלקים ממהלך מחשבתו ומדיניותו של אובמה כלפי איראן.
דמפסי אמר, כי איראן ובני בריתה (המליציות השיעיות העיראקיות,) לוקחים חלק במלחמה בעיראק מאז 2004. 'אולם המערכה בתיכרית מצביעה על דרגה שונה של מעורבות (איראנית).' But the Tikrit campaign signals a new level of involvement. 'זוהי המעורבות הגלויה ביותר של מעורבות (צבאית) איראנית, החל מארטילריה וגם דברים נוספים'. This is the most overt conduct of Iranian support, in the form of artillery and other things.
'מעורבות זו', הוסיף דמפסי, 'יכולה להיות להתפתח להיות חיובית' could turn out to be a positive thing.  בכך אישר הגנרל דמפסי את דיווחיי תיקדבקה, כי בעוד ממשל אובמה מתרכז בהפצצות אוויריות בעיראק ובסוריה, הוא מועיד את הפעולות הקרקעיות למשמרות המהפכה האיראנים, מצב המאיים ישירות על ביטחונה של ישראל.
המקורות הצבאיים שלנו מציינים, כי אותו מצב שורר היום בדרום סוריה, שם הגנרל קסאם סוליימני, בעזרת כמה גנרלים איראניים אחרים, מנהל את המלחמה מול המורדים הסורים.
4. כאשר ראש המטות המזוינים האמריקנים מגדיר את המעורבות הצבאית האיראנית בעיראק כ'התפתחות חיובית', אפשר וצריך להניח כי הוא קבל לכך אישור מהנשיא אובמה., וגם כדאי וצריך להבין לאן מדיניותו של אובמה כלפי איראן, כולל הגרעינית, חותרת.  

 

 
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות