הקרב ברצועה הוא עם אל קעידה. הטילים מלוב. יחידת לוחמת הטרור המצרית 999 בצפון סיני

ישראל, ארה''ב, מצרים, והחמס, נמצאים בעיצומו של מהלך כפול: להסתיר את העובדה כי הקרבות ברצועת עזה ובסיני, מתנהלים בפעם הראשונה עם לוחמי אל קעידה המגיעים מלוב. ולעצור את ההתפתחות המסוכנת המסתמנת בשטח, של הפיכת גבולותיה הדרומיים והצפוניים של ישראל, עם מצרים וסוריה, לגזרות מלחמה חדשות של אל קעידה במזרח התיכון.
המקורות הצבאיים וללוחמת טרור של תיקדבקה, מדווחים בלעדית, כי לשם תיאום הפעולות המודיעיניות והצבאיות של מבצע זה, הוקם השבוע מטה מיוחד בוושינגטון, בראשותו של דיוויד סאטארפילד  David Michael Satterfield, שהוא ראש הכוח הבינלאומי לסיני ה-MFO. סאטרפילד טס ביום שני 18.6 לווושינגטון, כשהוא נקרא להגיע לשם בצורה בהולה, זמן קצר לאחר שהתברר, כי שני המתאבדים אשר ביצעו את הפיגוע ביום שני 18.6, בכביש מס' 10, בו נרצח סאיד פאשאשה מחיפה, הם סעודי ומצרי, אנשי אל קעידה לוביים אשר הגיעו במיוחד מבנגאזי כדי לבצעו.  זו הפעם הראשונה שלוחמים של אל קעידה מגיעים לסיני מלוב, ותוקפים מטרה בתוך ישראל.
התפתחות זו הדליקה מנורות אדומות רבות בוושינגטון, ירושלים, וקהיר, מאחר והתפשטות מלחמת המליציות המוסלמיות מלוב לתוך סיני ולרצועת עזה, פירושו הקמתה של ווזיריסטאן מס' 2 בלב המזרח התיכון, ויצירת מוקד חדש של קרבות עם אל קעידה בדרומה של ישראל. גם בוושינגטון, ירושלים, וקהיר, רואות בפיגוע בכביש 10, פיגוע אסטרטגי מתוכנן היטב של אל קעידה, אשר מבשר את תחילתם של שורת פיגועים שיבוצעו בשתי חזיתות: חזית הדרום בסיני, שם יפעלו גורמי אל קעידה בלוב. חזית הצפון, שם יבוצעו הפיגועים על אנשי אל קעידה בסוריה. רובם של לוחמי אל קעידה אלה באים מעיראק. מאחורי המהלכים הטקטיים האלה עומד מנהיג  אל קעידה איימן אל זוואהיירי.
כדי לעצור התפתחות כזו על גבולותיה הדרומיים של ישראל, הציבה בשבת 23.6, הכת הצבאית המצרית, את יחידת הכוחות המצריים המיוחדים  מס' 999, באל עריש ולאורך גבול מצרים עם רצועת עזה, ועם ישראל באזור צפון סיני. יחידה זו, היא הכוח המצרי המיוחד המטפל באיומיי טרור חיצוניים על מצרים. למצרים ישנו כוח מיוחד ללוחמה באיומי טרור פנימיים במצריים, הנקרא יחידה מס' 777. 
עצם העובדה, כי הכת הצבאית בקהיר החליטה, להעביר יחידה מיוחדת זו ללוחמה בטרור לצפון סיני, כמה שעות בלבד לפני פרסום התוצאות ביום א' 24.6 של הבחירות לנשיאות מצרים, בעיצומם של רגעים ואירועים  פוליטיים רגישים ביותר במהפכה המצרית, מצביעה על חומרת ההתפתחויות בצפון סיני וברצועת עזה, ועל חששותיה של הכת הצבאית המצרית, כי אירועים אלה, לא רק יתפשטו לתוך ישראל, אלא אף יתפשטו לתוך מצרים.
המקורות הצבאיים וללוחמת טרור של תיקדבקה  מציינים, כי זו היא הסיבה העיקרית מדוע שתי המליציות הצבאיות הפלסטיניות הגדולות ברצועה החמס והג'יהאד האיסלמי, (מלבד ביום שלישי 19.6), אינן משתתפות בימים האחרונים בירי הטילים על מטרות בישראל.
ירי הטילים מתבצע על ידי קבוצות אל קעידה, או כאלה המקורבות לאל קעידה ברצועה, כאשר הן מקבלות את טילי הקסאם ו'הגראד' שהם משגרים ישירות מלוב.

זו היא הסיבה מדוע אחד מראשי החמס, היימן טאה, הכריז במוצאי שבת 23.6, כי החמס ממשיך במאמציו לשכנע ארגונים פלסטינים אחרים להרחיב את הפסקת האש  שהוכרזה ביום ה'  21.6 עם ישראל, לפיה שני הצדדים (ישראל והפלסטינים) לא יתקפו זה את זה, 'ושקט ייענה בשקט'.
התקפות צה''ל על מטרות ברצועה נועדו לשתי מטרות:
1. לדחוף את החמס לפעול נגד הקבוצות המזוינות הפלסטיניות  ברצועה המשתייכות לארגון הג'אלאלת, שהן חלק ממערך אל קעידה בסיני.
2.
להרגיע את דעת הקהל הישראלית, שאיננה יודעת במה המדובר, והסבורה כי סיבוב  האש הנוכחי ברצועה, דומה לקודמיו.       

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות