הקרב המתנהל עכשיו בג`נין יכריע את גורל מלחמת המגן.

בשעות האחרונות מתחולל בג`נין קרב אשר תוצאותיו יקבעו באם צה"ל או הפלסטינים ינצחו במבצע חומת מגן ובאם יאסר ערפאת ישאר כלוא בשני חדרים ברמאללה כן או לא! תיקדבקה אינו יכול לכתוב פרטים נוספים, אולם צה"ל הטיל עכשיו לקרב הזה את מירב כוחותיו, על מנת להציל את חייליו,להציל את כבוד יחידות העילית שלו ולהציל את מלחמת המגן. במילים אחרות הרבה מאוד מאוד תלוי ברגעים אלה על כף המאזנים. אם הקרב הזה מסתיים בניצחונם של הפלסטינים, והמצב כרגע הוא על כף המאזניים, אפשר לומר כי צה"ל עומד בפני תבוסה במלחמה. ואם צה"ל יינגף בקרב הזה, על ממשלת שרון תנחת מכה קשה ואולי אפילו אנושה.
בשעה 17:45, פורסמו הידיעות הראשונות המוסמכות על הקרב, פירוט הקרב והמתרחש בו מפורסם עתה בכותרות הנמצאות מעל לעמוד החדשות. את הקרב הזה מנצלים גורמים רבים. בראש ובראשונה האמריקנים, הדורשים עתה עוד נסיגה ועוד נסיגה של כוחות צה"ל והסרה הדרגתית של המצור על ערפאת. קולין פאוול גם מודיע ברגעים אלה כי הוא מצפה לפגוש את ערפאת. אחה"צ, בקהיר, קולין פאוול אישר את כוונתו להיפגש עם ערפאת.
האמריקנים גם דוחפים בכל כוחם את רעיון הצבת כוח צבאי או כוח משקיפים אמריקנים שיחצוץ בין הכוחות הישראלים והפלסטינים. אם דבר זה יתרחש לא יותר לנו לנהל משא ומתן עם הפלסטינים על גבולות ועל ירושלים ועל זכות השיבה של הפליטים. ייפסק גם הוויכוח הפנימי בין המחנות הפוליטיים אצלנו, אם יש צורך בהתנחלויות או לא. כוחות המשקיפים והצבאות הזרים יפרקו אותם, בשם פירוק המכשולים לשלום. גם את יתר ההחלטות המכריעות תקבלנה ממשלת ארצות הברית, עם מדינות אירופה והממשלות ערביות. הקווים והמקומות בהם יוצבו המשקיפים והכוח הם יהיו גבולותיה של מדינת ישראל, ומה שיתרחש מעבר לגבולות אלה לא יהיה יותר עניינה של ממשלת ישראל וצה"ל. כולל היכולת לטפל או להגן על המדינה מפני פיגועי טרור, מעבר או בתוך גבולותינו.
ראש הממשלה אריאל שרון, שרק אתמול, ביום ב`, הרחיב את ממשלתו ונשא נאום תקיף על צדקתה של המלחמה, החל כבר מתקפל תחת הלחץ האמריקני. עדיין נותר לראות באם ההתקפלות שלו היא טקטית, כדי לסוג לקו שממנו לא יזוז, או שהוא ימשיך בנסיגה בהדרגה, בחסות שרי הימין החדשים שהוא צירף לממשלתו.
עם פרסום שורות אלה נמסר כי שרון ביטל לא רק את ישיבת המטבחון הביטחוני המצומצם בהשתתפותם של פרס ובן אליעזר, אלא את המוסד הזה בכלל, ועומד לכנס את הקבינט המורחב. מכאן ברור ששרון לא קבל משני מנהיגי מפלגת העבודה תמיכה לפעול בצורה שתביא את הקרב להכרעה ואת הקוו מול ארצות הברית, וכי עתה הוא מבקש תמיכה זו מהקבינט המורחב, שם יש לו רוב, בעיקר בגלל צירופם של השרים החדשים. וצריך לומר זאת באומץ ובמילים ברורות. כל הדברים האלה, גם מה שארצות הברית תעשה וגם מה שממשלת ישראל תעשה, וגם מה שעם ישראל ייעשה, הכל תלוי בתוצאות של הקרב הזה בג`נין, ושוב התוצאות של קרב כבר קשות.
בתוך כל זה ישנם חוגי של שר החוץ, שמעון פרס המטפטפים כל הזמן, כי הוא מודאג איך נראה בעולם כאשר הקרב על ג`נין יסתיים. שר החוץ של מדינת ישראל מודאג איך ייראו בתמונות הטלוויזיה גופות הפלסטינים אשר לא הובאו לקבורה. הגופות הישראליות עדיין עוד לא נאספו ואנו דנים באיך ייראו הפלסטינים בתמונות? אחה"צ, שמעון פרס הכחיש כי הוא השתמש במילה "טבח" כלפי המתרחש אצל הפלסטינים, ואמר כי הוא נתן לשרון ולצה"ל גיבוי מלא לפעולותיהם.
אחר כך ישנם הגורמים הפוליטיים ואמצעי התקשורות השונים, אשר בעיצומו של הקרב, מעיזים להגדיר ביום השואה, את הקרב בג`נין, כמצדה של הפלסטינים. לוחמי הג`יאהד האיסלמי שווים ללוחמי מצדה היהודים! הקרב עדיין לא הסתיים!
הציבור הישראלי נתון עכשיו בהלם קרב וסערת חרושת השמועות נמצאת בעיצומה. מאלפי הטלפונים ולאלפי הפונים המגיעים אל תיקדבקה, מהארץ ומחוץ לארץ, אנחנו רק יכולים לומר את הדברים הבאים. איש אינו ידוע בוודאות את מספר ההרוגים שיש לצה"ל בקרב זה ואת מצבם. איש אינו יודע גם את מספר הנעדרים. צריך עצבים חזקים וצריך להתאזר בסבלנות. גם הממשלה וגם צה"ל עושים ברגעים אלה טעות קשה מאוד כאשר הם נותנים לחרושת השמועות להתגלגל ללא רסן. אולי את צמרת צה"ל המנהלת את הקרב אפשר עוד להצדיק. אולם את הממשלה, ובייחוד את ראש הממשלה ואת שר הביטחון ואת סגניתו, אי אפשר להצדיק בשום צורה. התפקיד שלהם, בייחוד ברגעים אלה הוא לתפוס מנהיגות, ולומר כמה מילים כדי לייצב את העם הזה ואת כושר עמידתו.אסור לתת לחרושת השמעות להכריע את הקרב. את המלאכה הזאת צריך להשאיר בידי מפקדי וחיילי צה"ל. לתת בהם אמון ולהתפלל ברגעים אלה לשלומם.

Print Friendly, PDF & Email