הקרב הראשון על סגירת מצרי הורמוז ובאב אל מנדב מתרחש כבר בימים אלה בחצי סהר הנפט הלובי בראס לאנוף

הרמטכ"ל האיראני הגנרל מוחמד באגרי Iranian armed forces chief of staff Mohammad Bagheri, אמר ביום ראשון 28.4 בטהרן, 'איננו מעוניינים בסגירת מצרי הורמוז. אבל אם הנפט שלנו לא יעבור במצרים גם הנפט של מדינות אחרות לא יעבור בהן'. We are not after closing the Strait of Hormuz. If our oil does not go through the strait, other countries' oil will certainly not cross the strait, too.
זה היה האיום מספר 4 בשבוע האחרון של בכיר איראני, החל מהמנהיג האייטוללה עלי חמנאי, דרך הנשיא חסן רוחאני ושר החוץ מוחמד ג'אווד זריף, ועד למפקד הצי של משמרות המהפכה האיראניים תת-אדמירל אליזרה טאנגזירי Alireza Tangsiri , שהשמיעו איום דומה.

המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי לא רק ההודעות של ממשל הנשיא דונלד טראמפ כי לא יאפשר יותר לשמונה מדינות, ביניהן סין, הודו, יפן ודרום קוריאה להמשיך לקנות נפט איראני לאחר ה-2 בחודש מאי גורמות לתגובות איראניות אלה, אלא בעיקר ידיעה ברורה של אנשי הצמרת האיראניים כי ארצות הברית איננה עומדת להסתפק רק בהידוק זה של האמברגו על יצוא הנפט האיראני.
לפי המידע הנמצא בידי האיראנים עומד ממשל טראמפ לנקוט אמצעים נוספים חמורים הרבה יותר למניעת המשך יצוא הנפט האיראני.

המקורות שלנו מדווחים, כי ממשל טראמפ מחלק את צעדיו לשני שלבים עיקריים:
1. בשלב ראשון לגרום לכך שאיראן המייצאת כיום 1.1 מיליון חביות נפט ביום לא תוכל לייצא יותר מחצי מיליון חביות ביום.
2. כאשר הממשל יגיע למטרה הראשונה הוא יפתח בשורה של צעדים אשר יצמצמו גם את היצוא הזה למינימום, ואם אפשר לנקודת האפס.

לממשל טראמפ יש שתי בעיות עיקריות עם מדיניות זו.
א. אין איש אחד במזרח התיכון וגם בשווקי הנפט הבינלאומיים המאמין כי איראן לא תגיב במהלכים צבאיים על חנק כלכלי-אסטרטגי שכזה. 
זו הסיבה בגלל נשלח, בשבת 27.4, מפקד פיקוד מרכז האמריקני הגנרל קנת מקקנזי  U.S. Central Command chief Gen. Kenneth McKenzie  לומר, כי ארצות הברית תרכז את האמצעים ( הצבאיים) הדרושים כדי להגיב על פעולות מסוכנות מצד איראן'. United States would deploy the necessary resources to counter any dangerous actions by Iran.
ב. סגירה של מצרי הרומוז במפרץ, ומצרי באב אל-מאנדב בכניסה לים האדום, אפילו חלקית תביא לזינוק במחירי הנפט העולמיים.
כל עלייה בדולר אחד במחיר חבית נפט, פירושה הזרמה נוספת של 4 מיליארד דולר לקופת האוצר של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, שגם על משטרו הטיל ממשל טראמפ  סנקציות.

במילים אחרות, ארצות הברית מצויה עתה בעיצומו של מאמץ למצוא מקורות שיספקו נפט לשווקים הבינלאומיים במקום הנפט האיראני שיפסיק להגיע אליהן, וזאת בניסיון לשמור על מחירי נפט סבירים.
זה לא המקום והזמן המתאים להיכנס לשאלה מדוע מדינות הנפט הערביות, ובייחוד ערב הסעודית ואיחוד נסיכויות הנפט הערביות ה-UAE אינן יכולות לעלות את תפוקת שדות הנפט שלהן, בעיקר משום התחייבויותיהן לאופ"ק ולרוסיה. ממשל טראמפ צריך למצוא עכשיו ובדחיפות מקור שיכול להבטיח אספקה סדירה ויציבה של לפחות חצי מיליון חביות ומעלה ביום לשווקים הבינלאומיים, שיבואו במקום הנפט האיראני שיפסיק לזרום.

זו היה הסיבה העיקרית מדוע ממשל הנשיא דונלד טראמפ, שנמנע עד עכשיו מלהתערב במלחמה המתנהלת בלוב, שם נלחמים כוחות הממשלה בטריפולי הנתמכים על ידי האו"ם ואיטליה, נגד כוחותיו של הפילדמרשל חליפה חאפטר (The Libyan National Army-LNA) הנתמך על ידי רוסיה, מצרים, איחוד נסיכויות הנפט הערביות ה-UAE וצרפת, בשוליים הדרומיים של הבירה טריפולי, החליט להצטרף לתומכים בחאפטר.
הממשל מעריך כי בכוחו של חאפטר, להשתלט, לא רק על שדות הנפט העיקריים בלוב הנמצאים במזרח המדינה, אלא גם על שני מסופי ייצוא הנפט הלובי העיקריים שלחוף הים התיכון (ראו מפה מצורפת)  ראס לאנוף  Ras Lanuf ואס-סידר Es Sider.

זו הסיבה העיקרית מדוע בסוף השבוע האחרון וביום א' 28.4, הוחרפו ההתנגשויות הצבאיות מסביב לשני הטרמינלים האלה בין כוחות של חאפטר, ובין כוחות הממשלה בטריפולי. לפני כן, ביום שני 15.4, דיבר הנשיא דונלד טראמפ בטלפון עם פילדמרשל חליפה חאפטר, בשיחה ללא תקדים בין נשיא אמריקני ובין ראש מיליציה צבאית לובית.
הסנטור רב ההשפעה לינדסי גראהם Sen. Lindsey Graham הגדיר ביום א' 28.4 בתוכנית 'מול פני האומה'  Face the Nation את השיחה ככזו 'שהעלתה את רף העצבנות באזור' (המזרח התיכון). unnerving effect in the region.
זו הייתה הגדרה מדויקת מאוד למה שמתרחש.
בגיליון הבא של השבועון דבקה-נט-וויקלי DNW מס' 845, שייצא לאור ביום שישי 3 במאי, נביא פרטים וניתוחים בלעדיים כיצד לא רק ארצות הברית דוחקת באיראן, אלא גם רוסיה, וכיצד ומדוע טהרן נדחקת מעמדותיה האסטרטגיות במזרח התיכון.
הקישו כאן לחתימה על השבועון (היוצא בשפה האנגלית).Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות