הקרב על באשיקה Bashiqa הוא לא עם ISIS, אלא עם טהרן


השתתפותם של כוחות מיוחדים וכוחות שריון וארטילריה טורקיים בקרב על העיר העיראקית באשיקה
Bashiqa, הנמצאת כ-12 ק"מ מזרחית למוסול, לצידם של הכוחות הכורדיים היא נקודה קריטית באופנסיבה על בירת ISIS בעיראק, היכולה להביא להפסקתה ואפילו להתמוטטותה.
המעורבות של הכוחות הטורקיים בלחימה, באה לאחר ביקורו של שר ההגנה האמריקני אשטון קרטר, ביום א' 23.10, באירביל בירת האוטונומיה הכורדית ה-KRG.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי במרכז השיחות באירביל עמדה השאלה האם ההנהגה הכורדית באירביל מוכנה להסכים להשתתפותם של הכוחות הטורקיים בהתקפה על מוסול לצידם של הכוחות הכורדיים-הפשמרגה peshmerga.
התשובה הכורדית  הייתה שכן, אבל בתנאי שהטורקים יפסיקו את התקפותיהם האוויריות והארטילריות על הכוחות הכורדיים הסוריים בצפון סוריה.  
לאחר שהגיעה תשובתה החיובית של טורקיה לתנאי זה, יצא קרטר לביקור באזור באשיקה Bashiqa.
זו הייתה הפעם הראשונה ששר ההגנה אמריקני ביקר בנקודה הקרובה כל כך לכוחות ISIS בעיראק.
קרטר ביקר גם במחנה הצבאי שהקים הצבא הטורקי ליד באשיקה, ושמע שם סקירות מפי המפקדים הטורקיים.
מיד לאחר צאתו מאזור באשיקה החלה המעורבות הצבאית הטורקית לצידם של הכורדים.
בעוד ראש ממשלת טורקיה  בינאלי ילדירים Binali Yildirim, אמר ביום א' כי הכוחות הטורקיים נותנים רק סיוע ארטילרי מטנקים ומתותחים לכוחות הכורדיים, מוסרים המקורות הצבאיים של תיקדבקה, כי כוחות מיוחדים וטנקים טורקיים עוזרים לכוחות הכורדים  לטהר את באשיקה מלוחמי ISIS. הפעולה הטורקית הצבאית הזו נמשכה גם ביום שני 24.10.
זה לא היה מקרה שמיד עם התחלת המעורבות הטורקית במתקפה על מוסול, הועמדו כל המליציות השיעיות הפרו איראניות במצב של כוננות. המדובר בכוח באדר Badar Brigades, ב'צבא הגיוס העממי' the Popular Mobilization Force, והמיליציה השיעית Hashd al-Shaabi. כמה מפקדים במליציות אלה אמרו כי הם נערכים לתקוף את כוחות הצבאי הטורקיים הפועלים בבאשיקה, אותם הם הגדירו 'ככוחות טרור שאינם מסוכנים פחות מ-ISIS'.
עוד מדווחים המקורות שלנו, כי טהרן מפעילה בשעות האחרונות לחץ כבד על ראש ממשלת עיראק חיידר אל-עבדאי, לצרף כוח של צבא עיראק המשתתף בלחימה נגד ISIS במוסול לכוח השיעי העיראקי שיתקוף את הצבא הטורקי הפועל בבאשיקה.
בהתפתחות כזו יכולה לפרוץ באזור מלחמה בין כוחות טורקיים וכורדיים מצד אחד, וכוחות עיראקיים שיעיים מהצד השני.  
ממשל אובמה מפעיל בשעות האחרונות מגעים עם טהרן, בגאדאד, אנקרה ואירביל, בנסיון לכבות או לפחות להנמיך את הלהבות של ההתנקשות האיראנית-שיעית הטורקית הזו, שאם תתרחש תפגע קשה באופנסיבה לכיבוש מוסול.
המקורות הצבאיים והאיראניים של תיקדבקה מציינים, כי הדרך היחידה בה ממשל אובמה יכול  למנוע התנגשות צבאית כזו, היא להבטיח לאיראניים, כי המליציות העיראקיות הפרו-איראניות  שעד כה נעו בעורפו של הצבא העיראקי המשתתף באופנסיבה,  תוכלנה להשתתף במערכה, כפי שעושים עתה הכוחות הטורקיים, ואף תוכלנה להיכנס למוסול עצמה, דבר שהאמריקנים התנגדו לו עד עכשיו.   
האינטרס האיראני הוא להפוך את מוסול לעיר המפתח בגשר היבשתי שבין איראן לסוריה והים התיכון. איראן לא תסכים שבמוסול  ישלטו הטורקים והכורדים.

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות