הקשר בין סוריה, אוקראינה, והבחירות לנשיאות


עכשיו ברור, כי וועידת ראשי מדינות ה-G-20 שנערכה השבוע בסין, שימשה יותר במה לחידוש המלחמה הקרה בין ארצות הברית ורוסיה, ולהחרפה קשה נוספת ביחסים שבין וושינגטון ומוסקבה, מאשר דיונים בנושאים אחרים.
האות הראשון הגלוי לכך ניתן ביום א' 4.9 בלילה,  כאשר נכשלו השיחות בין שר החוץ האמריקני ג'ון קארי, ושר החוץ הרוסי סרגי לברוב, בניסיון להביא להפסקת אש במלחמה בסוריה.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי כישלון השיחות האלה  מראה לא רק הראה על חילוקי הדעות החריפים בין הנשיאים באראק אובמה וולדימיר פוטין, אלא גם על האינטרסים המנוגדים הקיימים בוושינגטון ובמוסקבה בין הגורמים השונים המנהלים את המלחמה.
בעוד מרבים לדבר על הפילוגים הקשים בין כ-1,000 קבוצות מורדים הנלחמות בסוריה, ועל המתיחויות בין משטרו של הנשיא בשאר אסד וצבאו, וצבאות איראן וחיזבאללה המשתתפים במלחמה, אין דיווחים על המתיחות והיריבויות בין הגורמים האמריקנים המעורבים במלחמה בסוריה, כמו הבית הלבן, הפנטגון, וסוכנות הביון המרכזית ה-CIA.
יריבות זו המתבטאת בפעולות בשטח בסוריה, היא אחת הסיבות העיקריות בגללן הנשיא אובמה מטיל בינתיים ווטו על כל החלטה לשיתוף פעולה עם הרוסים בסוריה. 
אין גם דיווחים על המתיחויות במוסקבה בין הנשיא ולדימיר פוטין ובין אנשי משרד החוץ,  ומפקדי הצבא הרוסיים המעורבים במלחמה בסוריה ובקביעת המדיניות הרוסית במזרח התיכון-ויש כאלה.  
הנשיא אובמה אמר ביום ב' לאחר כשלון השיחות עם פוטין, כי נותרו 'פערים של אמון' gaps of trust, בין שתי המעצמות.
אבל בעוד אובמה לוחץ על פוטין להכריח את נשיא סוריה בשאר אסד להסכים לתנאים האמריקנים להפסקת אש-בייחוד הפסקת ההפצצות של חיל האוויר הסורי- פוטין פנה לזירות אחרות של התנגשות עם ארצות הברית.
זה לא היה מקרה שמיד לאחר התמוטטות השיחות על סוריה, פתחו כ-12,500 חיילים רוסיים  ביום שני 5.9, בתמרון צבאי ענקי המשתרע מהים השחור ועד לים הכספי.  התמרון שנושא את השם  קווקז Caucasus 2016, יכלול גם את חצי האי קרים, וגבולות רוסיה עם אוקראינה.  התמרון יימשך עד  10 בספטמבר.
שתי זירות המלחמה באוקראינה ובסוריה תמיד היו קשורות ביניהן.

בסיסו של הכוח הצבאי הרוסי שהחודש מלאו שנה להגעתו לסוריה, הוא בבסיסים הרוסיים בחצי האי קרים ובים השחור. ככל שהמתיחות המדינית והצבאית בין ארצות הברית ורוסיה גאתה בסוריה, היא גם גאתה באוקראינה-ולהיפך.
עצם העובדה שהמפקד החדש של פיקוד דרום  הרוסי Russia southern military district, גנרל אלכנסדר דבורניקוב Colonel-General Alexander Dvornikov, היה עד מלפני שלושה חודשים בלבד בחודש יולי השנה מפקד הכוחות הרוסיים בסוריה, מצביעה על הכיוון הזה.
בתגובה לצעדים הרוסים האלה נקט הנשיא אובמה, ביום ב' בצעד משלו.
חוגי מודיעין אמריקנים בכירים ביותר הודיעו, כי הם פתחו בחקירה לגבי מה שהם רואים כפעולה חשאית רוסית נרחבת בארצות הברית שמטרתה לזרוע חוסר אמון  בציבור האמריקני בבחירות לנשיאות המתקרבות, ובמוסדות הפוליטיים (האמריקנים)'.
probing what they see as a broad covert Russian operation in the United States to sow public distrust in the upcoming presidential election and in U.S. political institutions.
על ידי זה שהמקורות האמריקנים אומרים, כי מי שמרכז את הניסיון לחשוף את הפעולה החשאית הרוסית הזאת, הוא לא פחות מאשר ג'יימס קלאפר ראש מנהל המודיעין הלאומי האמריקני James R. Clapper Jr., the director of national intelligence. הם מרמזים כי אכן הרוסים עומדים מאחורי צעדים אלה.
מדובר בלקיחת צעד אחד גדול נוסף, בהאשמות של בכירי המפלגה הדמוקרטית ועכשיו גם חלק ממנהיגי המפלגה הרפובליקנית, שהחלו כבר בסוף חודש יולי להאשים, כי המודיעין הרוסי  הוא שחדר אל מחשבי המפלגה הדמוקרטית במאמץ לפגוע במועמדותה של הילארי קלינטון, ומאוחר יותר אל מחשבי מנגנוני עריכת הבחירות במדינות השונות.
במילים אחרות, המלחמה הקרה שהחלה באוקראינה, ועברה לסוריה, פרצה בתנופה מחודשת אל מערכת הבחירות לנשיאות האמריקנית.
מדוע זו היא הנקודה אליה נשיא רוסיה ולדימיר פוטין חתר להגיע באם ההנחה שהרוסים אכן חדרו למערכות האמריקניות או לא, על כך בחלק ב' של הניתוח שיפורסם בתיקדבקה, ביום ד' 7.9.  

 

Print Friendly, PDF & Email