הקשר בין סוריה והפרסום כי ארה"ב ריגלה אחר חיל האוויר


(התמונה שפורסמה במגזין האינטרנט 'אינטרספט' the intercept.com, והמוכיחה לדעתם כי המלטים הישראליים חמושים. המגזין עצמו מפרסם דעות של מומחים נוספים הטוענים, כי המדובר בעזרים לאיסוף מודיעין.)
משחרור 'מנה' נוספת של מסמכים חסויים המסווגים 'סודי ביותר' שהגיעו לעורכי מגזין האינטרנט 'אינטרספט' the intercept.com מידיו של אדוארד סנואדן Edward Snowden, מי שעבד כיועץ בכיר במשך שנים ארוכות לסוכנות המודיעין הלאומית האמריקנית ה- NSA ועתה נהנה ממקלט מדיני ברוסיה, עולה כי ארצות הברית ריגלה, עקבה וחשפה נתח גדול מפעילות כלי הטיס הצבאיים של ישראל, כולל אלו הבלתי מאוישים במשך למעלה מ- 18 שנים.
המגזין, אשר במהלך השלוש שנים אחרונות מפרסם באופן כמעט בלעדי את הדלפותיו של סנואדן, פרסם ביום שלישי 26.1, תיעוד מפורט ומלא של שיתוף הפעולה בין גופי הביון, המודיעין, האיסוף וההאזנה של בריטניה וארצות הברית אשר לפי התיאור  'הפשיט' למעשה את מערך הטיס הצבאי, המבצעי והמודיעיני של ישראל, בעיקר באמצעות בסיס המודיעין הבריטי ברכס הרי טרודור שבקפריסין אך גם בעזרת בסיס ה- NSA האמריקני המתארח במנוויט' היל Menwith Hill, מצפון למנצ'סטר, אנגליה.
ביום שישי 29.1 כמה שעות לאחר פרסום המידע 'המרעיש', בו יש הגזמות רבות הזה  דוגמת המשפט הבא, לפי המרגלים האמריקנים והבריטים שחדרו למטוסים הישראלים 'הרגישו כאילו יש להם מושב ווירטואלי בתא הטייס' U.S. and British spies had a virtual seat in the cockpit, התבצעה שיחה טלפונית דחופה שיזם ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו עם סגן נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן Joe Biden בה דרש הסברים והבהרות למה שנתפס בישראל כבגידה מצד בעלת בריתה.
מה שבוודאי הקל על סגן הנשיא להשיב לנתניהו, וככל הנראה תוכנן היטב מראש, היה שרבוב שמה של בריטניה וארגון הביון שלה ה-GCHQ ‏ Government Communications Headquarters (המקביל במטלותיו ל- 8200 הישראלי), והטלת חלק מ'אי ההבנות' בפרשת ההאזנות הזו על כתפיה של הממלכה המאוחדת.
לבריטניה, אשר משמשת 'קבלן משנה' חרוץ ויעיל של ארגון המודיעין הלאומי האמריקני ה- NSA אין כל עניין, צבאי או אחר במטרותיו של חיל האוויר הישראלי, בסרטוני הווידאו המגיעים מכלי הטיס הבלתי מאוישים שלו או מנתוני החיישנים המותקנים בגחונם ומשודרים ל'בור' בתל אביב. היא פשוט ממלאת את התפקיד שהוטל עליה על ידי 'אחותה הגדולה'  בגלל הסיבות הבאות:

  • בריטניה, שותפה בכירה ב'חמשת העיניים', תאגיד המודיעין הגדול בתבל הכולל מלבדה את קנדה, אוסטרליה וניו זילנד, מחוייבת, ככפיפה ממושמעת של ארצות הברית לבצע כל מטלה מודיעינית המוטלת עליה.
  • תמורת זאת מקבלת לונדון תוצרי מודיעין אמריקניים שערכם לא יסולא בפז על טרור מבית ומבחוץ המאיים על בריטניה.
  • ה- MI5, MI6 וה-GCHQ  נהנים מתקצוב אמריקני נדיב, מטכנולוגיות אותן ארה"ב איננה חולקת עם אף מדינה אחרת ומשיתוף פעולה מודיעיני, מתודולוגי.

ההתרכזות בתיאור התפקיד אותו מילאו ארצות הברית ובריטניה במהלך מודיעני עוין זה לישראל ולצה''ל עוזר כמובן לטשטש את השאלה העיקרית והחשובה ביותר מדוע מידע זה, שכבר ידוע שנים, פורסם השבוע?
אדוארד סנואדן Edward Snowden שנמלט מארצות הברית מתגורר בימים אלה במוסקבה. אפשר וצריך להניח כי הרוסים הסכימו לתת לו מקלט פוליטי, לאחר שמסר להם את כל החומר שברשותו. אם נניח אפילו שהרוסים ברוב נדיבותם לא ביקשו שיתוף פעולה כה נרחב עם סנודאון, הרי לפחות הם דרשו ממנו כי כל פעם שהוא עומד לפרסם חלק מהמידע שעומד לרשותו הוא יקבל את אישורם.
במילים אחרות, לקרמלין ולשירותי המודיעין הרוסיים יש יכולת להטיל ווטו על פרסום זה או אחר של סנואודן.
מכאן עולות שתי סיבות עיקריות בגללן הרוסים היו מעוניינים בפרסום החומר השבוע.
1. חיל האוויר והצבא הרוסיים הנמצאים בסוריה, מרכזים עתה את מאמציהם במלחמה באזורים בדרום סוריה הקרובים לגבול ישראל. עד עתה ההנחה המקובלת הייתה שחיל האוויר הישראלי יכול היה לפעול בחופשיות במרחבים האוויריים של סוריה, בגלל עליונותו באוויוניקה וביכולותיו בתחום המלחמה האלקטרונית, מבלי שהרוסים יוכלו להפריע לו.
הפרסום נועד לחשוף, כי הדברים אינם נכונים וכי למעשה אין לחיל האוויר הישראלי הנמצא תחת חדירה מודיעינית אמריקנית-בריטית, יד חופשית לפעול כפי שהישראלים מתארים זאת.
במילים אחרות, מוטב שישראל וחיל האוויר שלה יישבו מהצד ולא יתערבו במהלכים האמריקנים-רוסיים בסוריה.
2. ביום ו' 29.1 נפתחו בז'נווה השיחות על סיום המלחמה בסוריה. תוצאות הוועידה הזו תלויות במידה רבה בסעודיה התומכת בחלק מארגוני המורדים הסוריים. הפרסום נועד לאותת לסעודים, כי אם הם סומכים על חיל האוויר הישראלי שיפעל בסוריה באורח עצמאי הם טועים, כפי שהם טעו כאשר הם ציפו ואולי עדיין מצפים שחיל האוויר הישראלי יפעל נגד התוכנית הגרעינית האיראנית.
מאחר והנחת העבודה של צה"ל ומערכת הביטחון בכללה היא שארה"ב 'מרחרחת' כל הזמן סביב ישראל במיטב הטכנולוגיה והממון העומדים לרשותה, יש להניח שאיש בצמרת המדינית, לא כל שכן הצבאית בישראל – באמת הופתע מהאמור בכתבה. באותה נשימה  אפשר גם לומר, כי ניתוח קר, מעמיק וכן של האירועים, כפי שנחשפו ב- intercept, על אף היותם מדאיגים בשל העובדה שלא נחשפו בעת שבוצעו, מצביע על כך שהנזק האמתי אשר נגרם למדינת ישראל מזערי  בגלל 4 הסיבות האלו:

  • סביר כי חומרי המודיעין שהופקו על ידי האמריקניים והבריטים לא הועברו לצד שלישי, העוין את ישראל ויכול לעשות בו שימוש לרעה
  • חלק מסוים מסרטוני הווידיאו של התקיפות והסכולים המתבצעים באמצעות כלי טיס ישראלים מפורסם בסופו של דבר על ידי דובר צה"ל עצמו.
  • תוצרי המשימות החשובות, הסודיות והקריטיות שביצעו כלי טיס, בעיקר הבלתי מאוישים שבהם, לא הגיעו לעיניים אמריקניות, כפי שמתואר, עקב שמירת דממת אלחוט ישראלית מלאה: יעפים רבים הם אוטונומיים לחלוטין, ללא שידור 'קו שליטה' (Downlink) ותוצריהם 'נפרקים' בחשאי בבסיסי חיל האוויר, בשובם של כלי הטיס ממשימתם.
  •  פענוח (Decryption) של הצפנה היא פונקציה של זמן (בדרך כלל). על כן יש להניח, שתשדורות כטב"מים שיורטו על ידי האמריקנים פוצחו ופוענחו רק אחרי יממה או יותר, כאשר המידע כבר היה רחוק מלהיות רלבנטי.

עם כל זאת פרשת יירוט תשדורות כלי הטיס הצבאיים של ישראל במשך 18 שנים חמורה ביותר וחייבת להדליק אור אדום בקרב מי שמופקד על גילוי וחשיפת הריגול הנגדי בישראל, מטלה המחולקת, למצער, בין גופים רבים מדי שאינם מתואמים ביניהם.  

Print Friendly, PDF & Email