הושגה שליטה על האש בנוטרדאם. מומחים: דרושות שנים רק להכנת תכניות לשיקום הקתדרלה. אוצרות אמנות היסטוריים רבים עלו באש

לאחר שמונה שעות של מלחמה בלהבות, הצליחו 400 כבאים צרפתיים, ביום שלישי 16.4 בשעה 03:00 לפנות בוקר להציל את המסנה ההיסטורי, בן 850 שנה של קתדרלת נוטרדאם הנמצאת בלב פריס.
מבנה הבניין ניצל, אולם רוב אוצרות האמנות ההיסטורית, מהם פריטים מימי הביניים עלו באש וספק גדול באם אפשר יהיה לשחזר אותם.  תקרת הקתדרלה והצריח המפורסם שלה קרסו כשהם בוערים לתוכה, וכל פנים המבנה שהיה מעץ עלה באש.

מנהיגי צרפת, ובראשם הנשיא עמנואל מקרון, הכריזו במשך הלילה, כי הם ניגשים מיד לבנות את הקתדרלה מחדש והכריזו על מגבית לאומית למטרה זו. אולם מומחים בשיפוץ מבנים היסטוריים בהיקף כמו קתדרלת נוטרדאם אומרים, כי יעברו כמה שנים עד אשר אפשר יהיה להכין את התכניות הדרושות לשיפוץ, ועוד שנים רבות עד שבעלי המלאכה יגויסו ומלאכת השיפוץ תסתיים.  המומחים קובעים, כי מלאכת השיקום יכולה להימשך עשרות שנים אם לא יותר מכך.

ישנם חלקים בקתדרלה שעלו באש שכנראה אי אפשר יהיה לשקם יותר אף פעם. לכן ההנחה היא כי בתחילה ישוקם חלק קטן בלבד של אולם הכנסייה במטרה שאפשר לחדש כמה מהטקסים הדתיים שהיו נערכים בה. רק לאחר שתושלם מלאכת השיקום הזו, אפשר יהיה לגשת לחלקים אחרים של המבנה.  

עם פרוץ הדלקה דיווחנו:

אחת הקתדרלות המפורסמות ביותר נוטרדאם  Notre Dame במרכז פריס עולה, ביום שני 15.4 בלילה באש. הגג של הקתדרלה המוקפת פיגומים בגלל שיפוצים הנערכים בה התמוטט. מאוחר יותר החלו גם הפיגומים המסיבים להתמוטט לאחר שהאש אחזה בהם.
נשיא צרפת  עמנואל מקרון  שעמד לנאום לאומה על מחאת 'האפודים הצהובים'  ביטל את הנאום ויצא לזירת שריפת הענק.
משטרת וכבאי האש בפריס סגרו את כל האזור, ומנסים להציל חלקים מהכנסייה שנבנתה במאה ה-11  והייתה אחת הסמלים הבולטים של הבירה הצרפתית. נראה כי רוב אוצרות האמנות שהיו בקתדרלה עלו באש.
לפי שעה לא נמסר על נפגעים.
מקורות בפריס מסרו, כי האש פרצה כפי הנראה בעליית הגג של הכנסייה. ממשלת צרפת הודיעה כי גייסה 400 כבאים כדי להלחם בלהבות.
אלפי אזרחים צרפתים ניצבים דומם ברחובות במרכז העיר כשהם מתקשים להאמין למראה עיניהם. חלקם בוכים, חלקם שותקים, חלקם שרים שירים דתיים ולאומיים.

Print Friendly, PDF & Email