הרוגים ופצועים איראניים ושל חיזבאללה בהתקפה ישראלית ליד קוניטרה. איתות ישראלי לאיראן ולחיזבאללה לא להציב כוחות וטילים מול הגולן

מקורות לבנוניים ומערביים, העוקבים אחר המתרחש במלחמה בסוריה, אומרים ביום א' 18.1, כי מסוקים של חיל האוויר הישראלי שיגרו טילים לעבר קבוצת כלי רכב משוריינים שנעה באזור קוניטרה, ואשר הובילה קבוצת קצינים איראניים ושל חיזבאללה. לפי כמה מקורות נהרגו בהתקפה 6 קצינים איראניים, ושלושה קצינים של החיזבאללה. בין קציני חיזבאללה שנהרגו נמצר גם ג'יהאד מורנייה, בנו של עימד מורנייה שחוסל על ידי ישראל ב-2008.
המקורות מציינים, כי קבוצת הקצינים האיראניים ושל של חיזבאללה ערכה סיור באזור, כדי לבדוק מקרוב את האפשרות להציב בגזרת קוניטרה מול רמת הגולן הישראלית כוחות של חיזבאללה. באמצעות ההתקפה, אומרים המקורות, ביקשה ישראל לאותת לאיראן, לדמשק, ולחיזבאללה, שישראל לא תשלים עם הצבת כוחות כאלה באזור הגולן, בייחוד לא בגזרת קוניטרה.
בצורה דומה פעלו ישראל וצה''ל לפני ששה חודשים ב-5 ליוני 2014, כאשר כוח חלוץ קטן של חיזבאללה הגיע לגזרת קוניטרה במטרה להצטרף לכוחות הסוריים הנלחמים שם נגד המורדים. ישראל הבהירה אז בערוצים מודיעיניים, כי אם הכוח יישאר במקום הוא יותקף, ואכן תוך זמן קצר מאוד הכוח יצא ועזב את האזור.
אולם עתה, מציינים המקורות המודיעיניים והצבאיים של תיקדבקה, המצב השתנה. יחידות הצבא הסורי עיבו בימים האחרונים את מערך טילי הקרקע-קרקע הסוריים באזור קוניטרה, כאשר בין השאר הם מציבים שם טילים מתוצרת איראן לטווח בינוני מדגם פת''ח 110.
 זמן קצר לפני הצבת הטילים ב-10 לינואר, ביקר בגזרת קוניטרה, סגן הרמטכ''ל הסורי הגנרל עלי עבדוללה אייוב Gen. Ali Abdullah Ayoub, ביחד עם קצינים של משמרות המהפכה האיראניים שהיו לבושים אזרחית, המייעצים לצבא הסורי לגבי הטקטיקה שעליו לנקוט בחזיתות השונות.  מקורות מודיעיניים מזרח תיכוניים מציינים, כי זמן קצר לאחר הביקור הזה הובאו והוצבו הטילים הסוריים החדשים.
רק לפני יומיים, ביום שישי 16.1, הזכיר מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה בנאומו, כי בידי חיזבאללה ישנם כבר מאז 2006, כלומר מלפני 9 שנה טילי פת''ח 110, המסוגלים להגיע ולפגוע בכל מטרה בישראל. זו הייתה כפי הנראה הדרך של נסראללה לומר, כי הטילים האלה הוצבו מול רמת הגולן הישראלית, משם הפגיעה במטרות בישראל יכולה קלה ומדויקת יותר.
מה שנסראללה לא אמר אבל רמז הוא, שאנשי מערך הטילים של חיזבאללה יוצבו בסוללות הטילים הסוריים, דבר שיאפשר בפעם הראשונה לחיזבאללה לשגר טילים על מטרות בישראל מתוך שטח סוריה.
אפשר וצריך להניח, כי ישראל וצה''ל פעלו, ביום א' 18.1, לסכל התפתחות כזו.           

 

Print Friendly, PDF & Email