הרוגים רבים לחיזבאללה בקרבות בהרי קלמון. לחץ כבד של נסראללה על צבא לבנון להצטרף ללחימה

מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה, פנה בימים האחרונים אל רמטכ''ל צבא לבנון הגנרל ז'אן קאווג'י Gen. Jean Kahwagi, והפעיל עליו לחץ כבד להורות לצבא לבנון להתערב לצד כוחות חיזבאללה והצבא הסורי בקרב המתנהל בהרי קלמון בסוריה הגובלים עם לבנון. כך מוסרים המקורות הצבאיים של תיקדבקה.
נסראללה אמר לגנרל קאווג'י, כי מאחר והמורדים הסוריים, ובייחוד כוחות ג'בהת אל-נוסרה-אל קעידה סוריה, מפגיזים משטח סוריה את מזרח בקעת הלבנון, ואלפים של לוחמי הארגון  תפסו שטחים מסביב לעיירות ארסל ונאחלה Arsal and Nahleh, הנמצאות בצפון-מזרח לבנון, ומאיימים לכבוש אותן, הגיע הזמן שצבא לבנון יתערב במלחמה ויעצור תנועות אלה של אל-נוסרה.
כמו כן  דרש נסראללה מרמטכ''ל צבא לבנון להעמיד לרשות המלחמה את הארטילריה הכבדה של צבא לבנון, ולהפגיז מתוך שטח לבנון ריכוזים, מוצבים, וכוחות של המורדים הנמצאים בתנועה, מאחר וכוחות אלה מהווים סכנה לביטחונה הלאומי של לבנון.
נסראללה הציע, כי חיזבאללה יעמיד לרשות הצבא הלבנוני את המזל"טים שהוא החל להפעיל באחרונה בשטח, כדי לתאם בין התנועות של כוחות חיזבאללה והצבא הסורי, ובין הפעולות הצבאיות שצבא לבנון יבצע מתוך שטח לבנון.
רמטכ''ל צבא לבנון הגנרל ז'אן קאווג'י דחה דרישה זו  של נסראללה  על הסף, ואמר 'כי צבא לבנון לא 'יחליק' (כלומר, לא ייקח חלק), לתוך שום מלחמה המתנהלת בשטח הסורי של הרי קלמון, היכן שכוחות חיזבאללה והצבא הסורי מנהלים קרבות עם הג'יהאדיסטים'. The Lebanese Army will not “slip” into any war inside the Syrian area of Qalamoun, where Hezbollah and the Syrian army are currently fighting jihadis.
הרמטכ''ל הלבנוני  הוסיף ואמר, כי הצבא הלבנוני מוכן להדוף ככל התקפה על הריבונות הלבנונית, ויהדוף כל ניסיון של המורדים הסורים להסתנן ללבנון'.  The Army is ready to confront any assault on Lebanese sovereignty and push back any infiltration by militants.
ביום ג' 12.5, התערב בוויכוח שבין חיזבאללה והצבא הלבנוני, שגריר ארה"ב בלבנן דיוויד הל David Hale וקבע, כי חיזבאללה הוא האשם בהיווצרות מצב זה בצפון-מזרח לבנון. 'הייתי אומר' אמר הל, 'שאל קעידה ISIS לא היווה שום סכנה ללבנון עד אשר חיזבאללה נכנס למלחמה בסוריה דבר שהיווה את המגנט  למשוך את הטרוריסטים' (לאזורים אלה). I would say that ISIS posed no threat to Lebanon until Hezbollah went into the war in . Syria and that provided the magnet that drew these terrorists here.
השגריר גם אמר, כי ארצות הברית מספקת לצבא לבנון אל כל מערכות הנשק הדרושות לו כדי להתגונן בפני ISIS.
הל מנה בין שאר מערכות הנשק האמריקניות שהגיעו באחרונה  לידי צבא לבנון, טילי 'הלפייר' hellfire missiles הנורים ממסוקים נגד מטרות קרקע, טילים בעלי כושר פגיעה מדויק precision guided missiles , ותותחי 'הוביצר' howitzers. 'אלה בדיוק כלי הנשק הדרושים (לצבא לבנון), כדי להתמודד עם התופעה המיוחדת של טרור זה'. this is exactly what they need to target this particular terrorism phenomenon, אמר השגריר.
המקורות הצבאיים וללוחמת טרור של תיקדבקה מציינים, כי השאלה היא כמה זמן יוכל צבא לבנון להתעלם 'מהזחילה' האיטית, אך המתמשכת, של כוחות ISIS, ואל-נוסרה אל תוך שטחי לבנון?
בשלב זה הכוחות של אל קעידה הנכנסים ללבנון, הם בעיקר כוחות הנסוגים תחת הלחץ  של הצבא הסורי ושל חיזבאללה המנסים להרחיק אותם מהרי קלמון ומהאזורים של מזרח לבנון הגובלים באזורי הקרבות.
אולם למרות ההודעות של צבא סוריה וחיזבאללה כי הם הצליחו בימים האחרונים לכבוש כמה גבעות אסטרטגיות בהרי קלמון מידי כוחות אל-קעידה, הולך ומתברר, לחיזבאללה ולסורים, כי במצב הנוכחי בבמלחמה בסוריה ולבנון, אי אפשר יהיה להגיע להכרעה ברורה במלחמה באזור זה.
גם אם הצבא הסורי וחיזבאללה השיגו או ישיגו הישג מקומי זה או אחר, כוחות חדשים של ISIS ואל-נוסרה תמיד יחזרו לאזור, בעיקר מצפון סוריה, כאשר כל פעם הם פותחים חזיתות חדשות בהרי קלמון. כוחות ארגוני אל קעידה כבר הבינו אל הנקודה שהם יכולים להיכנס ללא התנגדות לתוך שטח לבנון, בעיקר כדי  לעקוף את הכוחות הסוריים וחיזבאללה הנמצאים בהרי קלמון, ובו בזמן לאיים על הבסיסים העיקריים של חיזבאללה במזרח בקעת הלבנון.  
גם המחיר שחיזבאללה משלם עבור השתתפות בקרבות אלה הולך ונעשה כבד מידי עבור הארגון השיעי. המקורות שלנו מוסרים, כי רק בימים האחרונים היו לחיזבאללה 250 הרוגים בקרבות, מהם 9 מפקדים בכירים בדרגות שונות.
ההערכה הצבאית ומודיעינית היא, כי כמה שארצות הברית וצבא לבנון ינסו למנוע את זליגת המלחמה בסוריה לתוך אזור בקעת הלבנון, הם לא יצליחו למנוע התפתחויות אלה.  

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות