הרוגים רבים לחיזבאללה ולאיראנים בדרום סוריה, כאשר דוויזיה מס' 9 הסורית פתחה בטעות עליהם באש

המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה: הרוגים רבים, ביום ד' 18.2, לחיזבאללה ולאיראנים, בדרום סוריה, כאשר דוויזיה מס' 9 הסורית פתחה בטעות באש טילים וארטילריה עליהם. בין ההרוגים גנרל סורי שנקלע לאש הידידותית. האירוע מצביע על ליקויים בתיאום בין הכוחות האיראניים, הסורים, וחיזבאללה המשתפים פעולה בהתקפה לעבר קוניטרה.  המקורות שלו מוסרים, כי עתה היו בהתקפה לסורים, האיראנים וחיזבאללה, למעלה מ-200 הרוגים.
מפקד גדודי אל קודס הגנרל קסאם סוליימיני, ערך השבוע במפקדה האיראנית בסוריה הנמצאת  מערבית לדמשק. ביקור זה היה מעין אישור לכך כי סוליימני לקח פיקוד ישיר על חזית המלחמה בדרום סוריה. כך מוסרים המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה. עוד מוסרים המקורות שלנו, כי נשיא סוריה בשאר אסד נתן את הסכמתו לכך כי הפיקוד בחזית דרום סוריה יעבור ישירות לידי האיראנים.
זו הפעם הראשונה בארבעה שנות המלחמה בסוריה, שאסד הסכים לכך כי הפיקוד הישיר באחת מחזיתות המלחמה יהיה בידי גנרל איראני ולא גנרל סורי.
להתפתחות זו יש ארבעה אלמנטים צבאיים-מודיעיניים מסוכנים לישראל:
1. אם קודם לביקור זה היו ההערכות בישראל, כי טהרן ודמשק דוחפות לכך כי המתקפה בדרום סוריה חותרת להצבת כוחות חיזבאללה מול רמת הגולן הישראלית, הרי עתה הערכה השתנתה ומדובר בהצבת כוח של משמרות המהפכה האיראנים ישירות מול צה''ל.
2. בישראל לא רק מודאגים מעצם הצבת הכוח האיראני מול צה''ל, אלא מכך שמטרה העיקרית של איראן במתקפה בדרום סוריה היא כיבוש העיק קוניטרה מידי המורדים, כאשר הכוונה האיראנית היא להקים באחד מהבסיסים הצבאיים בעיר מפקדה קידמית איראנית.
זו פעם ראשונה שהאיראנים נערכים להקים מפקדה כזו שתהייה במגע עין ובטווח אש של הכוחות הישראלים. המקורות המודיעניים של תיקדבקה מציינים, כי עצם העובדה שעל קואליצית הכוחות התוקפים את המורדים הסורים בדרום סוריה, ממונה כבר מפקדה איראנית המורכבת כולה מקצינים של משמרות המהפכה וגדודי אל קודס, מהווה כבר את הבסיס למפקדה האיראנית החדשה שתקום בקוניטרה. 
אפשר וצריך להניח, כי כפי שמשמרות המהפכה האיראנים מזרימים ישירות לחזית הדרום בסוריה מעיראק, לא רק לוחמים אלא גם תותחים איראניים קצרי טווח, טילים מכל הסוגים, וטנקים כבדים מסוג  T-72, מבלי שאלה יעברו קודם בדמשק ושלסורים יהיה עליהם אפילו פיקוח מנימאלי, הם גם יזרימו לקוניטרה-במידה ותכבש על ידם-כוחות ומערכות נשק המתאימות להתמודד עם כוחות צה''ל.
3. ההוראות שהגנרל קסאם סוליימני נתן למפקדים האיראניים הן להתרכז עתה במתקפה בכיבוש תל אל-חאראה Tel al-Hara mountain.  המדובר במערכת ביצורים סורית לשעבר  המשתרעת על פני עשרות קילומטרים של בונקרים, מנהרות ועמדות הגנה.
לפני שתל אל-חאראה נפל לידי המורדים הסורים, היו מוצבות במקום תחנות מכ"ם רוסיות מתקדמות שעקבו אחר כל תנועה צבאית ישראלית, כולל חיל אוויר, שבוצעה בצפון ישראל. חלק מתחנות מכ''ם רוסיות אלה היו מחוברות ישר למערכות המודיעין המזרח תיכוניות של משמרות המהפכה האיראניים, והעבירו להן מידע שוטף על ההיערכות והתזוזות הצבאיות הישראליות.
ההנחה היא, שעם כיבוש תל- אל חאראה על ידי הכוחות האיראנים-הסורים-חיזבאללה התוקפים, יחזרו תחנות המכ''ם הרוסיות-איראניות תוך זמן קצר לתל ויחדשו את מעקבן אחר הכוחות הישראליים.  מערכות מודיעין כאלה יהיו, לפי התכנון של הגנרל קסאם סוליימני,  תהיינה חלק מימערך הפיקוד הקדמי האיראני שיוקם בקוניטרה.
4.  תל אל חאראה הוא הר שגובהו למעלה מ-1,000 מטר. הוא גבוה יותר מכל תל אחר בגולן בו נמצאים מוצבים ישראלים, כולל תל חזקה. פירוש הדבר שלאיראנים יהיה יתרון טופוגרפי על פני המוצבים של צה''ל.   

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות