הרוג ישראלי ומטעני צינור בעיר העתיקה. קרב על הר הבית

עליית מדרגה חמורה במצב הביטחוני בירושלים, התחוללה ביום א' 13.9 ערב ראש השנה תשע"ו, וביום ב' 14.9 לפנות בוקר, עם כניסת החג. באירועים של יידוי אבנים על מכוניות ישראליות בשכונת ארנונה בדרום ירושלים, נהרג ישראלי כבן 50, וישראלי אחר נפצע קל, כאשר מכונית בה נסעו ברחוב אשר וינר התנגשה בעמוד חשמל, לאחר שהנהג איבד את השליטה על ההגה עקב יידויי אבנים. המכונית החלה להתדרדר לתהום, אבל נעצרה לאחר שנתקלה בעץ. זהו ההרוג הראשון הישראלי מיידוי אבנים של הפלסטינים בירושלים.
יום הדמים בירושלים התחיל  24 שעות קודם לתקרית זו, כאשר כוח גדול של המשטרה והשב"כ פשטו, לפי מידע מוקדם שהיה בידיהם, על דירה בעיר העתיקה במזרח ירושלים. בחיפוש שנערך במקום נתפסו לפחות 8 מטעני צינור ממולאים בחומרי נפץ, שעמדו להיות מועברים לידי מתפרעים פלסטינים שנערכו לביצוע מהומות על הר הבית. זו פעם ראשונה שהפלסטינים עמדו להשתמש במטעני צינור. עדיין ללא ברור, אם מטעני הצינור הוכנו כדי ליידות אותם בכוחות הביטחון הישראליים שעל הר הבית, או גם להשליכם מההר לעבר מתפללים יהודיים ברחבת הכותל המערבי ערב ראש השנה. אם מטעני הצינור היו מושלכים על המתפללים היהודים היו נפגעים רבים ביניהם.
הוטל צו איסור פרסום על האירועים בדירה במזרח ירושלים. 
מיד לאחר מציאת מטעני הצינור, ולאחר שהוברר כי הם נועדו לשימוש על הר הבית, הוחלט בדרגי הביטחון הגבוהים ביותר בישראל, בהם השתתף גם השר לביטחון הפנים גלעד ארדן, לפרוץ אל הר הבית ולהפתיע בכך את הפלסטינים שנערכו שם לקראת המהומות. החלטה זו נתקבלה לאחר שההערכה הייתה, כי כמה מטעני צינור כבר הועברו מהדירה בעיר העתיקה אל הר הבית.       
כוחות  גדולים של המשטרה בפיקוד מפקד מחוז ירושלים, ניצב צ’יקו אדרי, פרצו קצת אחרי השעה 6:30 בבוקר (יום א') אל הר הבית כשאר הם מפתיעים עשרות צעירים פלסטינים שנערכו לקראת ההתפרעויות, כאשר חלק מהם נמצאו כבר בתוך מסגד אל-אקצא. הפלסטינים שהיו על ההר נסוגו לתוך המסגד והתבצרו שם.
המקורות של תיקדבקה בירושלים, מוסרים, כי בכניסה למסגד התחולל קרב של ממש, כאשר המתבצרים הפלסטינים שהכינו מראש  אבנים וזיקוקים, הקימו מחסומים למניעת סגירת דלתות הענק של הכניסה למסגד. את מה שהתחולל בכניסה למסגד אפשר להגדיר 'כקרב על הדלתות'. כוחות משטרה גדולים ניסו לפרוץ אל המסגד כאשר המתבצרים הפלסטינים מיידים בהם אבנים ובלוקים ויורים לעבר השוטרים זיקוקים בכינון ישיר.
המדובר בעליית מדרגה חמורה בהתנגשויות שבין כוחות הביטחון והפלסטינים בירושלים, כאשר הייתה זו הפעם הראשונה שהפלסטיניים ירו, בעת מהומות, בכינון ישיר על לוחמים של המשטרה ומג''ב.
לבסוף הצליחו הכוחות לפרוץ לתוך המסגד. כתוצאה מכך נמשכו ההתנגשויות, כולל ירי הזיקוקים, בין השוטרים לבין הפלסטינים בתוך אולם התפילה המרכזי של המסגד. בנס איש מכוחות הביטחון הישראליים לא נפצע. לפלסטינים היו 13 פצועים.
ממשלות מצרים וירדן פרסמו גינויים חמורים לישראל על האירועים שעל הר הבית.
השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן פרסם תגובה לאירועים בה אמר: 'אני מברך את משטרת ישראל על שנערכה מבעוד מועד ואפשרה ערב ראש השנה, את הכניסה והביקורים להר הבית לכל מי שחפץ בכך', ארדן הוסיף ואמר: 'האירועים החמורים שהתרחשו בהר הבית מחייבים את כולנו לעשות חושבים לגבי ההסדרים הנהוגים בהר'.
מפקד משטרת מחוז ירושלים, ניצב צ׳יקו אדרי, אמר, 'כי נגלה אפס סבלונות כלפי אירועים אלה'. 'נערכנו בהתאם לכל תרחיש אפשרי. השוטרים והלוחמים ראויים לכל שבח על פעילותם המקצועית, תוך מסירות ונחישות שהביאה לסיום ההתפרעות במהירות'.
מיד לאחר דיכוי המהומות אפשרה המשטרה לחדש את הביקורים של מבקרים יהודיים על הר הבית. עשרות מבקרים יהודיים ביקרו בהר כשהם מוקפים בכוחות גדולים של משטרה.
המהומות על הר הבית התחדשו, ביום ב' 14.9, יום ראשון לחג ראש השנה תשע"ו. מאות פלסטינים שהתפרעו על ההר ויידו אבנים ומוטות ברזל על כוחות הביטחון הישראליים, נהדפו אל תוך מסגד אל-אקצא ומצויים בתוכו. ​

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות