הרוג פלסטיני מאש חיילי צה"ל. מהומות בקלנדיה. צפי להתרחשויות לאחר נאום אבו מאזן

שני ישראליים, אחד מהם תינוק, הרוגים ביום ו' 23.9. המקרה אירע בכביש בין קריית ארבע לכרמי צור כרמי צור באזור מבתרי חלחול. במכונית שהתהפכה היו האב בן 30, והתינוק. המכונית נמצאה שרופה והשמשה הקדמית שלה מנופצת, ושני הישראלים שבתוכה הרוגים.
כנראה מדובר בתאונת דרכים. הרוג פלסטיני מאש של חיילי צה''ל בעת פיזור הפגנות בכפר קוסרא בשומרון.  במקביל פרצו עימותים בין כוחות הביטחון לבין פלסטינים ליד מחנה קלנדיה בצפון ירושלים. מספר פלסטינים נעצרו לאחר שהתפרעו באזור ירושלים בכניסות להר הבית, ובשכונות הערביות בעיר. לפנות בוקר נתפסו ארבעה פלסטינים במחסום בקעות כאשר הם נושאים מטעני צינור.  חייל צה''ל נפצע ליד  הכפר קוסרא מיידויי אבנים של פלסטינים. מהומות יש, כמו בכל יום שיישי, בבלעין, נעלין, ובני צלאח.
קודם לכן בלילה, הכריזה  משטרת ישראל הכריזה על גיוס כללי של 22,000 שוטרים ואנשי מג''ב, והעלתה את רמת הכוננות בכל שטח מדינת ישראל ובגבולותיה, לקראת התפילות וההפגנות לתמיכה בפנייה הפלסטינים לאו''ם ביום ו' 23.9.
כוחות משטרה גדולים יוצבו בכל הערים בישראל בהן מתגוררות אוכלוסיות מעורבות יהודיות וערביות, מחשש לפריצת מהומות. המקורות של תיקדבקה מציינים, כי צעד זה מראה על כך כי בידי המשטרה יש מידע מודיעני המראה כי קבוצות בקרב ערביי ישראל מתכוננות לבצע, במקביל לניסיונות פלסטינים לפרוץ ליישובים הישראליים ביהודה ושומרון, ניסיונות פריצה לאזורי מגורים יהודיים בערים הגדולות.
למרות הבטחותיו ודיבורי הפומביים של יו''ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, כי הוא נתן הוראה כי ההפגנות הפלסטינית תתקיימנה בשקט ולא תחרוגנה ממרכזי הערים הפלסטיניות, הגיע ביום ה' 22.9 מידע מודיעני האומר, כי שר ההקדשים המוסלמי ברשתות הפלסטינית, מחמוד הבאש Palestinian Religious Affairs Minister Mahmoud Habbash, העביר הוראה חשאית לכל המטיפים במסגדים, כולל במסגד אל אקצא שעל הר הבית, להפעיל מיד לאחר סיום התפילות של יום שישי את כל מערכות הרמקולים במסגדים ובמוסדות המוסלמיים ולהשמיע בהם קריאות חוזרות ונשנות 'אללה אכבר', שהיא הסיסמא של המתאבדים הפלסטינים. מחמוד הבאש אמר למקורביו, כי ביום ו' תצא ממסגד אל אקצא קריאת 'אללה אכבר' לכל הפלסטינים גם ברשות הפלסטינית, וגם בישראל.
בהתייעצויות שנערכו ביום ה' בצמרת הביטחונית הישראלית, לאחר שמידע זה הגיע, הוחלט כי קריאה כזו, ביחד עם הקריאות של החמס לצאת ולפרוץ את כל המחסומים הישראליים ולהגיע להר הבית, יכולה להדליק ביום ו' את השטח.
ביום ד' 21.9, דיווחו המקורות הצבאיים של תיקדבקה תחת הכותרת: 'הועלתה הכוננות בירושלים ובגדה, לאחר שהחמס החליט לפתוח במהומות אנטי אמריקניות', את הדברים הבאים:
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי הכוננות בקרב כוחות צה''ל, השב''כ, ומשטרת ישראל הועלתה ביום ד' 21.9 בלילה, לאחר שהתקבל מידע מודיעני כי החמס וארגונים פלסטינים אחרים, קבלו החלטה להעלות את רמת ההתנגשויות עם ישראל, בעקבות נאומו של הנשיא אובמה בעצרת האו''ם.
נאום זה, אשר נחשב בעיני מומחים מערביים למזרח התיכון כנאום הפרו ישראלי ביותר שאיזה שהוא נשיא אמריקני נשא אי פעם בעצרת האו''ם, עורר סערת רגשות עזה אצל הפלסטינים בגדה ובעזה.
בערי הגדה, כולל ברמאללה, נשמעו קריאות חריפות ביותר נגד הנשיא אובמה וארצות הברית, וההמונים שיצאו לרחובות כדי לציין את הפנייה הפלסטינית לאו''ם קראו קריאות גנאי לארצות הברית ושרפו דגלים אמריקנים.
המקורות שלנו מוסרים, כי בעקבות זאת, החליטה הנהגת החמס בעזה, לנצל את הגל האנטי אמריקני הנוכחי בגדה במטרה להשתלט על ההפגנות שהפת''ח והרשות הפלסטינית ארגנו בתמיכה בפנייה לאו''ם.
המידע המודיעיני מוסר, כי כל הארגונים הקשורים, או מזדהים עם החמס, כמו לדוגמא 'אגודת הנוער האיסלמי בגדה', קיבלו הוראה להתחיל להתעמת עם כוחות הביטחון הישראליים, כבר ביום ה' 22.9, ולהביא את ההפגנות לשיאן ביום ו' 23.9.
ההוראות שניתנו לארגונים פלסטינים אלה כוללות, ניסיונות של מפגינים פלסטינים לפרוץ אל תוך היישוביים הישראליים ביהודה ושומרון, ולנסות לחבל בהם ולהעלות אותם באש, כדוגמת הפריצה שהתרחשה בשגרירות ישראל בקהיר ב-10 לספטמבר.
לקראת יום שישי כבר הוחל בארגון תהלוכות של אלפי אנשי לעבר המחסומים המקיפים את ירושלים, וניסיון לפרוץ אותם במטרה להגיע לתפילת יום השישי במסגד אל אקצא שעל הר הבית. כוונת המפגינים היא להפוך את הר הבית למוקד של מהומות אשר ימשוך את תשומת לב העולם למחאה הפלסטינית.
למקורות שלנו נודע כי החמס, וארגונים פלסטינים אחרים, החליטו כי ההפגנות והמהומות לא יהיו מכוונים רק נגד ארצות הברית, אלא גם נגד בריטניה, צרפת, וגרמניה. במילים אחרות מדובר על גל הפגנות אנטי מערביות.
במקביל, בחזית המדינית באו''ם, מדווחים המקורות של תיקדבקה בלעדית, כי המשלחת הפלסטינית בראשותו של אבו מאזן, הודיעה לנשיא לבנון מישאל סולימן, אשר מתכוון לשבת ראש בישיבת מועצת הביטחון, (מתוקף היותה של לבנון הנשיאה התורנית של המועצה), שלפניה תונח הבקשה הפלסטינית להתקבל לאו''ם, כי הפלסטינים לא ידרשו, דיון או הצבעה מיידים על נוסח ההחלטה.
המקורות שלנו מציינים, כי המדובר בסימני שבירה, או נסיגה ראשונים של העמדה הפלסטינית הנוקשה שהוצגה עד כה.
מקור מערבי בכיר בניו יורק אמר לתיקדבקה בלילה, כי הפלסטינים התחילו להבין סוף סוף כי אין להם סיכוי לקבל רוב להצעתם במועצת הביטחון. ביום ד' בלילה, מיד לאחר נאום אובמה, אומר המקור הבכיר המערבי, הפעילה ארצות הברית את כל כובד הלחצים העומדים לרשותה על שורה של מדינות חברות מועצת הביטחון כדי שימנעו מהצבעה, או יצביעו נגד הבקשה הפלסטינית. נכון למסירת הידיעה, ניגריה, גבון, הודו, ובוסניה, הודיעו לוושינגטון, כי הן שוקלות שלא להצביע עבור הפנייה הפלסטינית.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות