הרוסים והאיראנים שמים מקלות במהלך הגרעיני האמריקני.

פי שתיקדבקה דיווח בלעדית ביום שישי 24 בפברואר, הגיעו רוסיה ואיראן להסכם עקרוני על הקמת מפעל להעשרת אורניום איראני על אדמת רוסיה. על כך הודיעו ביום א` 26.2, ראש הוועדה לאנרגיה גרעינית האיראנית גולם ראזה אגאזדה Gholam reza Aghazadeh, וראש הוועדה לאנרגיה גרעינית הרוסית סרגיי קיריינקו Sergei Kiriyenko. בכך ניצח הקו בקרמלין התומך בהקמת ציר גרעיני רוסי-איראני עצמאי, אשר יסיר מעל טהרן את האיום בהבאת תוכניתה הגרעינית בפני מועצת הביטחון. קיריינקו אמר בטהרן כי הוא יביא את פרטי ההסכם לפני ישיבת מועצת הנגידים של הוועדה לאנרגיה גרעינית בווינה שתתכנס ב-6 למרס.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה: בינתיים ההסכם היחיד הקיים בין מוסקבה וטהרן הוא לתקוע מקלות בגלגלים של המנגנון האמריקני-אירופי המנסה להביא לתחילתו של דיון במועצת הביטחון על תוכנית הגרעין של איראן.
פירוש הדבר כי ב-6 במרס תודיע מוסקבה בפגישה בווינה כי היא נמצאת בעיצומו של משא ומתן עם טהרן על פרטיו של ההסכם וכי היא זקוקה לזמן נוסף, כדי לראות לאן ואיך הדברים מתפתחים. אם מועצת הנגידים של הוועדה לאנרגיה גרעינית תחליט לתת פסק זמן נוסף למו"מ הרוסי-איראני, הרי טהרן הרוויחה זמן יקר של עוד כמה חודשים, אולי חצי שנה בהם היא יכולה להמשיך את העשרת האורניום ללא הפרעה. אלמנט השגת הזמן הייתה תמיד המטרה הראשית של איראן בכל מהלכיה.
באפשרה את מרווח הזה, כאשר ברקע מוסקבה מאיימת, אפילו מבלי לומר זאת בפומבי, כי אם הדבר לא יינתן לה היא תפעיל במועצת הביטחון את הווטו שלה, הנחילה מוסקבה עוד מכה קשה מאוד על מדיניותן של ארצות הברית וישראל אשר ניסו לעצור את תוכנית הגרעין האיראנית. פרטים בלעדיים של תיקדבקה על המהלכים הרוסיים-איראנים בראש עמוד החדשות.
התפתחות זו הפותחת את הדרך בפני איראן להמשיך להעשיר אורניום למטרות צבאיות היא בבחינת איום אסטרטגי על ישראל, לא פחות מעליית החמס לשלטון ברשות הפלסטינית. צירופן של שתי התפתחויות אלה בתקופה של חודש ימים, מהדקת את החגורה האיראנית מסביבה של ישראל, ומהווה הישג מרשים ביותר עבור טהרן.

Print Friendly, PDF & Email