הרוסים שדרגו תחנות התראה בסוריה ולבנון, במטרה להתריע את איראן מפני התקפה אמריקנית-ישראלית

הרוסים תגברו  באחרונה בציוד מתקדם ובכוח אדם את תחנת ההתראה והאזנה האלקטרונית הרוסית, הממוקמת מדרום לדמשק על ג'בל חאראה Jabal Al Harrah מול אגם כנרת, כדי  שמוסקבה תוכל להזהיר את טהרן מפני מתקפה ישראלית מתקרבת.  מקורות צבאיים מערביים מציינים כי עד עכשיו הייתה תחנת ההתראה הרוסית הייתה מסוגלת לקלוט כל תנועה אזרחית, או צבאית ישראלית המתרחשת מצפון ועד מרכז ישראל. כמו כן קלטה התחנה כל תנועה שהתרחשה בצפונה ובמרכז של ירדן, ובמערב עיראק.  עתה עם הגעת הציוד האלקטרוני המתקדם מרוסיה והתקנתו מכסה התחנה בג'בל חאראה את כל שטחן של ישראל, וירדן, כולל מפרץ עקבה וצפון סעודיה.
מקורות צבאיים מערביים במזרח התיכון מדווחים, כי הרוסים גם סיימו את העבודות לקשר בין התחנה שלהם בג'בל חאראה Jabal Al Harrah, עם תחנת המכ''ם הסורית-איראנית הממוקמת על הר סאנין Mount Sannine, במרכז לבנון.
הציוד בתחנה על הר סאנין, הוא מכ''ם רוסי, וטכנאים רוסיים עסקו בשדרוגו. המקורות המערביים אומרים, כי עם השלמת עבודות השדרוג והחיבור בין שתי תחנות ההתראה והאזנה האלקטרוניות יש בידי הרוסים יכולת לעקוב גם אחר כל התנועות הימיות והאוויריות האמריקניות והישראליות במזרח ומרכז הים התיכון, כולל קפריסין, עד יוון. 
המקורות הצבאיים המערביים אמרו, כי אחת המשימות העיקריות שהוטלה על נושאת המטוסים הרוסית 'אדמירל קוזנטצוב'  Admiral Kuznetsov שעגנה במשך רוב חודש ינואר, עד תחילת פברואר בנמל טרטוס, הייתה לשמש תחנת עיקוב והאזנה אחר ההכנות שנערכות לדעת הרוסים בקרב הכוחות האמריקנים במזרח התיכון ובישראל לתקוף את איראן, או את סוריה ואת חיזבאללה.
לפני השדרוג והחיבור המבצעי שבין שתי תחנות המכ''ם, הייתה תחנת המכ''ם בג'בל חאראה  עסוקה רוב הזמן בעיקוב אחר המתרחש במרד בסוריה ובאספקת מידע לנשיא סוריה בשאר אסד, על התנועות הצבאיות של כוחות המורדים נגדו, ועל תנועות צבאיות מערביות המצביעות על אפשרות של מעורבות צבאית מערבית גלויה וחשאית בסוריה.
על  ה'אדמירל קוזנטצוב' הוטל גם לעקוב אחר התנועה המתגברת של מלטים אמריקנים מעל סוריה. האמריקנים מפעילים מלטים אלה, הממריאים  גם במעקב אחר המתרחש במרד הסורי, גם אחר תנועות של טילים סוריים שנושאים ראשי חץ כימיים, ביולוגים, ושל גז עצבים.
מקורות אמריקנים פרסמו ב-25.2, כי הסטייט דפרטמנט העביר בימים האחרונים אזהרות לשש מדינות, ישראל, טורקיה, לבנון, ערב הסעודית, ירדן ועיראק, מפני תנועה של מערכות נשק סוריות כאלה. לא נמסר באם אזהרה זו כללה היערכות סורית לשיגור מערכות טילים כאלה נגד מדינות אלה, או המדובר באזהרה אמריקנית כי הסורים יכולים לנסות להעביר מערכות נשק כאלה לידי גורמי טרור הפועלים במדינות אלה.  
המצב הזה בו מערכת המכ''ם והעיקוב הרוסית בסוריה נמתחה עד קצה יכולתה המבצעית  הביא את האיראנים להתלונן על כך, כי בגלל העיסוק של הרוסים במרד הסורי, הם אינם יכולים לסמוך יותר על המודיעין הרוסי שייתן להם התרעה בזמן אמת מפני מתקפה אמריקנית, או ישראלית על איראן.
באמצע ינואר כאשר הושלמו עבודות השדרוג של התחנה על ג'בל חאראה, הובא לשם כוח אדם רוסי נוסף, וציוד המכ''ם החדש הופעל, עזבה  נושאת המטוסים הרוסית 'אדמירל קוזנטצוב' את טרטוס וחזרה לנמל  הבית שלה סאוורומורסק, שבחצי האי קולה Severomorsk on the Kola Peninsula, ב-13 לפברואר, כאשר המשימות שהוטלו עליה הועברו בחזרה לתחנות המכ''ם שעל ג'בל חאראה, ועל הר סאנין.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות