שונה מערך טילי ה-S-300 הרוסיים. אינו מאיים על בסיסי חיל האוויר. צבא טורקיה לא יחצה את הפרת. צבא עיראק יוצב על גבול עיראק-סוריה

מקורות בכירים אמריקנים דיברו במשך הלילה, שביום יום ו' ושבת לפנות בוקר 22.12, עם כמה מראשי מדינות וצבאות המזרח התיכון, והסבירו להם את פשר החלטתו, מיום ד' 19.12, של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ להסיג את כוחות הצבא האמריקנים מסוריה.
המקורות של תיקדבקה מוסרים את עיקרי הדברים שאמרו הבכירים האמריקנים:

 • לדבריהם מדובר 'ביציאה של הכוחות הצבאיים של ארצות הברית ממזרח וצפון סוריה, אולם לא בנטישה/עזיבה של ארצות הברית של אזורים אלה בסוריה'. לפי הבכירים האלה, ארצות הברית תמשיך לקיים נוכחות באזורים אלה. כאשר הבכירים נשאלו על איזה נוכחות מדובר, הם סירבו לפרט.
 • ארצות הברית לא נטשה את הכורדים ו'לא תקעה להם סכין בגב', כפי שמתואר בכלי תקשורת רבים, ו'הכורדים יודעים זאת'.  עובדה למרות צעקותיהם/מחאותיהם, אפילו חייל כורדי אחד לא עזב את הקווים מול ISIS במזרח סוריה.
 • למרות דבריו של נשיא טורקיה ראסיפ טאייפ ארדואן, (ב-12.12), כי הצבא הטורקי יחצה את נהר הפרת מזרחה, ויתקדם עד לאל-קלמישלי בירתם של הכורדים בצפון סוריה, הבכירים האמריקנים אומרים, כי צריך להבדיל בין דיבורים למעשים.
  לדבריהם צבא טורקי לא יחצה את נהר הפרת מזרחה, וכי הנשיאים טראמפ וארדואן סיכמו על כך בשיחתם הטלפונית ב-14 בדצמבר.
  נקודה זו בדברי ההסבר האמריקנים אומתה כבר ביום שישי 21.12, כאשר נשיא טורקיה ארדואן אמר באספת עם באיסטנבול, כי עתה לאחר הודעת טראמפ על הסגת הכוחות האמריקנים 'טורקיה יכולה לחכות עוד כמה זמן לפני שתתחיל בפעולה הזאת,' Turkey would "wait a little longer" before launching the operation.
 • הנשיא טראמפ קבע, כי הנסיגה האמריקנית תהייה מידית והיא תסתיים תוך 40 עד 60 יום. הבכירים האמריקנים אמרו, כי צריך להיות מציאותי ומדובר על נסיגה שתימשך בין 4 ל-6 חודשים. 'תוך תקופת זמן זו יכולים להתרחש בסוריה מהלכים רבים בהן וושינגטון תצטרך לבדוק האם היא צריכה לקבל החלטות חדשות לגביהם'.
 • מתקיימים דיוניים מתקדמים עם ממשלת בגדאד שמטרתם להביא לכך שדוויזית הזהב העיראקית-שהם הכוחות המיוחדים העיראקים  Iraqi Special Operations Forces-ISOF, שניצחו בשנה שעברה את ISIS וכבשו מידיו את הערים העיראקיות המרכזיות בהן החזיק, תוצב לאורך גבול עיראק וסוריה, במטרה לחסום את דרכם של האיראנים ושל המליציות העיראקיות השיעיות לתוך סוריה.
 • בהקשר זה הפנו המקורות האמריקנים  את תשומת הלב לדבריו של אחד מנציגי השבטים הערביים באזור אנבאר Anbar במערב עיראק, שהוא האזור שם תוצב דוויזית הזהב העיראקית, מוחמד אל דלימי  Mohammad al- Dilemi, שאמר ב-12 לדצמבר, כי צבא ארצות הברית החל לבנות בסיס חדש על גבול אזור אנבאר עם אזור נינווה Ninevah.  בסיס זה יציב את הכוחות האמריקנים 30 ק"מ צפונית לתוואי הפרת the Euphrates river, כלומר, קרוב לגבול עיראק-סוריה. בסיס אמריקני חדש זה יתמוך בדוויזית הזהב העיראקית.
 • הבכירים האמריקנים סרבו לאשר, או להכחיש, באם הרוסים מעורבים בהסדרים צבאיים חדשים אלה בסוריה, ובאם מדובר למעשה בהסכם כולל אמריקני-טורקי-רוסי חדש לגבי סוריה.
  אולם בהקשר זה המקורות האמריקנים ציינו את השיפור הרב שחל ביחסי רוסיה-ישראל באחרונה.  המקורות ציינו את העובדה כי ההיערכות החדשה  של טילי ה-S-300 הרוסיים בסוריה שבמסגרתה הרוסים העבירו גדוד של טילי S-300 לאזור דיר א-זור במזרח סוריה, יצרה מצב בו טילים רוסיים אלה מכסים רק את רמת הגולן ואצבע הגליל, ואינם מכסים יותר את בסיסי חיל האוויר הישראלי בצפון ומרכז ישראל.
Print Friendly, PDF & Email