הרכבת האווירית והימית של אל קעידה, נמצאת בפעולה פעם נוספת. הפעם, המטוסים טסים בכיוון חצי האי ערב ואפריקה.

ביום רביעי,21.11, קצת לפני חצות, חמישה ימים לפני שהקרבות בעיר קונדוס, בצפון אפגניסטן, פסקו וכוחות הברית הצפונית נכנסו אליה, החלו לנחות בשדה התעופה המופצץ של העיר מטוסי אנטונוב שסימני ההיכר נמחקו מהם. על המסלול חיכו להם בקוצר רוח כמה קצינים וחיילים של המודיעין הצבאי הפקיסטני ששרתו ביחד עם כוחות הטאליבן. בצידי המסלול שכבו על שמיכות שהיוו אלונקות פצועים פקיסטנים רבים שהמטוסים היו צריכים לפנות אותם. ההפצצות האמריקניות על שדה התעופה נפסקו באותו יום בשעה חמש אחר הצהרים והפקיסטנים שהגיעו לשם כמה שעות לאחר מכן הבינו כי הממשלה באיסלמבאד, או מפקדיהם הישירים במודיעין הצבאי הפקיסטני הגיעו להבנה שקטה עם האמריקנים כי הפקיסטנים בקונדוז יפונו בחזרה לארצם באמצעות שני מטוסים שיגיעו בכל לילה. כאשר המטוסים הגיעו והפקיסטנים עלו עליהם הופתעו טייסי המטוסים והקצינים הפקיסטנים שהיו כבר בהם, לראות מטוסים אנטונוב אחרים מגיעים ונוחתים. איש לא מסר להם על בואם של מטוסים נוספים ואיש מהם גם לא הבין מדוע ולמה מטוסים אלה הגיעו ואת מי הם עוד רוצים לפנות. אולם המקורות הצבאיים של דבקה-נט-ווקלי מוסרים כי מטוסים אלא היו של ארגון אל קעידה שבאו לפנות את 3000 הלוחמים של אל קעידה שהיו נצורים בקונדוז ובעיקר בחנאבאד הנמצאת כ-15 מייל דרומית לקונדוז.
ההתרחשות המוזרה הזו חזרה על עצמה במשך חמש לילות. החל מיום רביעי 21 לנומבמבר ועד ליום ראשון 25 לנובמבר. כל פעם שנחתו מטוסים שבאו לפנות את הלוחמים הפקיסטנים הופיעו מיד לאחריהם מטוסים שהטיסו את לוחמי אל קעידה. אבל בעוד שהלוחמים הפקיסטנים הוטסו לבסיסים חיל האוויר הפקיסטני בצפון מערב ומרכז פקיסטן, לוחמי אל קעידה הוטסו לעבר הים הערבי ומשם למפרץ הפרסי. מקורות דבקה-נט-ווקלי במפרץ הפרסי מוסרים כי המטוסים שנשאו אתם את לוחמי אל קעידה נחתו לפחות בשני מקומות. באבו דאבי שבמפרץ הפרסי ובבידאוה שבסומלייה.
כמה מקורות באבו דאבי שבאו במגע עם אנשי אל קעידה אלה ספרו לדבקה-נט-ווקלי, כי הלוחמים הגיעו רעבים, לבושים בסחבות וללא כל תעודות או מסמכים. כאשר הם נשאלו מי הם וכיצד אפשר לעזור להם הם אמרו כי הם פועלי בנין פקיסטנים ששילמו כסף רב להגיע למפרץ ולמצוא שם עבודה. אולם עוד בטרם אפשר היה להמשיך בשיחה אתם הם נאספו והועברו במשאיות לכיוון הגבול הסעודי שם כנראה חצו אותו ברגל. אותו הדבר היה עם לוחמי אל קעידה שהגיעו לבידאוה שבסומליה. מיד לאחר רדתם מהמטוס נעלמו אנשי אל קעידה באלפי סוכות הקש והבוץ המקיפות אל אזור שדה התעופה ובהן מתגוררים מאות אלפי סומלים. לאחר יום או יומיים של שהייה במקום הלוחמים הועלו על משאיות והועברו לאזורי הגבול שבין סומליה לקניה, ומשם חצו את גבול לקניה ולאוגנדה. חלק עבר לכפרים סומליים הפזורים לאורך החוף המזרחי של סומליה לאורך האוקיינוס ההודי, ונעלם שם.
כבר לפני שבועיים, בסוף השבוע הראשון של דצמבר, התברר לאמריקנים כי רכבת אווירית דומה לזו שפעלה בקונדוז החלה לפעול בשעות הלילה משדה התעופה הבינלאומי בקנדאהר. זו הייתה אחת הסיבות העיקריות מדוע הפיקוד האמריקני החליט להפציץ את מסלולי שדה התעופה בצורה כה קשה עד כי אי אפשר יהיה להשתמש בהם בכלל. ההפצצות האמריקניות הכבדות אכן הביאו להפסקת נחיתת המטוסים בעיר האפגנית אולם לא הפסיקה את הרכבת האווירית. אנשי אל קעידה חצו את הגבול לפקיסטן ומשם הועברו בכלי רכב שונים לשדות תעופה קטנים או רצועות נחיתה שצפון מערב פקיסטן. משם הם הוטסו למפרץ ולסומליה.
מקורות מודיעין אמריקנים ופקיסטנים בוחנים עכשיו כמה דיווחים כי אנשי אל קעידה הפיצו בכוונה בשבועות האחרונים את השמועות כי אוסמה בן לאדן ואנשיו עברו לקומפלקס המערות באזור טורה בורה ולהרים הלבנים הגובלים עם פקיסטן ומתוכננים להלחם שם עד האיש האחרון. למעשה מתברר עכשיו, כי לטורה בורה עברו לא יותר מאשר 200 עד 300 לוחמים של אל קעידה אשר היו צריכים לשמש פיתיון לכוחות השבטים הפשטונים אשר הסכימו לנסות ולהלחם בהם ולכוחות המיוחדים האמריקנים אשר נלוו אליהם.
בעוד קבוצה קטנה זו של לוחמים נעה ממערה למערה וריתקה את הכוחות הלוחמים ואת המפציצים האמריקנים, עיקר הכוח הלוחם של אל קעידה עבר לפקיסטן ומשם הוטס לאבו דאבי או לסומליה. נבדקת גם האפשרות כי גם ההתקפה של קבוצת הטרור הקשמירית לאשקר-איי-טויבה, הכפופה לאל קעידה ולאלמנטים פרו טאליבנים במודיעין צבאי הפקיסטני, בשבו שעבר על הפרלמנט ההודי, הייתה גם היא פעולת הסחה. המטרה של חמשת אנשי לאשקר-איי-טויבה, לא הייתה לבצע טבח בחברי הפרלמנט וההנהגה הפוליטית ההודית, כפי שההודים טוענים. כל המטרה הייתה לחדור אל הפרלמנט ההודי ולבצע שם פיגוע ירי שלא יביא להרוגים רבים, דבר שיעורר מחדש את המתיחות הצבאית בין הודו ופקיסטן. המתיחות הזו תביא, כפי שאכן קרה, לריכוז של שני הצבאות זה מול זה לאורך גבולן המשותף בקשמיר. כדי לבצע תנועות אלה פקיסטן תצטרך לפנות חלק מכוחותיה הקרביים אותם פרשה בשבועות האחרונים לאורך גבולות פקיסטן עם אפגניסטן. המודיעין הצבאי הפקיסטני יהיה עסוק רובו במעקב אחרי התנועות הצבאיות ההודית, ובכך יוסר הלחץ הצבאי והמודיעיני הפקיסטני מעל אנשי אל קעידה החוצים את הגבול מפקיסטן לאפגניסטן.
בסוף שבוע שעבר כאשר שר ההגנה האמריקני דונלד רמספלד ביקר ביקור ראשון באפגניסטן. קציני מודיעין אמריקנים שתדרכו אותו נאלצו להודות לפניו כי לא רק רוב הכוח הלוחם של הטלאיבן הצליח להעלם אלא גם רוב הכוח הלוחם של אל קעידה על מפקדיו, שכללו כנראה גם את אוסמה בן לאדן.

Print Friendly, PDF & Email