הרמטכ"ל אביב כוכבי: האפשרות שנגיע לעימות עם איראן היא לא בלתי סבירה. במלחמה עוצמת האש על העורף תהייה גדולה

הרמטכ"ל רב אלוף אביב כוכבי פרש, ביום ד' 25.12, בהרצאה שנשא בכינוס לזכרו של הרמטכ"ל אמנון שחק-ליפקין ז"ל, לפני עם ישראל את מפת המלחמה הבאה, וללא כחל ושרק ומילים מפוצצות כמו 'וויטנאם',  אמר חד חלק 'כי יש אפשרות לא בלתי סבירה שנגיע לעימות עם איראן: אנו נערכים לכך ולא מעודדים זאת. עלינו להמשיך לעקור את האמל"ח האיראני בסוריה. היה טוב יותר אם לא היינו היחידים שפועלים נגד האיראנים. היום איראן היא אויב מיידי', הדגיש כוכבי.
על הטילים המדוייקים אמר הרמטכ"ל: "שטכנולוגיה זמינה פוגשת אנשים קיצוניים ואויבים מרים כבר לא צריך תעשייה צבאית שתומכת מאחור או מעצמה מדינתית לטובת חסמי ג'י.פי.אס או יכולת חדירות בסייבר. זה מאפשר לדייק את הטילים באופן קל יותר ואנו (בישראל ובצה"ל) במאמץ גדול לא לאפשר לאויבנו להצטייד בפעילות כזאת. יש מקרים שזה ייקח אותנו לסף עימות או לעימות. איראן ממשיכה לייצר טילים שמגיעים לישראל – זה מאות טילים וזה קצת עובר מתחת לרדאר. התעשייה הצבאית האיראנית גדולה יותר מכל התעשיות הביטחוניות בישראל. לכוחות אל-קודס בסוריה ולחיזבאללה יש חסמי ספקטרום וטילי נ"מ מתקדמים'.
'מדינת ישראל היא הצלחה פנומנלית ותפקידו של צה"ל הוא להגן על מה שהושג', אמר הרמטכ"ל. 'עלינו לספק הגנה וביטחון, אבל המושג צריך לקבל משמעות רחבה יותר. העניין הוא לא רק לספק ביטחון במובן הצר אלא לייצר תקופות שבהן יש ביטחון בעוצמה גבוהה, אין מלחמות. לא די בלנצח את המלחמה. כדי שעם ישראל ירצה להישאר פה אנחנו צריכים לדאוג לתקופות של ביטחון ויציבות. תכלית העל היא יצירת מצב של ייאוש אצל האויבים מהיכולת להשיג את היעדים שלהם'.
'כל הזירות שמקיפות אותנו במעגל ראשון הן פעילות. בחודשים האחרונים לא הייתה זירה עם לפחות שתי התרעות (לקראת מלחמה). האמל"ח מעיראק עובר על בסיס חופשי ואנו לא יכולים שזה יקרה בלי טיפול. בסוריה יש כוחות אל קודס וחיזבאללה ובעזה יש שלוחים של האיראניים'.
כוכבי הוסיף ואמר: 'כי במצבים האלה יש נפח עצום לפעילות החשאית בתוך המערכה ואנחנו נמשיך את הפעילות הזאת שבמוקד שלה מניעת התעצמות כוחות אל-קודס בסוריה ומניעת איום הטילים המדויקים, נמשיך לפעול בכל המעגלים והמדינות'.
בהתייחסו למצב בעוטף עזה אמר הרמטכ"ל: 'נעשה הכל להעצים את תחושת הביטחון ולא רק את הביטחון עצמו. אבל עלינו לזכור בראש ובראשונה שביטחון קודם לתחושת הביטחון'.
'עיקר עניינו של חמאס הוא לשפר את רווחת תושבי הרצועה. יש רצון עז של חמאס לא להסלים את המצב. מי שניסה לפגע בכך הוא מנהיג הגא"פ בעזה בהא אבו אל עטא והוא אחראי ל-99 אחוז. ( חוסל על ידי צה"ל ב-12 לנובמבר), מהפיגועים בשנה האחרונה מעזה. התוצאה כעת היא הזדמנות לפתחנו: חמאס חזרה להכתיב את סדר היום ואנו בתהליך בסיוע המצרים, שבו בתמורה לשיפור בביטחון ניכר לתושבי הדרום אנו נאפשר הקלות אזרחיות. זו לא מדיניות שלי אלא של הממשלה ואני תומך בה. היא יכולה לייצר שקט', הדגיש כוכבי.Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות