הרמטכ"ל איזנקוט: לא צריך להפריז במשמעות הנסיגה האמריקנית מסוריה. המערכות נגד איראן, חיזבאללה והחמאס נמשכות

הרמטכ"ל רב אלוף גדי אייזנקוט התייחס, ביום א' 23.12, לשורה של נושאים ביטחוניים, בהופעה בדיון על צה"ל וחברה הישראלית שנערך במכון הבינתחמוי בהרצליה.
לגבי ההחלטה של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לסגת מסוריה, אמר הרמטכ"ל, כי 'ההחלטה האמריקנית היא אירוע משמעותי, אבל לא צריך להפריז בו'.


לגבי התבססותה הצבאית של איראן בסוריה, אמר איזנקוט שני דברים.  לדבריו, הניסיון למנוע את הפריסה האיראנית בסוריה היה המאמץ העיקרי שבו עסק צה"ל בארבע השנים האחרונות. 'הקדשנו לכך משאבים אדירים שהאזרח הממוצע לא היה מודע להם'. 'החזון האיראני היה לבנות כוח של כ-100 אלף לוחמים, כמו גם יכולת משולבת יבשתית, ימית ומודיעינית וקו מוצבים ברמת הגולן. במשך שנתיים פעלנו מול היכולת הזאת וסיכלנו אותה'.  אולם כמה משפטים לאחר מכן אמר הרמטכ"ל, 'כי עדיין לא עצרנו את היכולת והחזון האיראניים לבסס עליונות אזורית ויכולת בסוריה'.


דברים דומים אמר הרמטכ"ל על הפעולות של חיזבאללה להשיג למה שהוא הגדיר, 'יכולת דיוק לטילים שלו'.  לדברי אייזנקוט, 'ביצענו מתקפות רבות כדי למנוע את מעבר היכולת הזאת ללבנון, בתקיפה של מפעלים ובפעולות נוספות'.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה, כי לאור הצהרותיהם של ראש הממשלה בנימין נתניהו, וראש אמ"ן האלוף תמיר היימן, כי אין בידי חיזבאללה טילים מדויקים, (לאחר מכן נתניהו תיקן את דבריו טען כי ישנם בידי חיזבאללה 'כמה עשרות טילים מדויקים), וכי אין לחיזבאללה תשתית תעשייתית  לפיתוח טילים מדויקים, צריך לשים לב לעובדה כי הרמטכ"ל אייזנקוט לא אמר באם המתקפות הישראליות הצליחו לעצור את מהלך שדרוג הטילים המדויקים של חיזבאללה.

על מבצע חשיפת מנהרות הטרור של חיזבאללה, אמר איזנקוט, כי 'בנינו תכנית לסכל אותה מבלי להידרדר למלחמה'.  'עד כה אותרו מרבית הצירים שחודרים לשטח ישראל, ואני מניח שבתקופה הקרובה נצליח לסכל את התוכנית הזאת'.
על גל הטרור ביהודה ושומרון אמר הרמטכ"ל, כי 'צה"ל פועל כדי להבטיח תחושת ביטחון ולאפשר לדרג המדיני לקבל כל החלטה מעמדת כוח. אנחנו מסכלים את המפגעים לפני שהם יוצאים לפגע. אנחנו עוצרים מדי שנה 3,000 מפגעים ומצילים מאות חיי אדם.

לגבי המצב בעזה, אמר אייזנקוט, כי לחמאס יש שלוש מטרות: להסיר את המצור, להשיג לגיטימציה בינלאומית ולהעביר את התסיסה אל יהודה ושומרון. לדעתי הם די נכשלו בשלוש המטרות האלה'. אפשר וצריך להניח כי יהיו חולקים רבים על הערכה זו רב אלוף אייזנקוט.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות