הרמטכ"ל גנץ: 'אם אסד ידרדר את המצב ברמת הגולן, הוא ישלם את המחיר'

המתיחות הצבאית בין ישראל וסוריה, זינקה ביום ג' 21.5, לשיאים חדשים כאשר צבא סוריה פרסם הודעה בה נאמר, כי הירי לפנות בוקר על סיור צה''ל במרכז רמת הגולן היה ירי מכוון של צבא סוריה לפגוע במטרה ישראלית. ההודעה אומרת עוד, כי כל תגובה של צה''ל תיתקל בתגובה צבאית סורית. צבא סוריה מוסיף ואומר, 'כי המטרה הייתה להשמיד כלי רכב צבאי ישראלי'. 'כלי הרכב הישראלי הושמד', אמרו מקורות סוריים.
הרמטכ''ל רב אלוף בני גנץ, ואלוף פיקוד צפון יאיר גולן, ביקרו ביום ג' אצל כוחות צה''ל ברמת הגולן, והורו להם להשיב מיד באש על כל ירי שיבוא מסוריה.

במהלך הביקור אמר הרמטכ''ל גנץ: 'אנו חיים במציאות המאופיינת על ידי נפיצות ורגישות'. 'אנחנו נמצאים בפני מגוון רחב של איומים צבאיים'. 'בכל אחת מהזירות בהן אנחנו נמצאים אנחנו חשופים להשפעה רב זירתית'. 'זה לא אומר שאם אנחנו עושים משהו ברמת הגולן מיד קורה אירוע צבאי רחב היקף בסיני, אבל זה יכול לקרות'. 'אנחנו רואים את הקשר בין עזה לסיני, בין עזה ליהודה ושומרון, את הקשר בין סוריה ללבנון', אמר רב אלוף גנץ.
שר הביטחון משה יעלון, אמר ביום ג', בעת ביקור בבסיסי חיל הים בעתלית ובחיפה, כי 'המדיניות שלנו ברורה – אנחנו לא מתערבים במלחמת האזרחים בסוריה אבל לא נאפשר זליגת אש לשטחנו'. 'הלילה (יום ג' לפנות בוקר), השמדנו עמדה של הצבא הסורי ברמת הגולן ממנה נפתחה אש על סיור צה''ל'.
בשעות אחה''צ של יום ג', חידד הרמטכ''ל גנץ את האיום שלו כלפי סוריה ונשיאה: 'אם אסד ידרדר את המצב רמת הגולן, הוא ישלם את המחיר', אמר הרמטכ''ל, כאשר הוא מכחיש את ההודעה הסוריות כי הם השמידו סיור של צה''ל שחדר לגולן הסורי.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי התפתחויות אלה מסמנות את תחילתה של מלחמת ההתשה הישראלית-הסורית ברמת הגולן, כפי שהמקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים החל מה-15 במאי.
ביום ב' 20.5, דיווחנו בלעדית על ההחלטה של סוריה וחיזבאללה לצאת למלחמה בישראל, תחת הכותרת: 'סוריה וחיזבאללה לאחר הניצחון בקוסייר: אנחנו מוכנים למלחמה בישראל. צה''ל: האיום ממשי'.
העורך הראשי של עיתון חיזבאללה אל אחבר Al Akhbar, איבריהם אל אמין Ibrahim al-Amin, הנחשב לאחד האישים המקורבים ביותר לנשיא סוריה בשאר אסד, ולמנהיג חיזבאללה חסן נסראללה, כתב ביום שני 20.5, יום לאחר כיבוש אל קוסייר, 'כי החבל במזרח התיכון מתוח עד קצה היכולת. כל פעם כאשר מי שמחזיק בשתי הקצוות שלו ( ישראל וצה''ל מצד אחד,וסוריה וחיזבאללה מהצד השני) רק יזיז את אחת מאצבעותיו העימות הגדול יתחיל'. ציטוט המקור: The rope is taut. It is taut to the limit. Anyone at either end need only flex a finger and it will break, and the great confrontation will take place.
'זה לא איום',כותב אל אמין, 'זו לא הגזמה ולא ניסיון לפרש את המצב', This is neither a threat, nor an exaggeration or interpretation. 'זה הוא המצב עכשיו לאורך החזית הצפונית עם האויב', קרי- ישראל. This is the situation on the enemy's northern front now.  'וכאשר אני אומר 'עכשיו' זאת אומרת היום ובשעה זו'. Now means today; it means this hour.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מוסרים, כי בצמרת צה''ל מסכימים עם ההערכה זו, ואומרים כי לאחר הניצחון של סוריה וחיזבאללה באל קוסייר, צבא סוריה וחיזבאללה נערכים לפתיחת מלחמה קרובה עם ישראל. ההערכה המודיעינית היא כי דבריו של איבריהם אל אמין, תואמו והוכתבו לו על ידי נשיא סוריה אסד, ומנהיג חיזבאללה נסראללה, וצריך להתייחס אליהם במלוא הרצינות.
מסעי התעמולה הישראליים והערבים שנערכו במשך כל יום ב' 20.5, שניסו לכסות על הניצחון האסטרטגי הגדול שהיה לצבא סוריה וחיזבאללה עם כיבושה ביום א' של העיר אל-קוסייר, התרכזו ביום ב' 20.13, באבידות שהיו בקרבות לחיזבאללה.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים, כי לחיזבאללה היו 50 הרוגים בקרבות לכיבוש העיר.
אולם אפילו אם היו לחיזבאללה למעלה ממאה, או מאתים הרוגים, הדבר אינו משנה את העובדה, כי בשלב זה הכריע חיזבאללה את המלחמה בסוריה לטובתו של אסד, והמורדים ספגו תבוסה קשה. מספר נפגעי חיזבאללה גם לא ישנה את העובדה כי בעוד ארה''ב, ישראל, טורקיה, ירדן, וארצות המפרץ הפרסי לא התערבו כדי לעזור למורדים,  כלומר נטשו אותם, והביאו בכך לתבוסתם, חיזבאללה הוא שהכריע את הקרב.
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות