הרמטכ"ל גנץ: בכל שבוע יכולה להתרחש התלקחות. מבגדאד ועד דמשק יש רצף של 1,000 ק"מ בשליטת אל קעידה

הסיכוי למלחמה בטווח הנראה לעין נמוך אבל הסיכון להתדרדרות הוא גבוה מאוד' אמר הרמטכ"ל בני גנץ, ביום ב' 11.3 בכנס הרצליה 2013 של המכון למדיניות ואסטרטגיה במרכז הבינתחומי הרצליה.
גנץ אמר: 'בכל שבוע ישנו אירוע שעלול להסתיים באופן שונה ולגרור את האזור להתלקחות'.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה: הרמטכ''ל גנץ לא הסביר את ההבדל בין 'מלחמה' ל'התלקחות', אולם דבריו מייצגים את הקונספציה המוטעית אותה אימצו באחרונה הדרגים המדיניים והצבאיים הישראלים הבכירים, כי אין סכנת מלחמה, וכי 'התלקחות' איננה יכולה להביא למלחמה כוללת.
המקורות הצבאים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי בעוד הדרגים הבכירים מדברים כי מלחמה יכולה להיערך רק על ידי צבאות גדולים סדירים, הרי 'התלקחות', לדבריהם, היא אירוע מוגבל גם מבחינת כוח האדם הצבאי והשטח הגיאוגרפי אשר הוא יכול להקיף.
צורת מחשבה זו, מדברת על צבא מצרים אשר איננו מוכן למלחמה, גם בגלל מצבה הפוליטי והכלכלי הקטסטרופלי של מצרים, וגם מפני שהגנרלים המצריים המכירים היטב את המצב הפנימי ביחידותיהן ובמערכים הלוגיסטיים שלהם, לא יתנו להם את הפקודה לצאת לפעולה צבאית נרחבת נגד ישראל.
לכן התפישה אותה מציג הרמטכ''ל גנץ, מדברת רק על 'התלקחויות', היכולות להתרחש על ידי מליציות מוסלמיות בסוריה, חיזבאללה בלבנון, או כוחות סלפיים הקשורים עם אל קעידה בחצי האי סיני. אם כך כיצד 'אירועים' כאלה 'יכולים לגרור את (כול) האזור להתלקחות?  כפי שגנץ עצמו אומר.
הבעיה האסטרטגית המרכזית ממנה הצמרת הפוליטית והצבאית הישראלית מתעלמות היא, כי בעוד שהצבאות הגדולים הערביים הסדירים הולכים ומתפוררים, הרי המליציות המקומיות, שכל יום נוצרות ונבנות עשרות חדשות מהן, אינן פועלות יותר בגבולות הלאומיים של מדינותיהן, אלא שפעולותיהן לא רק חוצות גבולות בין מדינות, אלא שגם המקורות משם הן שואבות את הלוחמים, מערכות הנשק, והכספים שלהם באים ממקורות רחוקים מאוד בתוך המזרח התיכון ולעיתים אף מחוצה לו.

המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים לדוגמא, כי לאחר התבוסה שנחלה  בימים האחרונים דיוויזיית המילואים, היחידה הקיימת בצבא הסורי, דווייזיה מס' 17, בקרב על הנהר הפרת במזרח סוריה, נוצר מצב גיאוגרפי-אסטרטגי חדש במזרח התיכון, שבו יחידות מוסלמיות קיצוניות הקשורות, או משייכות לעצמן קשר לאל קעידה, שולטות על רצועה שאורכה היא למעלה מ-1,000 ק''מ, המשתרעת מהמבואות הצפוניים של בגדאד, ועד המבואות המזרחיים של דמשק. לרצועה זו משתייכים החלקים ברמת הגולן הסורית הגובלת בישראל, בהם המורדים שולטים.    
התוצאה של מצב זה היא העובדה כי אל קעידה בעיראק, יכלה להודיע בימים האחרונים, כי בקרבות שנערכו עם יחידות צבא סוריה שנכנסו לעיראק, נהרגו 48 חיילים, ו-9 אנשי ביטחון סוריים.
במילים אחרות, כל התלקחות בסוריה, יכולה להתפשט ללבנון ולעיראק ולרמת הגולן, וכל התלקחות במצרים, יכולה להתפשט ללוב, לישראל, ולאלג'יר. 
גם לפי לדברי גנץ מיום ב','אנחנו רואים שאם יש משהו אחד קבוע בשנתיים האחרונות הוא שאין שום דבר קבוע – גם מצרים, שהחלה את תהליך המהפכה שלה, לא התקבעה: זירות ישנות ומוכרות משתנות וזירות אחרות תופסות משקל סגולי גבוה יותר", אמר הרמטכ"ל.
'האיומים לא נעלמו הם רק שינו בעלות ואנחנו נפגוש אותם בעתיד, כאשר  נצטרך לפעול בעוצמות גבוהות יותר', אמר רב אלוף גנץ.
'נכון שאנחנו לא מתכוננים לקרב מול צבא סדיר, אבל כשנצטרך להגיע להכרעה נצטרך לזחול במחילות בעזה ולהגיע לכל בניין באיו"ש', אמר גנץ.

במשך כל דבריו  סירב גנץ סירב להתייחס לנושא האירני, בעיקר משום שמלחמה מול איראן היא מלחמה כוללת.
לגבי סוריה אמר: 'המצב בסוריה הפך לחסר יציבות ומסוכן בצורה בלתי רגילה. אומנם הסבירות למלחמה סדירה מול הסורים נמוכה, אבל ארגוני הטרור שנלחמים נגד אסד עשויים לראות בנו האתגר הבא. יכולות אסטרטגיות אדירות שנמצאות בידיי צבא סוריה יכולות להתגלגל לארגוני טרור', סיכם גנץ.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות