הרמטכ"ל גנץ: חיל האוויר נערך לתקוף מטרות של 50,000 לוחמי אל קעידה בזירות סוריה ועיראק

כאשר הרמטכ''ל רב אלוף בני גנץ, אומר ביום ב' 9.6, כי ב'חיל האוויר משנים בחודש הבא משהו דרמטי באופן הפעולה', הוא מתכוון לכך, כי חיל האוויר יתחיל להשתמש בקרוב בכוח האש שלו נגד מטרות צבאיות וטרור בזירות סוריה  ועיראק, בעיקר נגד כוחות אל קעידה הנאספים במדינות אלה לא רחוק מגבולות ישראל עם סוריה, עיראק, וירדן.
המדובר לא רק בכוח האש של מטוסי קרב, אלא גם בכוח האש של המלטים ארוכי הטווח, והמסוקים שחיל האוויר מפעיל-שהם היום מפציצים לכל דבר.  
ב-28 למאי, פרסמו מקורות חוץ, בצטטם מקורות צבאיים ישראליים, כי חיל האוויר הישראלי סגר ופירק את הטייסת האחרונה שהייתה עדיין בשירות של מסוקי התקיפה מדגם 'קוברה' AH-1 Cobra attack helicopters, שהופעלו בעיקר נגד מטרות שריון וקרקע, והיא תפעיל מעתה נגד מטרות אלה מלטים, שהרבה יותר זול וקל להפעיל אותם מבצעית. 
את התשובה לשאלה, איך הדברים ישתנו בחיל האוויר באופן דרמטי, הרמטכ''ל מספק בעצמו אותה, כאשר הוא אומר את הדברים הבאים: מצד שני קמים אויבים אחרים, יותר ניידים, מוסתרים, רחוקים. אם אנחנו לוקחים את הג'יהאדיסטים בצפון המפה, (כלומר, מצפונה של ישראל), ונפזר אותם בכל המפה, (גם לכיוון מזרח ודרום, עיראק, ירדן, וחצי האי סיני,)  נוכל אפילו להגיע לחמישים אלף איש. מה עושים מולם? שתי אוגדות? אבל זו לא רצועת הגנה, הם מפוזרים פיזית- ורעיונית. קשה מאוד לפעול מולם בכלים צבאיים שהכרנו. יש לנו הכרח להתמודד עם התופעה הזאת- ויש לנו הזדמנות שמאפשרת זאת'. הרמטכ''ל לא פירט לאיזה הזדמנות הוא מתכוון.
במילים אחרות, אי אפשר לעצור 50,000 לוחמים של אל קעידה באמצעות שתי אוגדות, מאחר ולא מדובר בצבא מסודר המחזיק קווי חזית, או מניע טורים ניידים של כוחות. מדובר בכוח צבאי, הפועל בתוך מרחבי מדבריות, ובעומק וודאיות, שרבים מהם אפילו אינם מסומנים על המפות הצבאיות. אולם מדובר על כוח צבאי לו יש מפקדות, כולל מפקדות ניידות, ועל כוח המתחיל להשתלט על נקודות אסטרטגיות בסוריה ועיראק, כמו צמתים מרכזיים, גשרים, ערים, שדות וצינורות נפט.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי כדי להפעיל את כוח האש של חיל האוויר מול מטרות כאלה זקוקים החייל וצה''ל לסוג אחר של מודיעין, מזה שעד עכשיו סופק להם. בהתייחסו לכך, אמר הרמטכ''ל:  'אנחנו מבינים שאנחנו צריכים לפעול בשיטה של לוחמה מבוססת מודיעין, ואנחנו צריכים להנגיש מודיעין לכל המקומות האלה'.
במילים אחרות, לא רק המטוסים והמלטים של חיל האוויר הישראלי יצטרכו להגיע למטרות אלה, גם יחידות השדה הלוחמות של המודיעין הצבאי, תצטרכנה לפעול בטווח של מרחקים הרבה יותר גדולים, מאשר היו רגילים לפעול עד עתה בצורה שוטפת.
המקורות הצבאיים שלנו מציינים, כי בכך נכנסים צה''ל וחיל האוויר למהלך צבאי-אווירי- מודיעיני, דומה לזה שהאמריקנים נערכים להפעיל באפגניסטן ובפקיסטן, לאחר נסיגת הכוחות האמריקניים משם בסוף השנה. אפשר וצריך להניח, כי הפעולות הצבאיות הישראליות נגד אל קעידה יתואמו עם צבא ארצות הברית.
עוד מציינים המקורות הצבאיים שלנו, כי לא כל האלופים והמפקדים בצה''ל מסכימים עם דוקטרינה צבאית חדשה זו.
מפקד חיל הים לשעבר, האלוף (מיל') אלי (צ'ייני) מרום אמר בנאום שנשא ב-21 למאי, בו תקף בחריפות את ההחלטה של שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, לתת לחיל האוויר מה שהוא הגדיר ה'מונופול של חיל האוויר על האש בעומק'.
 לטענת האלוף (מיל.) מרום, יש  לחיל האוויר היום מונופול מוחלט על האש בעומק.  לדעתו, מדובר בחוסר איזון לא בריא. לחיל האוויר יש מגבלות רבות, וכאשר שמים את כל הביצים בסל אחד, יש תקלות והתוצאות אינן מובטחות. מרום הוסיף ואמר: 'היום אפשר להפעיל נשק אוטונומי מכל פלטפורמה בדיוק וביעילות כמו ממטוס. זה גם יותר זול. המונופול של חיל האוויר יכול לעלות לנו ביוקר'. 
במילים אחרות, התחדש בצה''ל הוויכוח, באם הצבא כולו פועל כדי להביא מטרות לחיל האוויר, או שגם חיילות אחרים, יכולים למשמש מקורות אש, לא פחות טובים, יעילים ומדויקים, מחיל האוויר.
 

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות