הרמטכ"ל האיראני פירוזעבאדי הגיע לדמשק לפקד על המלחמה

רמטכ''ל צבא איראן, הגנרל חסן פירוזעבאדי Major General Hassan Firouzabadi הגיע, בשבת 30.4 לדמשק, ולקח את הפיקוד  על צבאות איראן, סוריה, וחיזבאללה הנלחמים בסוריה. כך מוסרים בלעדית המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה. בכך הגיעה המעורבות הצבאית של איראן בסוריה לשיא חדש. 
מקורות המקורבים למנהיג איראן האיטווללה עלי חמנאי אמרו ביום א' 1.5 בטהרן, כי הגנרל פיזאבאדי  הגיע לדמשק, 'כדי לפקח בעצמו על הקרבות ועל הגבולות שנקבעו'. המקורות לא אמרו על איזה קרבות בדיוק הרמטכ''ל האיראני יפקד, ומי הם הגורמים ביניהם נקבעו הגבולות. כמו לא הוסבר האם מדובר בגבולות המלחמה המתחוללת בסוריה, או בגבולות הריבוניים של סוריה.
אולם המקורות במוסקבה ובטהרן של תיקדבקה מדווחים, כי כמו שנשיא רוסיה ולדימיר פוטין,  וצמרת הצבא הרוסי, רואים באופנסיבה הרוסית-איראנית-סורית-חיזבאללה הנמצאת עתה בעיצומה סביב חאלב Aleppo, העיר השנייה בגודלה בסוריה, את נקודת השיא במלחמה ובמעורבות הצבאית הרוסית בסוריה, כך רואים בטהרן את המערכה על העיר, ככזו תקבע את עתידו של משטר בשאר אסד בסוריה, ואת מעמדה של איראן בדמשק. 
כמו כן סבורים בטהרן, כי הקרב הזה ייקבע את גבולותיה של סוריה, לא רק בצפון המדינה, אלא גם בשאר חלקיה. 
המקורות שלנו מוסרים, כי בנקודה זו ישנם חילוקי דעות עמוקים בין מוסקבה וטהרן, ונראה כי תפקידו העיקרי של  רמטכ''ל צבא איראן, הגנרל חסן פירוזעבאדי, יהיה לדאוג לכך, כי הכוחות האיראניים הנמצאים עתה בסוריה, לא יסתפקו בכיבושה של חאלב, אלא  מיד לאחר התמוטטות כוחות המורדים שם, יופנו לחלקים אחרים בסוריה, בהם יש לאיראן אינטרסים אסטרטגיים, שאין לרוסים.
 אזור כזה לדוגמא הוא דרום סוריה, הגובל עם ישראל ועם ירדן. 

במילים אחרות, על  ישראל להיערך לכך כי הרמטכ''ל האיראני יפקד בעצמו על פריסת הכוחות האיראניים-הסורים-חיזבאללה לאורך הגבול הסורי עם רמת הגולן.
עד עכשיו סברו הצמרות המדיניות והצבאיות הישראליות  כי אפשר להבטיח את גבול הצפון על ידי השגת הבנות על המתרחש שם עם נשיא רוסיה ולדמיר פוטין. אולם עתה עם בואו של הרמטכ''ל האיראני לדמשק, וההודעה האיראנית, כי הוא יעסוק גם בשאלת הגבולות, ההערכה זו התגלתה כמוטעית.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי סיבה עיקרית נוספת לבואו של הרמטכ''ל האיראני לדמשק, היא העובדה שאיראן הזרימה בחודש שעבר ובימים האחרונים כוחות גדולים של יחידות העילית של הצבא הסדיר האיראני.  זו הפעם הראשונה  בהיסטוריה המודרנית של איראן ושל המהפכה השיעית האיראנית  שכוחות של הצבא הסדיר האיראני נשלחו להלחם מחוץ לגבולות איראן.   
לתשומת לב מיוחדת זכתה בשבועות האחרונים הגעתה של חטיבה מס' 65 של הכוחות המיוחדים של  צבא איראן  65th Airborne Brigade of the Special Forces-NOHED Brigade.
המקורות שלנו מציינים, כי החטיבה הזו תהווה את ראש החץ של הכוחות האיראניים-הסורים-חיזבאללה, אשר יסתערו על עמדות המורדים בחאלב.
לפי ההבנות שהושגו בין המטכ''ל הרוסי והמטכ''ל האיראני, קיימת חלוקת עבודה ברורה בין הכוחות הרוסיים והאיראניים המשתתפים במערכה על חאלב: חיל האוויר והארטילריה הכבדה הרוסית תוקפים את בסיסי ומוצבי המורדים הנמצאים מסביב לחאלב ומגנים עליה. האיראניים-הסורים-חיזבאללה  הם הכוחות המתקדמים בשטח. כאשר הכוחות האלה ישלימו את סגירת טבעת המצור על המורדים בחאלב, הם יסתערו עליה.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות