הרמטכ"ל הורה לכל כוחות צה"ל ביבשה, בים, ובאוויר, לנקוט את כל צעדי הכוננות הדרושים, להגן על גבולותיה של ישראל.

מיוחד ובלעדי למקורות הצבאיים של תיקדבקה: הועלתה רמת הכוננות בצה"ל, לדרגה הגבוהה ביותר. כוחות גדולים של צבא הוזרמו בשעות האחרונות לצפון הארץ. ביו שאר היחידות שהועברו לצפון, גם יחידות של פיקוד העורף, כהכנה לאפשרות של הפגזות טילים של חיזבאללה. הרמטכ"ל רב אלוף גבי אשכנזי, פרסם הודעה רשמית האומרת, כי הורה לכל כוחות צה"ל, ביבשה, בים, ובאוויר, לנקוט את כל צעדי הכוננות הדרושים, כדי להגן על גבולות צפון מדינת ישראל, ועל אינטרסים ישראלים אחרים. ההודעה לא פרטה על איזה 'אינטרסים אחרים' מדובר. לא זכור פרסום הודעה דרמטית כזו בעבר, מטעם ראש המטה הכללי. שר הביטחון אהוד ברק: 'מערכת הביטחון כולה נמצאת בכוננות ובדריכות'. חסן נסראללה, בהלוויית עימד מורנייה, לישראל: 'עברתם את הגבול. <אם אתם רוצים מלחמה פתוחה, תקבלו מלחמה פתוחה'. כלומר, מלחמה בכל הגזרות. 'מלחמת לבנון השנייה עוד לא הסתיימה', אמר נסראללה. 'אין הפסקת אש'. בכך הדגיש נסראללה, כי הוא פותח את חזית הצפון מחדש.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי על פרסום הודעת הרמטכ"ל הוחלט, לאחר במשך יום ה' לפנות בוקר, ובשעות לפני הצהרים, התגבר זרם המידע המודיעיני, <שמסר כי איראן, סוריה, וחיזבאללה, החליטו לא לעבור על החיסול לסדר היום, ולהגיב עליו מיד. כוחות צה"ל הועמדו במצב הכן בפני פעולות צבאיות סוריות, ופעולות צבאיות של חיזבאללה לאורך גבולות צפון המדינה. העובדה, כי גם חיל האוויר, וחיל הים הועמדו במצב הכן מראה, כי נלקחים בחשבון גם ירי טילים של חיזבאללה לעבר מטרות בישראל, ופעולה של חיל האוויר הסורי, בתוך המרחב האווירי הישראלי.
התפתחות זו באה, לאחר 24 של הכחשות כי צה"ל העמיד את כוחותיו בכוננות עליונה, בגבולות ישראל לבנון וסוריה, לאחר חיסולו של עימד מורנייה, והעדפה להשתמש במושג 'ערנות', ולאחר שנמסר כי הערכת המטה הכללי היא שחיזבאללה לא יגיב על החיסול לאורך הגבול.

Print Friendly, PDF & Email