הרמטכ"ל החדש של צה"ל רב אלוף אביב כוכבי והתמודדות עם האיום האיראני ושל חיזבאללה

כאשר ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו אומר, ביום ג' 15.1, בטקס חילופי הרמטכ"ל בבסיס הקריה בתל-אביב, כי פיתחנו את הכלכלה הישראלית לדרגות כאלה, שעכשיו התברר כי אנו זקוקים לתקציבים נוספים למערכת הביטחון וצה"ל, כדי ליצור את הכלים הדרושים להגן על הישגים כלכליים אלה, הוא מתכוון בעיקר לאסדות הגז הישראלי בים התיכון.
יותר ויותר הולך ומתברר, כי האיום הצבאי הרציני ביותר של חיזבאללה על ישראל הן ההכנות שכוח צבאי זה עושה לתקוף ולפגוע בתשתיות הכלכליות של ישראל, ובייחוד באסדות הגז בים התיכון, ולא כפי שהוצג לנו בשבועות האחרונים איום המנהרות שרובן היו נטושות ולא בוצעה בהן עבודה מבצעית.
אבל זה שייך לעבר.
בעתיד ובסכנותיו יצטרך לטפל הרמטכ"ל החדש של צה"ל רב אלוף אביב כוכבי.

אחד מאיומים אלה, הוא כטב"ם איראני המסוגל להתפוצץ באוויר מעל המטרה ולזרוע סביבו הרג והרס רבים.
האיראנים ערכו כבר ניסוי ראשון בכלי טייס זה ביום חמישי שעבר 10 בינואר, כאשר סיפקו כטב"ם כזה להוטים בתימן, שהתפוצץ מעל בימת מצעד של צבא תימן. כמה מראשי צבא תימן, ביניהם ראש המודיעין הצבאי התימני גנרל מוחמד סאלח טאמאח Brigadier General Mohammed Saleh Tamah, נהרגו.
עצם העובדה שטכנאים איראנים הצליחו להביא את כלי טייס ולהציבו בדיוק מעל בימת המצעד ולהביא לפיצוצו בדיוק כאשר הצמרת הצבאית התימנית תפסה את מקומותיה על הבימה, מצביעה על התקדמות רבה ביכולות הטכנולוגיות והמודיעיניות האיראניות.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי אם האיראנים סיפקו להוטים בתימן יכולות כאלה, אין ספק בכך כי יכולות אלה יגיעו, או שכבר הגיעו, לידי חיזבאללה בלבנון.

זו רק דוגמא אחת, אולם ישנם איומים אחרים, בייחוד בתחום הטילים ומלחמת הסייבר.
איום איראני אחד, הוא שיגור הלוויין האיראני 'פייאם' Payam- שפירושו בפרסית 'מסר', כמה שעות לפני טקס חילופי הרמטכ"לים בתל-אביב.
זה שהשיגור נכשל, איננו יכול להסתיר את העובדה שבידי איראן ישנם עכשיו טילים בליסטיים בינ-יבשתיים המסוגלים להגיע לטווחים של אלפי קילומטר.

האיום/העצה שראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו השמיע לטהרן בטקס חילופי הרמטכ"לים, כי הוא מציע להם להזדרז ולהוציא את כוחותיהם מסוריה, אחרת צה"ל יגרום לכך, היא הטלת משימה שכמעט איננה ניתנת לביצוע על רב אלוף אביב כוכבי ועל צה"ל.
עד עכשיו, צה"ל רק פגע בכמה יכולות איראניות בסוריה, אולם הוא לא הביא להוצאתו של אף קצין או חייל איראני אחד מסוריה, אלא אם הם יצאו משם בארונות לאחר תקיפות חיל האוויר.
הוצאת האיראנים מסוריה היא משימה שעד עכשיו לא הייתה תלויה אך ורק בצה"ל, וכנראה שבעתיד מצב זה איננו עומד להשתנות.
צריך גם לקחת בחשבון, כי כשם שהחזית האיראנית הלבנונית-קרי חיזבאללה התפשטה כבר לסוריה, החזית הסורית-איראנית-לבנונית יכולה להתפשט בעתיד המאוד קרוב גם לעבר עיראק.
לכן, מאוד כדאי שראש הממשלה ושר הביטחון נתניהו לא יעמיד בפני הרמטכ"ל החדש, כבר בשעות הראשונות לכהונתו, משימות צבאיות שבשלב זה אינן נתונות להשגה.

צריך וכדאי לשים לב לעובדה, כי ראש הממשלה ושר הביטחון נתניהו השתמש מספר רב של פעמים במושג 'לנצח' ו'ניצחון'. בשנים האחרונות התפתחה וטופחה בצה"ל הדוקטרינה לפיה במלחמות המודרניות אי אפשר להשיג יותר ניצחונות.
צריך לקוות, כי הרמטכ"ל החדש רב אלוף אביב כוכבי, ישנה כיוון מחשבה זה אצל הפיקוד הגבוה של צה"ל שמהיום הוא המפקד החדש שלו.  

Print Friendly, PDF & Email