הרמטכ"ל ה-23 של צה"ל רב אלוף הרצי הלוי נכנס לתפקידו. 'לישראל ולצה"ל אחריות מכרעת בהערכות לפתרון בעיית איראן'

הרמטכ"ל החדש ה-23 של צה"ל רב אלוף הרצי הלוי עוד בטכס ענידת הדרגות החדשות כאשר לצידו ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון יואב גלנט, והרמטכ"ל היוצא רב אלוף אביב כוכבי, קבע  את המטרה הראשית של צה"ל ואת אופי תקופת כהונתו בת ארבע השנים-איראן.
'ב-75 שנות עצמאותנו הפכנו ממדינה מוקפת אויבים למדינה המכתרת את אויביה בכוחה וביכולותיה המתקדמות',  אמר הלוי בקבעו גישה ביטחונית חדשה. לא ישראל מכותרת באויבים אלה היא זו שמכתרת אותם.
'אך סביבנו עוד מתפתחים איומים רבים ושונים', המשיך הלוי, 'מבעיית איראן, שלישראל אחריות מכרעת בהערכות לפתרונה, דרך גבול הצפון ורצועת עזה, ועד האתגרים ביהודה ושומרון. תשובתנו לאיומים היא ביתרוננו הביטחוני, בהרתעה, ביכולות המתקדמות ובכשירות הגבוהה. ידעו אויבנו: את מה שאנו אומרים אנו יודעים גם לעשות, ואנו נכונים לעשות עוד הרבה מעבר למה שאנו אומרים'.
אם לישראל אחריות מכרעת לפתרון בעיית הגרעין האיראני פירוש הדבר שישראל וצה"ל יעמדו בראש הכוחות שיתקפו את תוכנית הגרעין האיראנית. אזרחי ישראל שומעים הבטחות ודיבורים כאלה מראשי ממשלה, שרי ביטחון ורמטכ"לים באחת עשר השנים האחרונות מאז 2012, והסכנה רק מתעצמת. כיום איראן היא מדינת סף גרעינית ומסוגלת לבנות פצצה גרעינית תוך פחות מחודשיים. במילים אחרות האתגר העיקרי של רב אלוף הרצי הלוי עוד לפניו.
הרצי הלוי הוא בן 56. נולד, גדל והתחנך במשפחה דתית מיוחסת בירושלים-משפחת הרב קוק. הוא נקרא על שם דודו, הרצל (הרצי) הלוי, שנהרג בקרב על ירושלים במלחמת ששת הימים.
לאחר שמילא שורה של תפקידים קרביים ביניהם ראש חטיבת ההפעלה המבצעית באמ"ן, הועלה לדרגת אלוף וב-22 בספטמבר 2014 מונה לראש אמ"ן ושימש בתפקיד עד במרץ 2018. ב-6 ביוני 2018 מונה למפקד פיקוד הדרום. ב-11 ביולי 2021 מונה לסגן הרמטכ"ל, תפקיד אותו מילא עד 31 באוקטובר 2022.
הרצי הלוי  נשוי לשרון ואב לארבעה. מקיים אורח חיים מסורתי. בעל תואר ראשון בפילוסופיה ומנהל עסקים מהאוניברסיטה העברית בירושלים, ותואר שני בניהול משאבים לאומיים מהאוניברסיטה לביטחון לאומי בוושינגטון National Defense University-NDU.
בניגוד לקודמו בתפקיד-כוכבי הרצי הלוי הוא אדם סגור שממעט לחייך ולדבר. פקודיו  רואים בו איש רציני ויסודי שמילא את תפקידי מפקד חטיבת הצנחנים וראש אמ"ן טוב יותר מאשר כוכבי  שמילא תפקידם  אלה בעבר.
הלוי כרמטכ"ל ימשיך בדרכו של כוכבי וימשיך לצייד את היחידות הקרביות בצה"ל  במיטב הטכנולוגיה הצבאית התקדמת על מנת ליצור כוח אש שיכריע את המערכה. לקראת סיום כהונתו של כוכבי נמתחה עליו ביקורת שהשקיע את רוב כספי התקציב השנתי  ברכישת ופיתוח טכנולוגיות כאלה והזניח את יחידות הרגלים והמילואים. נראה כי הלוי ינסה לשנות משוואת כוחות זאת.
בישראל הובעה בימים האחרונים ביקורת על ראש הממשלה בנימין נתניהו על שנתן לשר האוצר מנהיג הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ  גם תפקיד של שר במשרד הביטחון והודיע על העברת  הפיקוד על יחידות משמר הגבול ביהודה ושומרון למשרד לביטחון לאומי בראשות איתמר בן גביר, ראש עוצמה יהודית.
במילים אחרת כוחות הביטחון הישראלים  יועברו מהצבא לידיים אזרחיות.
צמרת מערכת הביטחון המורכבת עתה משר הביטחון יואב גלנט, הרמטכ"ל החדש הרצל הלוי ומנכ"ל משרד הביטחון האלוף אייל זמיר מתנגדים לכך.
זה עומד להיות הקרב הראשון של הרצי הלוי למנוע ההתערבות פוליטית בניהול הצבא.  
Print Friendly, PDF & Email