הרשת האפלה DarkNet-בה אפשר לקנות הכול-החל מסמים והוראות לרצח, ועד לחומרי נפץ לטרור

רוס אולבריכט Ross Ulbricht   בן ה-30,  מפעיל קניון הסמים הוירטואלי 'דרך המשי' Silk Road  הורשע ב-5.2 בבית משפט במנהטן, ניו יורק, בכל שבעת הסעיפים בהם הואשם ובינהם: סחר בסמים, קשירת קשר,  פריצות למערכות מחשב, הלבנת הון ועוד. בהליך נפרד מואשם רוס 'רוברט הפיראט האיום' Dread Pirate Roberts, כפי שכינה את עצמו, בשידול ובניסיון רצח, בעת ששכר את שירותיו של לא אחר, משוטר סמוי, לביצוע העבירה.
אתר האינטרנט המחתרתי אותו ניהל רוס אולבריכט הוגדר על ידי חוקרי ה- FBI  כ-'אי ביי'  eBay של הסמים' וניתן היה, עד שנסגר עם מעצרו של 'הפיראט', לרכוש בו כמעט את כל סוגי הסמים הקשים ולשלם ב'ביטקוין' bitcoin, המטבע הוירטואלי, אשר נעשה בו שימוש, בין השאר, גם בפלילים וטרור.
ה'רשת האפלה'  ה-DarkNet המתנהלת בחשאי, היא 'העולם התחתון', תרתי משמע, של רשת האינטרנט הציבורית והפתוחה הפועלת במקביל לה. עושים בה שימוש רב ונרחב ארגוני פשיעה מתוחכמים, גופי מודיעין וביון ומתנהל בה מסחר ער במידע ממשלתי גנוב, זהויות וכרטיסי אשראי, כלי נשק ותחמושת כולל ביולוגי וכימי, ניתן למצוא בה פורנוגרפיה קיצונית, בעיקר כזו הקשורה בפדופיליה והרג- Snuff.
רוב תעבורת התקשורת הכרוכה בתעשיית הסמים העולמית, והמשמשת לניהול הגידול, ההפקה והייצור, הלוגיסטיקה וההפצה, הגבייה והלבנת הכספים נעשית אף היא, ככל הנראה באין מפריע באמצעות ה'עולם התחתון' של האינטרנט, הרשת האפלה, כאשר הגישה אליה מתבצעת באמצעות TOR-The onion routing שהינו סוג של תוכנה, או דפדפן המיועד לשיטוט במעמקי הרשת.
במקור התוכנה פותחה על ידי מעבדות המיחשוב והתקשורת של הצי האמריקני כאשר מטרתה העיקרית הייתה-עודנה העברת תקשורת חסויה, בטוחה וחשאית.
בשונה מרשת האינטרנט הגלויה והמוכרת, הדרך בה מועבר המידע ברשת האפלה מזכירה את  מבנה הבצל ומכאן שמה: שכבות רבות של מחשבים אחראיות להעברת המסרים המוצפנים, בינן לבין עצמן, עד הגעת מידע המקור ליעדו, מבלי שאף אחד ממחשבי הביניים, יידעו את יעדו הסופי של המסר או את תכולתו.
ברשת האפלה פועלים 'קניונים' המוכרים כמעט כל מה שאסור במכירה, הידוע שבהם ואשר נסגר לא מכבר בפעם השנייה, הוא 'דרך המשי'.
המומחים ללוחמת סייבר של תיקדבקה מציינים, כי ארגוני המודיעין, הביטחון והביון האמריקניים דואגים באופן קבוע וסדור להדליף או להציג דווקא את חולשותיהם, לכאורה, בשליטה בנעשה במעמקי הרשתות האפלות.
הודעות חוזרות ונישנות של ה- FBI  ושל  רשויות אכיפת חוק אחרות, בדבר יכולותיהם המוגבלות באיתור פעילויות פליליות או טרוריסטיות ברשתות האלו מעלות תהיות לגבי אמיתות ונכונות ההצהרות האלו, כאשר קיים חשד כי מדובר בהטעיה מכוונת ומסודרת ולמעשה בהכוונת התנועה האינטרנטית השחורה, המחתרתית, ישירות לעיניהם הפקוחות וידיהם האוספות של קציני המחקר והמודיעין ב- NSA  ומקביליו.
הרי מחד, מי שפיתח את האלגוריתמים להעברת המידע, את פרוטוקול ה- TOR, ההצפנות וטופולוגיות-Topology הרשת, הוא בשר מבשרו של הממשל האמריקני (מעבדות הצי), ומאידך תכניות שונות של סוכנות NSA  שולטות ומפקחות באופן הדוק ועמוק על צמתים בהם מותקנים שרתי-Servers האינטרנט העולמיים, ולמעשה 'רואים' כמעט כל טרנסאקציה או מייל, גלישה או הורדה בעולם. מכאן שקצת קשה להאמין או להבין את הרקע להצהרות החולשה האמריקנית בשליטה ברשתות האפלות.
שני הסברים יכולים להיות לגל ההודעות בדבר האחיזה הרפויה לכאורה, המגיע מצד גופי המודיעין במדינה, לשלוט ברשת האפלה, והם כרוכים זה בזה:  האחד מתוחכם ועיקרו הוא הטעייה וסימום היריב, הובלתו לסמטאותיה החשוכות של הרשת ושליטה מוחלטת במעשיו ופועלו.  והשני הוא הכסת"ח הישן והטוב:  כאשר ברור שפיגוע המגה טרור הבא הוא רק עניין של זמן וחלקים ניכרים מניהולו יתקיימו או מתקיימים ברגעים אלו ממש באמצעות הרשת האפלה על שלוחותיה בכל העולם, יעמוד סט תירוצים מגוון ומשוכלל ומרכזו אי השליטה והפיקוח, לכאורה, בתעבורת הרשת האפילה.
עד כמה חזקה אחיזתם של שירותי המודיעין האמריקניים בתעבורת האינטרנט האזרחית, הפנים מדינתית, ניתן ללמוד מהאופן בו נתפס ונעצר רוס "הפיראט", בעת שישב בספריה ציבורית בסן-פרנציסקו.
למרות היותו גאון מחשבים ותכנות (Computers and programing) הוא נזקק לסיוע הנדסי בפתרון בעיה טכנית בשרתי (Servers) האינטרנט שלו ופנה לאתר השאלות והתשובות המוביל בתחום stackoverflow.com והזדהה, בטעות ולרגע קט בשמו האמתי.
דקותיים בדיוק לאחר מכן שינה את שם המשתמש שלו ל- frosty@frosty, בדיוק כפי שמסתיים מפתח ההצפנה encryption keyשל השרתים שנתפסו בדירתו.

סגירת ה"קניון" של רוס ומשפט הראווה שנערך לו והכולל דיון בן שלוש שעות בלבד אותו ניהל חבר המושבעים אשר מצא אותו אשם פה אחד, במושב בית המשפט בניו יורק, לא מוסיפים ליוקרת ששת ארגוני המודיעין, האכיפה וביטחון החתומים על ההודעה המוצגת במקום האתר 'דרך המשי' שנסגר.
המקורות שלנו מוסרים, כי נפח התנועה ברשת האפלה לא ירד במאום מאז מעצרו של הפיראט ואולי אפילו עלה בשל הפרסום לו זכתה ה- DarkNet על כל יתרונותיה והכסף הקל שניתן  לעשות באמצעותה. 

 

Print Friendly, PDF & Email