הרשת העמוקה של גורמי טרור ופשע מאחורי מאליק פייסל אקראם הבריטי שביצע את ההתקפה על בית הכנסת בטקסס. איך הדבר נעלם משירותי הביטחון הבריטיים והאמריקנים?

בישראל כבר הספיקו לשכוח את ההתקפה על בית הכנסת קוליוויל  בטקסס  שבוצעה בשבת 15.1, אולם בארצות הברית שם לא ממהרים לדחוק הצידה מעשי טרור בייחוד כאשר הם מבוצעים על ידי אדם שהגיע במיוחד לשם כך מבריטניה, מתחילים רק עכשיו לחקור ביסודיות, כיצד מאליק פייסל אקראם Malik Faisal Akram בן ה-44, הצליח לקבל וויזה ולהיכנס לארצות הברית לשם ביצוע התקפת הטרור.
החקירה הזו יכולה להביא למשבר ביחסים המודיעיניים והביטחוניים  בין ארצות הברית לבריטניה.
הוועדה לביטחון המולדת בסנט האמריקני  Senate's Homeland Security Committee, הנחשבת לאחת מהוועדות החשובות בעלות כוח רב בסנט, דורשת עכשיו הסברים משירות הביטחון הבריטי MI5 וגם מה -FBI אייך קרה שחשוד בעל קשרים ארוכים בעולמות הטרור והפשע הבריטיים נמחק מרשימת אנשי הטרור הבריטיים והורשה לעלות על טיסה מבריטניה לארצות הברית.
החשש האמריקני מובן, לאור האפשרות מאליק פייסל אקראם יכול היה לחטוף מטוס נוסעים עוד בטרם נחת בארצות הברית, כדי לתקוף את בית הכנסת בטקסס.  
שירות הביטחון הבריטי החל לעקוב ולחקור אחר מעשיו וקשריו של מאליק פייסל אקראם במחצית השנייה של 2020, אבל סגר את החקירה ארבעה שבועות בלבד לאחר שנפתחה בקביעה שהוא איננו מסוכן.  עכשיו בודקים כיצד הסוכן שניהל את החקירה הגיע למסקנה כזו.
במהלך החקירה הקצרה התברר, כי מאליק פייסל אקראם עמד בקשרים עם דניאל ג'י Daniel Gee, סוחר סמים וחבר בכנופיית פשע ידועה בצפון בריטניה שנידון בשנת 2010  לשנות מאסר רבות בעוון רכישת נשק לבצע רצח של צעיר בריטי אתו היה מסוכסך. לפני כמה שנים דניאל ג'יי התאסלם בבית הסוהר.
במחצית השנייה של 2020, שעה שהיה עדיין תחת מעקב של ה-MI5, נסע מאליק פייסל אקראם, כשהוא לבוש בגלימה מוסלמית, לליברפול במטרה להיפגש עם דראן ג'י  Darren Gee אחיו של דניאל ג'י, שהוא דמות בולטת בעולם הפשע בצפון בריטניה.
מאליק פייסל אקראם נשאר בחברתו של הגנגסטר במשך ארבעה חודשים. במשך הזמן בו שהה בליברפול הוא ניסה לעורר את תשומת ליבם של מוסלמי העיר למקרה של הפקיסטנית עפיפה סידיקוי  Aafia Siddiqui הכלואה בארצות הברית למשך 86 שנות מאסר באשמת רצח של קצינים אמריקנים באפגניסטן. אנשים שדיברו עם אקראם על הנושא אומרים שהוא היה 'אובססי' כאשר דיבר על הנושא.
נושא עיקרי אחר בשיחותיו עם אנשים היה כיצד הוא יוכל להיכנס לארצות הברית מאחר והיה לו ברור כי לא יקבל אשרת כניסה, בגלל קשריו גם גורמי טרור ופשע. בשיחותיו העלה את האפשרות כי הדרך היחידה שלו להיכנס לארצות הברית היא לנסוע למקסיקו ומשם לנסות לחצות את הגבול לארצות הברית.
החקירה בדבר מעשה הטרור המתנהלת על ידי שירות הביטחון האמריקני ה-FBI מעלה  כי כאשר אקראם הגיע לנמל התעופה קנדי בניו יורק כמה ימים לפני שפרץ לבית הכנסת בטקסס, הוא פגש אדם אלמוני שזהותו עדיין לא ידועה שליווה אותו כל הדרך לקוליוויל  בטקסס. ביום שישי 14.1, הגיעו שני האנשים למעון לילה לדרי רחוב שם שהו כמה שעות ביחד. כאשר המלווה/הסייען נפרדו הם התחבקו ואיחלו הצלחה אחד לשני. עכשיו בודקים את זהותו של האיש, מה הקשר בינו ובין אקראם, ואיך לא ה-MI5 ולא ה-FBI לא ידעו דבר על הקשר הזה.
כל הממצאים האלה מצביעים בבירור כי מאחורי האירוע  של ההשתלטות על בית הכנסת ישנם סימנים למערכת טרור הרבה יותר מסועפת מאשר פעולת טרור של איש אחד.Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות