השאלה שכולם שואלים עקב התגברות ירי הטילים מהרצועה: היכן צה"ל? מדוע צה"ל אינו מביא להפסקת/הורדת קצב שיגור הטילים מהרצועה? 2 הרוגים ראשונים ופצוע אנוש באשקלון

השאלה שכולם בישראל שואלים, ביום שלישי בצהרים 11.5, לאור התגברות קצב ירי הטילים מהרצועה והרחבת מעגל הירי של החמאס והג'יהאד האיסלמי, היא: היכן צה"ל?
למה צה"ל לא פועל להפסקת שיגור הטילים, או לפחות למה הוא אינו מצליח להוריד את קצב שיגור הטילים מהרצועה?
לכך יש שש תשובות:
1. הדרג המדיני אישר לצה"ל פעולה אווירית, אבל לא פעולה יבשתית. וכבר הזכרנו את הנקודה שאי אפשר להפסיק ירי טילים אך ורק באמצעות תקיפות אוויריות.
2. אבל מי שסייר, ביום ג' בכבישי הדרום, גילה לפניו כבישים ריקים בהם שררה אווירה כמעט פסטוראלית.  וכל מי שהעלה את מבטו לעבר השמים, שבדרך כלל, בעת פעולה צבאית בעזה מלאים במטוסי קרב-נתקל בשמיים נקיים. מידי פעם חלף מטוס קרב אחד בודד.
3. קשה מאוד לתקוף מהאוויר סוללות טילים תת-קרקעיות. המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי החמאס והגיהאד האיסלמי ניצלו היטב את השנתיים האחרונות והצליחו להפוך את כח מערך שיגור הטילים שלהם לתת-קרקעיים.
4. מלבד הכנסת מערך הטילים למחסות קרקעיים החמאס והג'יהאד האיסלמי ציידו את סוללות הטילים במערכות הפעלה מרחוק, כאשר כל מערכת הפעלה כזו מאפשרת להם גם לדייק בפגיעה במטרה שהם קבעו, וגם מאפשרת להם לשנות את המטרות בהתאם לצרכים המשתנים של שדה הקרב.
זו הסיבה שבמטח ששוגר מהרצועה ביום ג' השיגו הפלסטינים, בפעם הראשונה ,  פגיעה ישירה בלא פחות מ-9 מטרות בעת ובעונה אחת. זהו המספר הגדול ביותר של פגיעות ישירות ממטח אחד ששוגר מהרצועה אי פעם.
5. צה"ל מדווח, כי הוא תקף כ-150 מטרות טרור ברצועה והוא חיסל מפקד כוח הטילים של הגי'אד, אבל מקורות בעזה מדווחים, כי לתקיפות אלה אין שום השפעה על פעולות החמאס והג'יהאד האיסלמי. עובדה:  רק ביום שלישי בצהרים הפלסטינים שיגרו  בטווח של שעתיים  לא פחות מ-200 טילים, והצליחו לגרום באשקלון לשני הרוגים ישראליים ראשונים, לפצוע אנוש, ולפצוע קשה.
6. חיסול ראש מערך הטילים של הג'יאהד לא יפסיק ולא יאט את קצב השיגור של טילים.
מה שצה"ל היה צריך לעשות הוא להשמיד את מערך הטילים ש החמאס והגי'אהד, או לפחות לפגוע בו הצורה שתוציא את מערכי הטילים האלה משווי המשקל המבצעי שלו.
בינתיים, צה"ל איננו מראה סימנים שהוא עומד לפעול בכיוון הזה. .

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות