ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע על עצירת תהליך החקיקה של הרפורמה עד סוף הקיץ במאמץ למנוע קרע בעם. לא התייחס לפיטוריו של גלנט. גנץ וההסתדרות קבלו את דבריו של נתניהו. מארגני ההפגנות הודיעו כי הם מבטלים את יום השיתוק הלאומי

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע, ביום ב' בערב 27.3, על השהיית הרפורמה עד סוף הקיץ. ההסתדרות הודיעה כי היא מקבלת את דברי ראש הממשלה והשביתה הכללית במשק תיפסק.
גם מנהיג המחנה הממלכתי בני גנץ  הודיע כי הוא מקבל את הצעת ראש הממשלה והוא מוכן בלב פתוח להתייצב בבית הנשיא ולפעול ביחד להשגת חוק יסוד שיחזק את הדמוקרטיה.
מארגני ההפגנות הודיעו כי לאחר דבריו של ראש הממשלה הם מבטלים את יום השיתוק הלאומי שנועד ליום ג'.
 נתניהו אמר: כשיש הזדמנות להידברות – אני כראש הממשלה לוקח פסק זמן להידברות. אנחנו עומדים על הצורך להביא את התיקונים הנחוצים במערכת המשפט, וניתן הזדמנות כדי להסדיר אותם בהסכמה רחבה – זו מטרה ראויה מאין כמוה. ולכן מתוך אחריות לאומית, מתוך הרצון למנוע את הקרע בעם, החלטתי להשהות את הקריאה השנייה והשלישית של החוק במושב הזה של הכנסת, כדי לתת זמן להגיע לאותה הסכמה רחבה בחקיקה במהלך הכנסת הבאה. כך או כך נביא רפורמה שתחזיר את האיזון שאבד בין הרשויות, תוך שימור ואף חיזוק של זכויות הפרט.
ראש הממשלה נתניהו הוסיף ואמר אחרי ההאשמות נגד מתנגדי המהפכה: אני אינני מוכן לקרוע את העם לגזרים. אני זוכר, אנחנו זוכרים, שאיננו עומדים מול אויבים – אנחנו עומדים מול אחים. ואני אומר כאן ועכשיו – אסור שתהיה מלחמת אחים. אנחנו נמצאים בנתיב של התנגשות מסוכנת בחברה הישראלית, בעיצומו של משבר שמסכן את האחדות הבסיסית בינינו.

קודם לכן במשך היום דיווחנו:

המשק הישראלי נכנס לשיתוק חלקי לאחר שמזכיר ההסתדרות ארנון בן דויד הכריז, ביום ב' 27.3 על שביתה כללית במשק עד לעצירת תהליך החקיקה בכנסת של הרפורמה המשפטית וביטול הפיטורים של שר הביטחון יואב גלנט. כצעד ראשון הופסקו כל ההמראות מנמל התעופה לוד.  הרשויות המקומיות הודיעו שהן מצטרפות לשביתה. גם מערכת הבריאות שותקה מלבד מקרי וטיפולי חירום.
התנועה לאיכות השלטון עתרה לבג"ץ והגישה בקשה לצו ביניים, שיעצור את פיטורי שר הביטחון יואב גלנט. התנועה טוענת בבקשתה כי לפי הסדר ניגוד העניינים של נתניהו אסור היה לו לפטר את גלנט, כי מדובר בפיטורין משיקולים זרים ואסורים, ובפגיעה חמורה בביטחון המדינה, ועל בית המשפט לעצור את ההליך. בינתיים הוברר כי ראש הממשלה נתניהו לא הוציא מכתב פיטורים לגלנט כפי שהחוק מחייב.
מאז יום שני בבוקר נפוצו שמועות כי ראש הממשלה בנימין נתניהו עומד להודיע בשידור לאומה כי הוא עוצר את תהליך החקיקה של הרפורמה המשפטית.  בינתיים זמן מסירת ההודעה נדחה כמה פעמים לאחר שהתברר כי מספר שרים ובראשם שר המשפטים יריב לוין, שר האוצר בצלאל סמוטריץ' והשר לביטחון הפנים איתמר בן גביר הודיעו כי אם נתניהו ינקוט בצעד כזה הם מתפטרים מתפקידיהם והממשלה מתפרקת.


Print Friendly, PDF & Email