flash90

השלב הראשוני בהלם הביטחוני בי-ם פג. 2 מחבלים הרוגים

שני פיגועי דקירה, בהם המחבלים נורו ונהרגו התרחשו, ביום ד' 14.10, לאחר שבמשך היום שרר שקט מוזר, בו כולם חיכו לראות מתי גל הטרור יתחדש. מחבל לבוש במדים מנומרים שניסה לדקור מאבטח, מבקרים ושוטר מג"ב בשער שכם בירושלים, נורה ונהרג סמוך לשעה 16:20 אחה"צ. קצת למעלה משעתיים לאחר מכן  סמוך לשעה 18:40 במתחם התחנה המרכזית בירושלים, דקר מחבל נוסעת באוטובוס בקו 68 ופצעה קשה. לוחם יס"מ רדף אחרי המחבל לרחוב יפו, ירה בו מטווח קצר והרגו.
המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה: ככל שגל הטרור המקומי, כאן בישראל, ובייחוד בירושלים נמשך, הולך ונוצר פוטנציאל שיצית מהר מאוד את שדות הטרור בצרפת, שבדיה, בריטניה, גרמניה ומקומות ריכוז נוספים של מוסלמים. הצעירים שם, בניגוד לישראל, ששם כל אדם שני היה בצבא ונושא נשק – יעשו שמות במקומיים. מצב כזה יכול להתפתח  לג'יהאד הרבה יותר רחב מעבר לגבולות ישראל והמזרח התיכון.
קודם לכן דיווחנו: 
נכון לכתיבת דברים אלה, ביום ד' 14.10 בצהרים, גל הטרור נפסק. אפילו אם הפסקה זו תמשך עוד רק כמה שעות ואח"כ הטרור יתחדש, מדובר בהקלה פסיכולוגית משמעותית גם על הציבור הישראלי, ובמיוחד תושבי ירושלים, גם על מבצעי פיגועי הטרור וערביי ישראל.
גל הטרור נעצר זמנית, בדיוק כאשר הגיע לנקודת השיא שלו, כאשר בפעם הראשונה החלו הטרוריסטים להשתמש בנשק חם בתוך אוטובוס, ועלו מדרגה או אפילו שתיים בגיל שלהם. המפגעים ביום ג', כבר לא היו ילדים או נערים. הם היו מעל גיל 20.
אבל ברור כי מדובר בהישג ראשוני זמני, שאחריו גל הטרור יתחדש.
ועדת חוץ וביטחון אישרה ביום רביעי בבוקר 14.10, השלמת גיוסם של כ- 600 לוחמי מג"ב נוספים למילואים בצו-8, זאת בנוסף ל- 800 שכבר גויסו. אם משטרת ישראל תשכיל לחייל  מגויסים אלה במהירות, לציידם בזריזות ולצוות אותם לתוך הפעילות המבצעית של פלוגות משמר הגבול ומרחבי משטרת ישראל בירושלים, היא  תמנע או לכל הפחות תצמצם למינימום ההכרחי את יישום ההוראה  להציף את ירושלים והמרחב הסובב אותה ב-500 חיילי צה"ל.
מדוע זה חשוב?
הפעלת שוטרים וחיילים כצוותי ביטחון היא תמיד בעייתית. ישראל היא לא המדינה היחידה בעולם המכניסה כוחות צבא לבירתה  כדי להלחם בטרור. עשו זאת לפניה ממשלות בריטניה וצרפת שהביאו כוחות צנחנים ומשוריינים לרחובות לונדון ופריס כל פעם שפעולות הטרור התגברו.
אולם הבאת כוחות אלה הייתה זמנית לכמה ימים בלבד במטרה להרגיע את האוכלוסייה המבוהלת.
שלא כמו בלונדון ופריס, אי אפשר יהיה להוציא את כוחות צה''ל מירושלים תוך כמה ימים.
הכשרתם של חיילי צה"ל מפלוגות התגבור הרלוונטיות, המגיעות משורות של קורסים בחיילות השריון, התותחנים או ההנדסה, איננה כוללת ולו יום אחד בלבד של אימונים שיכשירו אותם להתמודד עם איומי טרור אורבאניים, במתווה עירוני ובשגרה אזרחית הזרה להם.
מיומנויות שיטור ולחימה בטרור המוטלות על איש משטרה מורכבות, תובעניות וכוללות, בעת התרחשות אירוע טרור, ביצוע מספר רב של פעולות בו זמנית: אבחון, איתור וניטרול מפגע ערבי בודד, לבוש אזרחית, הפועל עצמאית בדרך כלל בתוך המון יהודים. גם סמכויותיו של שוטר, הנסמכות ונובעות מהכשרתו הן רחבות וכוללות, בין השאר עיכוב או מעצר.
כל היכולות האלה אינן נמנות עם אלו שיש חיילי צה"ל.
הגיל הממוצע של 500 לוחמי צה"ל שיגיעו כבר במהלך היום כדי לסייע פעולות הביטחון השוטף בירושלים, צעיר מאוד והוא נע סביב 19 שנים.  הגיל של השוטרים הוא כמעט כפול. 
הציוד של החיילים כולל הנשק אותו הם נושאים הוא ציוד הכרחי ללחימה מסודרת מול אויב ברמת הגולן או בעזה, איננו מתאים לאבטחת אוטובוסים, רכבות קלות ותחבורה ציבורית או מרכזי ערים סואנים והומי אדם.
נוכחותם של 500 חיילים ברחובות העיר לא רק מגבירה את סיכוני הירי הדו-צדדי, אלא גם גורמת למניעת שעות האימון מהצבא הסדיר וגרוע מכך פגיעה במערך הביטחון שוטף שזהו מרכז עיסוקו  של צה"ל.  
גיוס חיילי המילואים של משמר הגבול, מעיד שמישהו לקח בחשבון, כי לאחר האפקט הפסיכולוגי הראשון  של הרגעה, צריך לפעול גם בצורה מבצעית נכונה שתביא לתוצאות הרצויות. 
נקווה!

Print Friendly, PDF & Email