השליחים האמריקנים למזה"ת: לא למתקפה על אידליב! מדיניות טראמפ-נתניהו בסוריה במבחן. התקיפה על נמל התעופה הצבאי בדמשק

הממונה החדש בסטייט דפרטמנט ובממשל הנשיא טראמפ על הנושא הסורי ג'יימס ג'פרי, והשליח לנושאי סוריה ג'ואל ראייבארן The Special Representative for Syria Engagement, Ambassador James Jeffrey and Special Envoy for Syria, Joel Rayburn, יגיעו ביום א' 2.9 לירושלים, בפתח סיורם בשלוש מדינות במזרח התיכון: ישראל, טורקיה וירדן.
הסטייט דפרטמנט מגדיר את שליחותם בישראל במילים הבאות: 'שמירת ביטחונה של ישראל תוך כדי פעולה לעצירת פעולות החתירה (אי היציבות ) של איראן באזור'. maintaining Israel’s security while countering Iran’s destabilizing activity throughout the region.
זו כמובן הגדרה רחבה מאוד, בלתי מחייבת, דומה מאוד להצהרותיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו 'כי ישראל תפעל בנחישות נגד התבססות הצבאית האיראנית בסוריה.'
אולם המקורות של תיקדבקה בוושינגטון מדווחים, כי שליחותם של ג'יימס ג'פרי ושל ג'ואל ראייבארן היא שונה לגמרי.
על שני השליחים האמריקנים הוטל לעצב מדיניות אמריקנית חדשה בסוריה, לאחר שהנשיא טראמפ שינה לפתע בחודש שעבר את עמדותיו, ומהסכמה עם הנשיא פוטין, במפגש הפסגה בהלסינקי ב-16 ביולי, כי הכוחות האמריקנים צריכים לצאת מסוריה, עבר לקראת אמצע אוגוסט לעמדה שלא רק שהכוחות האמריקנים יישארו בסוריה, אלא הם גם ייקחו חלק במהלכים שיקבעו את עתידה לקראת סיום המלחמה.
התוצאה המידית של השינוי הדרמטי הזה בעמדה האמריקנית, עליו איש לא מדווח דבר בישראל, כאילו ההתפתחויות האלה אינן נוגעות לה, הייתה ריכוז ללא תקדים בימים האחרונים של כוחות צי וכוחות מיוחדים רוסיים בסוריה ובמזרח הים התיכון.
פוטין כמו, רבים לא מבין לאן החלטה נשיאותית אמריקנית חדשה זו מובילה, וכדי שלא יופתע שוב מפעולה אמריקנית בלתי צפויה בסוריה הוא מרכז כוחות באזור.
עכשיו  ג'יימס ג'פרי וג'ואל ראייבארן מגיעים לאזור, כדי ליצוק תוכן למדיניות האמריקנית החדשה כאשר בידיהם הנחייה אחת בלבד: עליהם למנוע את ההתקפה הרוסית-איראנית-סורית על מחוז אידליב.
הגדרה תמימה זו, כמובן מהווה חבית נפץ עבור מוסקבה, דמשק וטהרן,  שרואות בעמדה אמריקנית זו ניסיון של הרגע האחרון לעצב את המצב בסוריה לפי האינטרסים של ארצות הברית, ולדחוק מסוריה לא רק את איראן אלא גם את רוסיה.
מזווית הראייה של מוסקבה וטהרן המערכה הצבאית הצפויה באידליב, הייתה צריכה להיות אקורד הניצחון הסופי במלחמה בה הם מעורבים עמוקות בסוריה. מזווית הראייה של וושינגטון, עצירת התקפה זו, אפילו במחיר פעולה צבאית בסוריה, אם מדובר בפעולה אמריקנית או ישראלית, הוא מהלך שהסיכונים שלו כדאיים.
כרגיל, ערב בואם של שליחים אמריקנים לאזור מתגברת הפעילות והמתיחות הצבאית סביב סוריה.
כך היה לפני ששה חודשים ב-29 לאפריל, כאשר שר החוץ האמריקני מייק פומפיו ביקר בתוקף תפקידו החדש בישראל, הותקפו מטרות איראניות בטילי קרקע-קרקע ליד חמה וליד חאלב.
כך היה בחודש שעבר (ב-23 לאוגוסט) כאשר מיד עם צאתו של היועץ לביטחון לאומי של ארצות הברית  ג'ון בולטון מישראל, הותקפו במזרח סוריה, על ידי כוחות אוויר שיירות של המיליציה השיעית העיראקית הפרו-איראנית ח'אטיב חיזבאללה.
וכך היה גם ביום א' 2.9 לפנות בוקר, כאשר נמל התעופה הצבאי שליד דמשק אל-מאזה Mezzeh  air base הותקף, כמה שעות לפני בואם של ג'יימס ג'פרי, וג'ואל ראייבארן לישראל.
ההודעה הסורית כי מדובר ב'קצר חשמלי' שגרם להתפוצצויות, מצביעה על כישלון מערכת הנ"מ הסורית הנמצאת תחת פיקוד רוסי לעצור התקפות אלה.   

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות