השפעת הצעדים האמריקינים על ההתפתחויות הפנימיות באירן.

זה לא היה מקרה בלבד שפתאום נפתח בשבוע שעבר המשפט הגדול ביותר של אנשי אופוזיציה אירניים, שרובם נעצרו במהומות של חודש מרס השנה בטהרן, אבל עד עכשיו לא הובאו למשפט, כמו כן זה לא היה מקרי שההנהגה האירנית הבליטה השנה יותר מאשר בשנים קודמות את האירועים לציון ה-4 בנובמבר יום ההשלטות של הסטודנטים המהפכניים על שגרירות ארצות הברית בטהרן ב-1979.
ההמונים האירניים שצעדו ברחובות טהרן לא ידעו כמובן אפילו מילה או פרט אחד על שיתוף הפעולה הצבאי והמודיעיני המתהדק בין ארצות הברית למנהיגותם. הם צעדו ברחובות תחת הסיסמה הישנה "מוות לשטן הגדול". אין ספק כי מנהיגה הרוחני של אירן האייטולה עלי חמנאי ואנשיו עשו הכל כדי להלהיט את הרוחות האנטי אמריקניות, ברחוב האירני כדי להסתיר את המתרחש. ההנהגה האירנית לא היתה היחידה שנקטה קוו זה. אנשי ממשל בוש עזרו לה.
שורה של כלי תקשורת אמריקנים שקבלו תדרוכים מהממשל על המתרחש באירן שמעו וכתבו שורה של מאמרים כולל מאמרים ראשיים כי אירן, החליטה לרוע מזלה ושלא בטובתה להסתלק מהזירה האפגנית. אולם מקורות דבקה-נט-ווקלי בטהרן מוסרים כי הידיעה על שיתוף הפעולה עם ארצות הברית התפשט בימים האחרונים במהירות בקרב חוגי סוחרי הבזאר בטהרן ומשם אל חוגי סטודנטים, שם האלמנט הפרו מערבי והפרו אמריקני הוא חזק יותר. תופעה זו הביאה לחידוש המתיחות הגדולה בין נשיא אירן, חתאמי ובין האייטולה עלי חמנאי, ועל כך עוד נשמע הרבה בימים הקרובים.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות